رضا شهابی در زندان «سکته» کرده است/ عدم اعزام این فعال کارگری به بیمارستان

پزشکان زندان رجایی شهر پس از معاینه رضا شهابی اعلام کردهاند که فعال کارگری با توجه علائم مشهود در وضعیتش «دچار سکته شده است.»

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، خانواده رضا شهابی پس از ملاقات روز گذشته تأیید کردند که یک سمت صورت این فعال کارگری دچار افتادگی شده و هنگامی که وی به بهداری زندان مراجعه کرده، پزشک زندان با دیدن علائم و وضعیت او، احتمال سکته داده است؛ با این حال مسئولان زندان هیچ واکنش و اقدامی در این خصوص نشان نداده و همچنان او را به حال خود رها کرده‌اند.

کمیته دفاع از رضا شهابی گزارش داده است که وی در طی ماه های گذشته از خون‌دماغ شدن‌های مکرر، فشار خون بالا، بی‌حسی و تورم شدید نواحی مختلف بدن، مشکل کلیوی رنج می برده و این علایم به دلیل عدم رسیدگی پزشکی مناسب منجر به بروز سکته قلبی شده است.

رضا شهابی پیش تر با درخواست آزادی بی‌قید و شرط اعلام اعتصاب غذا کرد و روز پنجم مهر در پی وعده‌های یک مقام امنیتی مبنی بر رسیدگی به خواسته هایش، پس از ۵۰ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد اما تا کنون اقدامی برای رسیدگی به پرونده وی نشده و همچنین از حق درمان نیز محروم مانده است.

صبح روز هجدهم مردادماه رضا شهابی برای سپری کرد باقیمانده حبس خود به زندان رجایی شهر مراجعه کرد اما به دلیل «غیبت» و همچنین اجرایی شدن «یک سال حبس در پرونده سال ٩٣ به اتهام تبلیغ علیه نظام»، مدت‌زمان محبوس بودنش از سه ماه به هفده ماه افزایش یافته است.

دادستانی به خانواده این فعال کارگری اعلام داشته که وی باید تا ۱۸ دی‌ماه ۹۷ در زندان باشد.

پنج ماه از این محکومیت به طور غیرقانونی به دلیل «غیبت» برای آقای شهابی اعمال شده در حالی که وی طی این مدت با تأییدیه پزشکی قانونی در مرخصی استعلاجی به سر برده است.

رضا شهابی که در روز ۲۲ خرداد سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شده بود، به دلیل ضرب و شتم مأموران امنیتی در زمان بازداشت و بازجویی، در دوره محکومیت دو بار تحت عمل جراحی (گردن و کمر) قرار گرفت و به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم، مسئولان قضایی با تأییدیه پزشکی قانونی و اخذ وثیقه سنگین با مرخصی استعلاجی نامبرده برای مدت باقی‌مانده حبس موافقت نموده بودند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *