«صدور حکم جمعا ۲۰ سال حبس برای سه جوان بهایی در سمنان»

دستگاه قضایی اردشیر فنائیان، بهنام اسکندریان و یلدا فیروزیان را به دلایل اعتقادی جمعا به ۲۰ سال حبس محکوم کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، اردشیر فنائیان، بهنام اسکندریان و یلدا فیروزیان به اتهامات «اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق فعالیت تبلیغاتی و تشکیلاتی» و «عضویت در جمعیت غیرقانونی اقدام کننده علیه امنیت کشور» به ترتیب به ۱۰، ۵ و ۵ سال حبس محکوم شده اند.

اردشیر فنائیان به یک سال منع حضور در سمنان و یک سال سکونت اجباری در خاش نیز محکوم است.

بهنام اسکندریان و یلدا فیروزیان همچنین به ۲ سال منع حضور در سمنان محکوم شده اند.

این سه جوان بهایی از اردیبهشت ماه سال جاری در بازداشت به سر می برند.

یلدا فیروزیان همچنان در انفرادی زندان سمنان نگهداری می شود و طی چند هفته گذشته از حق تماس نیز محروم بوده است.

اردشیر فنائیان مادرش را پیش از بازداشت بر اثر تصادف از دست داده و پدرش نیز در روز پنجشنبه ۱۶ خرداد به دلیل بیماری کلیوی در بیمارستان درگذشت.

مأموران وزارت اطلاعات پس از فوت پدر اردشیر فنائیان این جوان را یک به بیمارستان منتقل می کنند تا برای چند دقیقه با سایر اعضای خانواده اش دیدار کند اما او را از حضور در مراسم خاکسپاری محروم می کنند.

پدر و مادر اردشیر فنائیان از جمله شهروندان بهایی بودند که در دهه ۶۰ به دلایل اعتقادی در زندان به سر بردند؛ اردشیر نیز در زندان متولد شده است.

بهنام اسکندریان طی مدت بازداششت خود در سلول انفرادی به همراه دو زندانی جرایم خطرناک نگهداری شده و بار ها از سوی این دو زندانی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

این جوان بهایی طی سال‌های ۱۳۹۲-۱۳۹۱، یک دوره محکومیت ۹ ماه حبس تعزیری را به اتهام «تبلیغ علیه نظام تحت عنوان تبلیغ بهائیت» در اداره اطلاعات و زندان سمنان گذراند.

هزاران نفر از پیروان آیین بهایی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی زندانی، شکنجه یا اعدام شده‌اند. بسیاری دیگر از پیروان این آئین نیز از سایر حقوق اجتماعی و اقتصادی خود همچون حق تحصیل یا کار محروم گشته‌اند.

سازمان ملل آزار و اذیت بهاییان در ایران را بارها محکوم کرده است. بر اساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی، که حسن روحانی در دسامبر ۲۰۱۶ آن را امضا کرده است شهروندان آزادی عقیده دارند و تفتیش عقاید ممنوع شده و هیچ کس را نمی‌تواند به خاطر عقایدش تحت تعقیب قرار داد. اگر چه به اعتقاد فعالان جامعه بهایی، تعقیب قضایی و آزار واذیت بهاییان در طی دولت حسن روحانی افزایش پیدا کرده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *