گزارش عفو بین‌الملل درباره نقض حقوق بشر در ایران؛ ادامه اعدام و مجازات‌های وحشیانه

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود ضمن انتقاد شدید از وضعیت حقوق بشر در ایران طی سال جاری میلادی، احکامی مانند شلاق زدن و قطع عضو را از «مجازات‌های وحشیانه» خواند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود ضمن اشاره به موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران، از جمله احکام اعدام، خشونت علیه زنان، شلاق زدن، قطع عضو و بسیاری از این دست نام برده و به شدت انتقاد کرده است.

عفو بین‌الملل با اشاره به بازداشت منتقدان و مخالفان در ایران می‌گوید که این افراد در «محاکم به شدت غیرمنصفانه دادگاه‌های انقلاب اسلامی» به زندان محکوم می‌شوند.

این سازمان تاکید می‌کند که در جمهوری اسلامی «شکنجه همچنان فراگیر باقی مانده» و مرتکبان آن «از مجازات مصونند».

به گفته عفو بین‌الملل، شلاق زدن، قطع عضو و دیگر «مجازات‌های وحشیانه» همچنان در ایران به قوت خود باقی‌اند.

این نهاد بین‌المللی همچنین از «آزار و اذیت» و «تبعیض علیه اقلیت‌های دینی، مذهبی و قومی» در جمهوری اسلامی انتقاد کرده و گفت که زنان و دختران نیز با «خشونت فراگیر و تبعیض» مواجهند.

«اعدام‌های گسترده و عمومی» و «اعدام نوجوانان» از دیگر انتقادات عفو بین‌الملل در حوزه حقوق بشر در ایران است.

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره انتقادات جامعه بین‌الملل و اشخاص و نهادهای داخلی و خارجی از وضعیت حقوق بشر در ایران را رد کرده‌ و در مقابل به وضع حقوق بشر در کشورهایی چون آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا خرده گرفته‌اند.

بخش دیگری از گزارش سال ۲۰۱۶ عفو بین‌الملل به انتقاد از سیاستمدارانی اختصاص دارد که، به گفته این نهاد، ضمن «اهریمن‌نمایی» از خارجی‌ها از «گفتمان تفرقه‌انگیز و عاری از احساسات انسانی» استفاده می‌کنند.

عفو بین‌الملل در این راستا از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین انتقاد کرده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر از مردم جهان خواسته تا اجازه ندهند «گفتمان وحشت، عتاب و نفرت، چشم‌انداز جامعه‌ای آزاد همراه با برابری را نابود کند».

Post source : رادیو فردا

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *