«اعترافات تلویزیونی احمدرضا جلالی فاقد وجاهت قانونی است و اتهامات علیه او را تأیید نمی‌کند»

تارنگار حقوق بشر در ایران ضمن هشدار در خصوص قریب‌الوقوع بودن اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، اعترافات ضبط‌ شده تلویزیونی این پژوهشگر زندانی را «فاقد وجاهت قانونی» می‌خواند و خواستار اقدام فوری سازمان‌های حقوق بشری برای لغو حکم و آزادی او است.

جمهوری اسلامی با پخش اعترافاتی ضبط‌شده از احمدرضا جلالی که تحت‌ فشارروانی و سلول انفرادی درازمدت اخذ شده، مدعی شد که این پزشک و پژوهشگر زندانی در انتقال اطلاعات مربوط به چند محقق هسته‌ای ترور شده ایرانی به اسرائیل نقش داشته است.

در اعترافات تلویزیونی بخش شده از احمدرضا جلالی که از سوی وزارت اطلاعات تهیهشده، این پژوهشگر زندانی عنوان می‌کند که در زمان تحصیل در اروپا، از سوی فردی برای جذب در سرویس اطلاعات خارجی در ازای دریافت شهروندی یک کشور اروپایی، پیشنهاد شغلی دریافت کرده است.

در این ویدئو که ترکیبی از اظهارات آقای جلالی و یک فرد اطلاعاتی است، ادعا شده که این پزشک زندانی در انتقال اطلاعات منجر به ترور چند محقق ایرانی به اسرائیل نقش داشته است.

همسر احمدرضا جلالی، پس از پخش این ویدیو اتهام‌های منتسب به آقای جلالی را رد کرد و تأکید کرد که این اظهارات تحت‌فشار ضبط شده است.

او با اشاره به سه ماه زندان انفرادی همسرش و شرایط نگهداری او در مدت بازداشت یادآور شد که احمدرضا جلالی چهره‌ای علمی است که در مدت بازداشت با تهدید به کشتن بچه‌هایش مواجه شده و در مقابل ضبط این ویدئو به او وعده آزادی داده شده است.

در جمهوری اسلامی، پخش اعترافات تلویزیونی به عنوان مدرکی در صدور و یا مشروعیت بخشیدن به محکومیت‌های قضایی بخصوص اعدام همواره رایج بوده است.

استفاده حکومت جمهوری اسلامی ایران از مخرب‌ترین وغیرانسانی‌ترین تکنیک‌های روانی برای شکستن روحیه ومقاومت زندانیان سیاسی و امنیتی و وادار کردن ایشان به مصاحبه ضبط شده تلویزیونی مسبوق به سابقه است.

تارنگار حقوق بشر در ایران تأکید می‌کند که پخش اعترافات تلویزیونی، با ماده ۱۴معاهده بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مغایرت دارد و حقوق متهمان و مظنونان را نقض می‌کند.

احمدرضا جلالی، استاد و پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و دارای اقامت سوئد است. او فوق دکتری خود را در رشته مدیریت بحران در دانشگاه پیه مونتو ایتالیا گرفته و پس از آن به همراه همسر و دو فرزنش ساکن کشور سوئد شدند. آقای جلالی در تاریخ پنجم اردبیهشت ماه ۱۳۹۵ پس از سفر به ایران به قصد شرکت در یک کنفرانس علمی توسط ماموران وزارت اطلاعت دستگیر و روانه زندان اوین شد. او پس از هفت ماه بازجویی در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی منتقل شد.

در مهرماه سال جاری شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برای احمدرضا جلالی حکم اعدام صادر کرد.

به دنبال صدور این حکم عباس جعفری دولت آبادی مدعی شد که «یکی از اقدامات محکوم‌علیه، اعلام نشانی و برخی مشخصات سی نفر از افراد شاخص پروژه‌های تحقیقاتی، نظامی و هسته‌ای به افسران اطلاعاتی موساد بوده است.»

احمدرضا جلالی در ماه آگوست نامه‌ای از داخل زندان به زبان انگلیسی نوشته که در روزهای اخیر، پس از اعلام حکم دادگاهش منتشر شد. احمدرضا جلالی در این نامه با عنوان «چرا من از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شدم؟» به طور کامل توضیح می‌دهد که به دلیل همکاری نکردن با وزارت اطلاعات برای جاسوسی به نفع ایران بازداشت و سپس تهدید به اعدام شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *