هنگامه شهیدی همچنان از حق دسترسی به وکیل محروم است

ناهید کرمانشاهی، مادر هنگامه شهیدی که از شامگاه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۵ در بازداشت به سر می‌برد، از وضعیت وخیم فرزندش در زندان اوین و محرومیت وی از حق دسترسی به وکیل خبر داده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، هنگامه شهیدی همچنان در بند ۲۴۱ زندان اوین در اعتصاب غذا قرار دارد اما تا کنون از اتهام‌های منتسب به وی اطلاعی به دست نیامده و دادسرای رسانه نیز از تایید صلاحیت مصطفی ترک همدانی، وکیل وی خودداری کرده است.

ناهید کرمانشاهی، مادر هنگامه شهیدی که روز چهارشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ با او در زندان اوین ملاقات کرده، به کمپین بین المللی حقوق بشر گفت: «به خاطر روز معلم نامه ای به شعبه ۲ دادسرای رسانه نوشته بودم که من یک معلم بازنشسته هستم و یک ملاقات حضوری بدهید من بچه ام را ببینم. این ملاقات حضوری دیروز، چهارشنبه انجام شد من و خواهرش بهار و دخترش پارمیس و دامادش رفتیم ملاقات. وقتی هنگامه را آوردند خیلی عصبی بود از در که وارد شد شد مشخص بود که دگرگون است. خانم زندان بان آمد وسط ما نشست و هنگامه گفت شما اجازه ندارید وسط من و خانواده ام بنشینید. جر و بحث شروع شد و همین طور که من هنگامه را می‌بوسیدم و می گفتم قربانت بشوم آرام باش عیب ندارد. هنگامه همین طور که داد می زد، من وکیل ندارم شما وکیل من باشید از هوش رفت.»

مادر هنگامه شهیدی از انتقال او به بهداری زندان اوین خبر داد و گفت: «برانکارد هم نیاوردند. پارمیس و بهار و دامادش هنگامه را بغل کردند با خانم زندانبان تا او را سه چهار طبقه بیاورند بالا. من همین طور گریه می‌کردم و  توی سر خودم می زدم. به بهداری منتقل کردند و ما آمدیم. غروب بود که زنگ زد فقط در حدی که حالم خوب است مامان.»

همچنین، خانم کرمانشاهی گفت: «نمی دانم چه باید بکنم. دختر من قلب اش مشکل دارد، کلیه‌هایش مشکل پیدا کرده و  از همه خواهش می‌کنم از سازمان‌های حقوق بشر و همه کسانی که می توانند کمک کنند.از دیروز که بچه ام جلوی چشمانم بیهوش شد و افتاد دندان‌هایش کلید شد من دارم روانی می شوم. بچه ام گرسنه است بچه‌ام در اعتصاب است نمی دانم چه باید بکنم. بچه من جانش در خطر است. احتیاج به معالجه دارد.»

مادر هنگامه شهیدی درباره پی گیری‌هایش از دادسرای رسانه و دادستانی تهران گفت: «هر چی می‌روم دادسرا و  می گویم جرم هنگامه چی است هیچ چیزی نمی‌گویند می گویند گردش کار هنوز نیامده. بازجویی های هنگامه تمام شده و می‌گویند باید تحقیقاتی انجام شود و گردش کار نیامده. هر روز می‌روم دادستانی و هیچ جوابی نمی‌گیرم. سلامتی این بچه در خطر است واقعا خیلی وضعیت‌اش حاد شده، عرصه بر او تنگ آمده دیروز از چهره اش می‌بارید که حال و روز خرابی دارد داغون بود. خیلی به هنگامه ظلم می‌شود.”

به گفته خانم کر مانشاهی، هنگامه شهیدی همچنان از داشتن وکیل محروم است. او گفت: “هر متهمی وکیل دارد اما دختر من وکیل هم ندارد. آقای مصطفی ترک همدانی وکیل او است اما دادسرای رسانه از تایید صلاحیت او تاکنون خودداری کرده است. من هم رفتم دادستانی گفتم از وکلایی که خودتان قبول دارید بگویید ما انتخاب کنیم گفتند وکیل لازم ندارد. آخر چرا؟ این همه ظلم برای چی است؟”

مادر هنگامه شهیدی گفت: «دقیقا نمی دانم چه روزی اما هنگامه را از بند ۲۰۹ به بند ۲۴۱ منتقل کرده اند که بند حفاظت قوه قضائیه است. خودش راضی بود می گفت رفتارها در این بند از بند وزارت اطلاعات بهتر است. کتاب در اختیارش می‌گذارند و خود را با کتاب خواندن سرگرم می‌کند اما حالا دیگر توان هیچ چیزی را ندارد.»

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار، عضو حزب اعتماد ملی، مشاور مهدی کروبی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود. او روز ۹ تیرماه ۸۸ و در جریان بازداشت‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و اهانت به ریاست جمهوری وقت (محمود احمدی‌نژاد) در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به شش سال حبس» محکوم شد. این حکم در تاریخ شش اسفندماه ۸۸ در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد. خانم شهیدی اما به دلیل بیماری قلبی اواخر خردادماه ۱۳۹۱ با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به مرخصی پزشکی آمد و در مهرماه ۱۳۹۲ با پذیرش آزادی مشروط توسط دادگاه، محکومیتش پایان یافت.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *