نزار زاکا در انفرادی زندان اوین در اعتصاب غذا به سر می‌برد

وکیل نزار زاکا،‌ شهروند لبنانی-آمریکایی محبوس در زندان اوین،‌ از اعتصاب غذای موکلش خبر داده و از وضعیت جسمانی وی ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران،‌ نزار زاکا،‌ شهروند لبنانی دارای اقامت دائم آمریکا که در زندان اوین در ایران محبوس است،‌ از ۹ روز پیش پنجمین اعتصاب غذایش را آغاز کرده است.

جیسون پابلت، وکیل آمریکایی زاکا، می گوید فشار خون موکلش به شکل خطرناکی افت کرده و شرایط جسمی او بدتر شده است.

بنا به گزارش وبسایت واشنگتن فری بیکن؛ نزار زاکا پیشتر از خدمات پزشکی و دسترسی کنسولی محروم بوده است. ماموران زندان اوین پس از اعتصاب غذا او را به سلول انفرادی منتقل کرده اند.

نزار زاکا که از او به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات یاد می شود، تابستان سال ۹۴ با دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان رئیس جمهوری ایران برای شرکت در «دومین همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» به ایران سفر کرد.

چندی بعد رسانه‌های ایران اعلام کردند که سپاه پاسداران او را به اتهام جاسوسی برای آمریکا دستگیر کرده است. شهریور ماه امسال این شهروند لبنانی در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم به ۱۰ سال زندان و پرداخت چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه محکوم شد.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل نزار زاکا تا ماه‌ها پس از بازداشت از داشتن وکیل محروم بود و تنها دو جلسه کوتاه دادگاه غیرعلنی را سپری کرد.

به تازگی وکیل زاکا در بیانیه ای نوشت: «نزار همان طور که در طول این مخمصه اعلام کرده است همچنان ابراز بیگناهی می کند. حکومت ایران باید سیاسی کاری را کنار گذاشته و پیش از وخامت اوضاع همان طور که اخیرا در مورد یک آمریکایی در کره شمالی پیش آمد نزار را بر مبنای انسان دوستی آزاد کند».

نزار زاکا یکی از چهار آمریکایی دارای اقامت دائم یا شهروندی است که اکنون در ایران در زندان هستند.

Post source : صدای آمریکا

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *