یک دانشجوی بهایی به دلایل اعتقادی از دانشگاه امیرکبیر اخراج شد

وفا هویدایی، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته فیزیک دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک، به دلیل بهایی بودن درترم دوم از دانشگاه اخراج شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از بهایی نیوز، وفا هویدایی در کنکور مهرماه ۱۳۹۵ با رتبه ۲۷۰۲ در رشته فیزیک وارد دانشگاه پلی‌تکنیک امیرکبیر شد و در ترم دوم در اول خردادماه ۱۳۹۶ با مسدود شدن کاربری دانشجویی وی در سایت دانشگاه از ادامه تحصیل محروم گشت.

به گفته یک منبع نزدیک به این دانشجوی محروم از تحصیل: «وفا وقتی وارد سایت دانشجویی خودش شد تا ببیند تاریخ امتحانات بعدی چه زمانی است، دید که سایت دانشجویی او درترم ۲ بسته شده و با پیگیری‌های مداوم از مسئولین دانشگاه مشخص شد به خاطر بهایی بودن وی از ادامه تحصیل محروم شده است».

این منبع آگاه افزود: «وفا هویدایی با مسئولین دانشگاه و مسئول آموزش دانشگاه تماس گرفت و گفت چرا من را اخراج کردید که مسئول آموزش به او گفته است که بدیهی است که شما چون بهایی هستی، حق تحصیل در این دانشگاه را نداری.»

این شهروند بهایی پس از اخراج برگه‌ی از مسئولین دانشگاه دریافت کرده است که در قسمت وضعیت دانشجویی «اختتام پرونده (محروم از تحصیل)» قید شده است.

همچنین طی روزهای اخیر فرزاد صفایی دانشجوی ورودی ۱۳۹۲ در مقطع کارشناسی پیوسته در رشته متالوژی صنعتی دانشگاه آزاد اسلامی اهواز پس از گذراندن هشت ترم در اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ با احضار از سوی حراست دانشگاه و مسدود شدن کاربری دانشجویی در وب‌سایت دانشگاه از ادامه تحصیل منع شد.

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *