پرونده‌سازی برای پنج شهروند اراکی به دلیل اطلاع‌رسانی در خصوص مرگ وحید حیدری در زندان

پرونده محمد نجفی، کیان صادقی، عباس صفری، علی باقری و بهزاد علی بخشی، پنج فعال مدنی در شهر اراک، در دادسرای شازند در حال بررسی است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، محمد نجفی، کیان صادقی، عباس صفری، علی باقری و بهزاد علی بخشی از دی‌ماه سال جاری در پی اطلاع‌رسانی در خصوص مرگ وحید حیدری، یکی از بازداشت‌شدگان تظاهرات سراسری در زندان، همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

محمد نجفی، عباس صفری، علی باقری و بهزاد علی بخشی «شرکت در اعتراضات، اخلال در نظم عمومی، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب و راه‌اندازی و عضویت در گروه های معاند نظام» متهم شده‌اند.

محمد نجفی به «سازماندهی تجمعات شهرستان اراک» نیز متهم شده است.

کیان صادقی دیگر شهروند اراکی نیز در ارتباط با همین پرونده به «شرکت در اعتراضات و  تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

شایان ذکر است که تمامی این شهروندان در حال حاضر در زندان مرکزی اراک نگهداری می‌شوند و طی ۱۰ روز اخیر در دادسرای شازند تفهیم اتهام شده‌اند.

وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات شهر اراک بود که روز دهم دی ماه در جریان اعتراضات مردم این شهر بازداشت شد. او در بازداشتگاه کلانتری۱۲ رضوی اراک در بازداشت بوده و به گفته خانواده‌اش دستفروش بود و در همان میدانی بازداشت شده که دستفروشی می‌کرد.

شایان ذکر است؛ محمد نجفی یکی از وکلایی است که پس از آزادی در سال ۸۸ تا امروز بارها به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی احضار شده است، او که در سال ۹۵ از اتهام «تخلفات انتظامی» از سوی دادگاه انتظامی کانون وکلای استان مرکزی تبرئه شده است، در دادگاه کیفری شازند دو پرونده به اتهام تشویش اذهان عمومی دارد،

محمد نجفی پیش از این روز ۲۰ مهرماه ۹۵ به دلیل پوشیدن پیراهنی که روی آن نوشته شده بود «عاشورای ۸۸» در خیابانی در شازند از توابع استان مرکزی از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.

او روز ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۶ در ارتباط با این بازداشت در شعبه اول دادگاه انقلاب دادگستری شازند محاکمه و «تبلیغ علیه نظام» متهم شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *