حقوق بشر در ایران https://humanrightsiniran.com وبسایت تخصصی حقوق بشر ایران Tue, 19 Mar 2019 19:54:10 +0330 fa-IR hourly 1 https://humanrightsiniran.com/wp-content/uploads/2015/12/cropped-1-150x150.png حقوق بشر در ایران https://humanrightsiniran.com 32 32 تداوم فضای امنیتی در زندان شیبان اهواز؛ زندانیان سیاسی از حق تماس محروم اند https://humanrightsiniran.com/1397/54022/ https://humanrightsiniran.com/1397/54022/#respond Tue, 19 Mar 2019 03:50:57 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=54022

شرایط امنیتی زندان شیبان اهواز طی دو هفته گذشته امنیتی بوده و مسئولان زندان فشار بر زندانیان سیاسی زندانیان سیاسی را افزایش داده اند. ‌ به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، به دنبال اعتراض زندانیان سیاسی به عدم رعایت اصل تفکیک جرایم و اعتصاب غذا، گارد زندان روز ۱۲ اسفند ماه به زندانیان سیاسی ...

نوشته تداوم فضای امنیتی در زندان شیبان اهواز؛ زندانیان سیاسی از حق تماس محروم اند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


شرایط امنیتی زندان شیبان اهواز طی دو هفته گذشته امنیتی بوده و مسئولان زندان فشار بر زندانیان سیاسی زندانیان سیاسی را افزایش داده اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، به دنبال اعتراض زندانیان سیاسی به عدم رعایت اصل تفکیک جرایم و اعتصاب غذا، گارد زندان روز ۱۲ اسفند ماه به زندانیان سیاسی حمله کرده و آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده؛ به دنبال این درگیری عبدالرزاق عبیداوی، امیر معاوی، شعیب سواری به دلیل مصدومیت شدید به بیمارستان و یونس طاعی، ایلام سواری، سید مالک داورشناس، مهدی حلفی خان ور را علیرغم نیاز به درمان به انفرادی منتقل کرده اند.

زندانیان سیاسی اعزام شده به بیمارستان نیز پس از بازگشت به انفرادی منتقل شدند.

هم اکنون تمامی زندانیان سیاسی زندان شیبان از حق تماس و درمان محروم اند.

طی چندماه اخیر در پی دستگیری های گسترده، شمار بسیاری از افرادی که به اتهام همکاری با داعش دستگیر شده اند به بند زندانیان سیاسی زندان شیبان اهواز منتقل شدند؛ به طوری که تعداد افراد این بند از ۱۰۰ نفر به ۴۵۰ نفر رسیده است.

مسئولان زندان نیز جهت اعمال فشار بیشتر بر زندانیان سیاسی زندانیان تازه وارد شده را تحریک به درگیری با آنان می کنند که اعتراض زندانیان سیاسی را به همراه داشته است اما مسئولان بدون پاسخگویی شرایط را برای زندانیان سیاسی دشوار تر کرده اند.

زارع، ذوالفقاری، خلیلی، نادر صخراوی، افشین آزاده هویت مسئولان زندان شیبان است که پیش از این مسئول زندان کارون بوده اند.

بسیاری از زندانیان سیاسی زندان کارون از سوی این مسئولان شکنجه روحی و جسمی شده اند.

نوشته تداوم فضای امنیتی در زندان شیبان اهواز؛ زندانیان سیاسی از حق تماس محروم اند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/54022/feed/ 0
گزارشی از وضعیت رضا ملک در زندان؛ نیاز به عمل جراحی و محرومیت از حق درمان https://humanrightsiniran.com/1397/54017/ https://humanrightsiniran.com/1397/54017/#respond Thu, 28 Feb 2019 05:23:32 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=54017

رضا ملک، زندانی سیاسی اوین، علیرغم نیاز مبرم به عمل جراحی در ناحیه ستون فقرات از حق درمان محروم مانده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولان زندان اوین و دستگاه قضایی از اعزام رضا ملک به بیمارستان خودداری می کنند؛ این در حالی است که این زندانی سیاسی به دلیل درد شدید ...

نوشته گزارشی از وضعیت رضا ملک در زندان؛ نیاز به عمل جراحی و محرومیت از حق درمان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

رضا ملک، زندانی سیاسی اوین، علیرغم نیاز مبرم به عمل جراحی در ناحیه ستون فقرات از حق درمان محروم مانده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولان زندان اوین و دستگاه قضایی از اعزام رضا ملک به بیمارستان خودداری می کنند؛ این در حالی است که این زندانی سیاسی به دلیل درد شدید در ناحیه ستون فقرات نیازمند عمل جراحی است.

پزشکان به ضرورت این عمل برای رضا ملک تأکید کرده اند اما تا کنون اقدامی از سوی مسئولان اقدامی صورت نگرفته است.

رضا ملک اوایل سال جاری به اتهامات «تشویش اذهان عمومی»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» حکم ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم طی دادگاه تجدید نظر به پنج سال کاهش یافت.

رضا ملک، بیست و هفتم اردیبهشت‌ماه ۹۶ به دستور بازپرس نصیرپور بازداشت و به بند چهار زندان اوین منتقل شد.

لازم به یادآوری است؛ رضا ملک، از مسئولان سابق وزارت اطلاعات که به دلیل افشای برخی از زوایای قتل‌های زنجیره‌ای پاییز ۱۳۷۷، از ۱۲ تیرماه ۱۳۸۰ تا فروردین‌ماه ۱۳۹۳ را در زندان به سر برد و پس از حدود ۱۳ سال زندان آزاد شد.

این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۱ زمانی که در زندان به سر می‌برد در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه مجدداً به یک سال زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

نوشته گزارشی از وضعیت رضا ملک در زندان؛ نیاز به عمل جراحی و محرومیت از حق درمان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/54017/feed/ 0
گزارشگر ویژه سازمان ملل: «تداوم اعتراضات در جمهوری اسلامی ایران نشان‌دهنده نارضایتی‌های طولانی‌مدت مردم از وضعیت حقوق بشر در ایران است» https://humanrightsiniran.com/1397/54014/ https://humanrightsiniran.com/1397/54014/#respond Wed, 27 Feb 2019 16:21:23 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=54014

امروز در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش جاوید رحمان در خصوص وضعیت حقوق بشر ایران ارائه شد. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل، دومین گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشر ایران را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه و اعلام کرد در سال ...

نوشته گزارشگر ویژه سازمان ملل: «تداوم اعتراضات در جمهوری اسلامی ایران نشان‌دهنده نارضایتی‌های طولانی‌مدت مردم از وضعیت حقوق بشر در ایران است» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


امروز در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش جاوید رحمان در خصوص وضعیت حقوق بشر ایران ارائه شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل، دومین گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشر ایران را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه و اعلام کرد در سال ۲۰۱۸ شورای حقوق بشر ۱۴ بار درخواست کرده با مقامات ایرانی ارتباط برقرار کند که تنها سه بار از سوی مقامات ایرانی پاسخ دریافت کرده است.

در این گزارش آمده است، تداوم اعتراضات در جمهوری اسلامی ایران نشان‌دهنده نارضایتی‌های طولانی‌مدت مردم از وضعیت حقوق بشر در ایران است.

این گزارشگر ویژه در بخشی دیگر می‌نویسد که باوجود درخواست نهادهای متعدد از جمهوری اسلامی برای توقف اعدام کودکان، جمهوری اسلامی همچنان به این روش ادامه داده و ایران «بسیار بیشتر از هر کشور دیگری» برای افراد زیر ۱۸ سال حکم اعدام صادر می‌کند.

در بخشی دیگر به حکم اعدام (قصاص) و پرداخت «دیه» اشاره و اعلام شده که حکومت ایران در مورد مردان و زنان و همچنین یک فرد مسلمان و یک فرد غیرمسلمان در این خصوص تبعیض قائل می‌شود.

این گزارش به محرومیت شهروندان ایرانی از حق آزادی بیان و اطلاع رسانی آزاد و همچنین به فیلتر شدن رسانه‌های اجتماعی همچون تلگرام اشاره کرده است.

احمدرضا جلالی، کامران قادری، رابرت لوینسون، سعید ملک پور، سیامک و باقر نمازی، زیو وانگ، نازنین زغری راتکلیف و نزار زکا اسامی زندانیان امنیتی و دو تابعیتی است که این گزارش وضعیتشان پرداخته است.

از طرفی سرکوب جامعه وکلا در ایران به عنوان یکی از مصادیق نقض آزادی بیان آمده است.

اعترافات اجباری تحت شکنجه نیز بخشی از این گزارش را به خود اختصاص داده است.

نوشته گزارشگر ویژه سازمان ملل: «تداوم اعتراضات در جمهوری اسلامی ایران نشان‌دهنده نارضایتی‌های طولانی‌مدت مردم از وضعیت حقوق بشر در ایران است» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/54014/feed/ 0
تشکیل پرونده سیاسی برای رضوانه احمدخانبیگی به دلیل درخواست آزادی زندانیان سیاسی و شعار نویسی/ محرومیت از ملاقات در اوین https://humanrightsiniran.com/1397/54009/ https://humanrightsiniran.com/1397/54009/#respond Sat, 23 Feb 2019 06:51:53 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=54009

رضوانه احمدخانبیگی، همسر بهفر لاله زاری، در پی شعار نویسی و درخواست آزادی همسرش از ۲۶ دیماه در بند نسوان اوین محبوس و برای وی پرونده سیاسی تشکیل شده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، رضوانه احمدخانبیگی ۲۶ دیماه بازداشت و ۲۸ بهمن ماه نخستین دادگاه وی برگزار شده است. این شهروند به ...

نوشته تشکیل پرونده سیاسی برای رضوانه احمدخانبیگی به دلیل درخواست آزادی زندانیان سیاسی و شعار نویسی/ محرومیت از ملاقات در اوین اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


رضوانه احمدخانبیگی، همسر بهفر لاله زاری، در پی شعار نویسی و درخواست آزادی همسرش از ۲۶ دیماه در بند نسوان اوین محبوس و برای وی پرونده سیاسی تشکیل شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، رضوانه احمدخانبیگی ۲۶ دیماه بازداشت و ۲۸ بهمن ماه نخستین دادگاه وی برگزار شده است.

این شهروند به دلیل شعار نویسی اکنون با اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی»، «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» رو به رو است و دومین دادگاه وی ۵ اسفند ماه برگزار خواهد شد.

رضوانه احمدخانبیگی اکنون در بند نسوان اوین محبوس و از حق ملاقات محروم است؛ وکیل انتخابی وی تا کنون اجازه مطالعه پرونده را نداشته است.

دو شهروند دیگر نیز با هویت امیرمهدی صدیق آرا و علی امین املشی نیز همزمان با رضوانه احمدخانبیگی بازداشت شده اند و با اتهامات مشابه در زندان بلاتکلیف اند.

رضوانه احمدخانبیگی همسر بهفر لاله زاری است؛ این زندانی سیاسی سابق با حکم ۵ سال حبس در مهر ماه ۹۶ روانه زندان شد و پس از بازداشت همسرش در بهمن ماه سال جاری به دنبال عفو از اوین آزاد شد.

نوشتن مطالب انتقادی در اینترنت درباره سیاست و حقوق از دلایل محکومیت او بود.

نوشته تشکیل پرونده سیاسی برای رضوانه احمدخانبیگی به دلیل درخواست آزادی زندانیان سیاسی و شعار نویسی/ محرومیت از ملاقات در اوین اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/54009/feed/ 0
رجایی شهر؛ قرنطینه زندانیان سیاسی در سلول های سرد بدون دسترسی به وسایل گرمایشی https://humanrightsiniran.com/1397/54006/ https://humanrightsiniran.com/1397/54006/#respond Sat, 23 Feb 2019 06:12:22 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=54006

مسئولان زندان رجایی شهر ورود وسایل گرمایشی به سلول های زندانیان سیاسی را ممنوع کرده اند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سالن ۱۰ اندرزگاه چهار زندان رجایی شهر که زندانیان سیاسی در آن محبوس اند، فاقد هرگونه سیستم گرمایشی است و از سویی دیگر مسئولان زندان رجایی شهر نیز ورود وسایل گرمایشی را ...

نوشته رجایی شهر؛ قرنطینه زندانیان سیاسی در سلول های سرد بدون دسترسی به وسایل گرمایشی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


مسئولان زندان رجایی شهر ورود وسایل گرمایشی به سلول های زندانیان سیاسی را ممنوع کرده اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سالن ۱۰ اندرزگاه چهار زندان رجایی شهر که زندانیان سیاسی در آن محبوس اند، فاقد هرگونه سیستم گرمایشی است و از سویی دیگر مسئولان زندان رجایی شهر نیز ورود وسایل گرمایشی را به این سلول ها ممنوع کرده اند.

این در حالی است که بسیاری از زندانیان این سالن بیمار و نیازمند شرایط متعادل برای بهبود و عدم پیشرفت بیماری هستند.

گفتنی است، اعزام این زندانیان به بیمارستان برای تکمیل روند درمان ماه ها است که صورت نمی گیرد.

همچنین فقدان هواکش این سالن موجب گشته که این زندانیان به مشکلات ریوی و تنفسی نیز مبتلا گردند؛ این زندانیان از هواخوری مناسب نیز محروم اند.

به دلیل نبود مواد غذایی مناسب تعداد زیادی از زندانیان به بیماری‌های گوارشی مبتلا شده و عدم درمان، سلامت‌شان را در خطر جدی قرار داده است.

مصرف روزانه‌ مواد غذایی زندانیان محدود به غذای نامطلوب زندان یا خوراکی‌های کنسروی است که برای زندانیانی که با مشکلات گوارشی مواجه هستند امکان استفاده آن نیز مقدور نیست.

نام رئیس زندان گوهردشت در لیست افراد تحریم شده به دلیل نقض حقوق بشر قرار دارد، اما این ارگان‌ها و افراد همچنان به رویه‌ غیرانسانی در برخورد با زندانیان ادامه می‌دهند و قربانی این اعمال زندانیان اند.

نوشته رجایی شهر؛ قرنطینه زندانیان سیاسی در سلول های سرد بدون دسترسی به وسایل گرمایشی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/54006/feed/ 0
بازداشت بابک دادبخش به اتهام «محاربه و فساد فی‌الارض»/ وضعیت نامساعد جسمی و روحی https://humanrightsiniran.com/1397/54002/ https://humanrightsiniran.com/1397/54002/#respond Sat, 16 Feb 2019 18:46:05 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=54002

بابک دادبخش، شهروند ساکن تهران و زندانی سیاسی سابق، از آبان ۹۷ با اتهاماتی همچون «محاربه و فساد فی‌الارض» در بازداشت به سر می برد. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران بابک دادبخش ششم آبان ماه از سوی پلیس امنیت بازداشت شده و پس از چند روز به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد. پس ...

نوشته بازداشت بابک دادبخش به اتهام «محاربه و فساد فی‌الارض»/ وضعیت نامساعد جسمی و روحی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


بابک دادبخش، شهروند ساکن تهران و زندانی سیاسی سابق، از آبان ۹۷ با اتهاماتی همچون «محاربه و فساد فی‌الارض» در بازداشت به سر می برد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران بابک دادبخش ششم آبان ماه از سوی پلیس امنیت بازداشت شده و پس از چند روز به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد. پس از دوران بازجویی به زندان فشافویه انتقال یافته و در پی آن برای مدت یک ماه در آسایشگاه امین آباد قرنطینه شده است.

او هم اکنون با شرایط نامساعد روحی و جسمی در بند زندانیان سیاسی رجایی شهر نگهداری می شود.

وضعیت روحی و جسمی وی به شدت وخیم است اما مسئولان تا کنون به وضعیت او توجهی نداشته اند.

پرونده وی با اتهامات «محاربه و فساد فی‌الارض» برای رسیدگی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب منتقل شده است.

بابک دادبخش متولد و ساکن تهران پیش از این نیز در سالهای ۸۶ تا ۸۸ در زندان اوین و رجایی شهر تحمل حبس کرده بود.

نوشته بازداشت بابک دادبخش به اتهام «محاربه و فساد فی‌الارض»/ وضعیت نامساعد جسمی و روحی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/54002/feed/ 0
صدور حکم شش سال حبس برای مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری https://humanrightsiniran.com/1397/53997/ https://humanrightsiniran.com/1397/53997/#respond Tue, 12 Feb 2019 16:13:01 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53997

شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه برای مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری، حکم شش سال حبس تعزیری صادر کرده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری محبوس در زندان ارومیه، از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف ...

نوشته صدور حکم شش سال حبس برای مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه برای مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری، حکم شش سال حبس تعزیری صادر کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری محبوس در زندان ارومیه، از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام» به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این وکیل دادگستری در تاریخ ۱۸ دی ماه سال جاری از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی در تاریخ ۲۷ دی ماه، از بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند عمومی زندان ارومیه منتقل شد.

شایان ذکر است، مأموران در حین بازداشت مسعود شمس نژاد تمامی پرونده های زندانیان سیاسی و امنیتی که موکلان وی بودند را ضبط کرده اند.

مسعود شمس نژاد پیش تر نیز به دلیل پرونده‌هایی امنیتی که قبول وکالت میکرد، تحت فشارهای امنیتی بوده و تهدید به بازداشت شده بود.

او در سال ۹۳ به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق  مصاحبه با رسانه های خارج از کشور چهار ماه تحمل حبس کرده بود.

مسعود شمس نژاد، استاد سابق دانشگاه آزاد و پیام نور بود و وکالت زندانیان سیاسی محکوم به اعدام مانند حبیب الله گلپری پور، علی افشاری و رزگار افشاری را به عهده داشت.

نوشته صدور حکم شش سال حبس برای مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53997/feed/ 0
آرش صادقی؛ پنج ماه مخالفت با اعزام به بیمارستان و توقف روند درمان سرطان https://humanrightsiniran.com/1397/53994/ https://humanrightsiniran.com/1397/53994/#respond Fri, 01 Feb 2019 04:59:19 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53994

درمان بیماری سرطان آرش صادقی پنج ماه است که به دلیل مخالفت مسئولین زندان رجایی شهر با اعزام وی به بیمارستان، متوقف شده است به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی که پنج ماه پیش برای برداشتن تومور سرطانی مورد عمل جراحی قرار گرفته، نیازمند رسیدگی های پس از عمل و ادامه درمان ...

نوشته آرش صادقی؛ پنج ماه مخالفت با اعزام به بیمارستان و توقف روند درمان سرطان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

درمان بیماری سرطان آرش صادقی پنج ماه است که به دلیل مخالفت مسئولین زندان رجایی شهر با اعزام وی به بیمارستان، متوقف شده است

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی که پنج ماه پیش برای برداشتن تومور سرطانی مورد عمل جراحی قرار گرفته، نیازمند رسیدگی های پس از عمل و ادامه درمان این بیماری است اما مسئولان تمامی اعزام های او را لغو کرده اند.

دست وی به دلیل آنکه پس از عمل مورد مراقبت تخصصی قرار نگرفته دچار عفونت و تورم شده و اعصاب حسی او از ناحیه کتف تا انگشتان از کار افتاده است.

همچنین پزشک برای ادامه روند درمان شیمی درمانی تجویز و تاکید کرده که اقدامات شیمی درمانی باید در فضای خارج از زندان انجام شود با این حال مسئولان تا کنون با اعزام وی موافقت نکرده اند.

آرش صادقی به کندروسارکوم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا است؛ این تومور به دنبال شکستگی‌های ناشی از ضرب وشتم در دوران بازجویی به وجود آمده و طی سال های گذشته نیز موجب ناراحتی و درد برای این زندانی سیاسی گشته است.

پزشکان اعلام کردند که عدم توجه به وضعیت او در زندان موجب پیشرفت بیماری و وخیم تر شدن وضعیت وی شده است.

این زندانی سیاسی مدتی پیش برای درمان تومور سرطانی مورد عمل جراحی قرار گرفت و روز شنبه ۲۴ شهریور به دستور مسئولان از بیمارستان به زندان رجایی شهر منتقل شد؛ این در حالی است که پزشکان هشدار داده بودند که او بعد از عمل جراحی نیازمند نمونه برداری مجدد و رسیدگی تخصصی در بیمارستان است.

از سوی دیگر، آرش صادقی به دلیل ابتلا به بیماری های «کولیت زخمی»، زخم معده و اثنی عشر نمی‌تواند غذا را هضم و دفع کند و وضعیت او در زندان رو به روز بحرانی‌تر می‌گردد؛ پزشکان نیز هشدار داده‌اند، خطر ابتلا به سرطان او را تهدید می‌کند اما ضابطین سپاه همچنان از انتقال او به مراکز درمانی ممانعت می‌کنند.

مشکلات گوارشی وی به دنبال اعتصاب غذای طولانی مدت در سال ۹۵ پیش آمده و به دلیل مخالفت مسئولان با درمان وی پیشرفته و وخیم گشته است.

آرش صادقی ۲۶ مهرماه پس از یک سال و چهار ماه نگهداری در زندان اوین در پی یورش نیروهای امنیتی به ۳۵۰، به زندان رجایی شهر تبعید شد.

آرش صادقی آبان ماه سال ۹۵ در اعتراض به نقض مکرر قانون در روند پرونده خود و گلرخ ایرایی و همچنین بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد.
مقامات قضایی، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی بیش از یک سال است که از رسیدگی درمانی محروم مانده و مقامات امنیتی از بستری شدن وی در بیمارستان خودداری می کنند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند. حکم آرش صادقی با احتساب چهار سال حبس در پرونده قبلی به ۱۹ حبس افزایش پیدا کرد و در خرداد ۹۵ اجرا گشت.

نوشته آرش صادقی؛ پنج ماه مخالفت با اعزام به بیمارستان و توقف روند درمان سرطان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53994/feed/ 0
ممانعت از اعزام مجید اسدی به بیمارستان علیرغم نیاز مبرم به درمان https://humanrightsiniran.com/1397/53991/ https://humanrightsiniran.com/1397/53991/#respond Sun, 27 Jan 2019 19:10:29 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53991

مسئولان زندان رجایی شهر با اعزام مجید اسدی، زندانی سیاسی، به بیمارستان مخالفت می کنند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مجید اسدی از بیماریهای گوارشی از جمله زخم معده، زخم اثنی عشر و کیست کبد و همچنین دیسک کمر و رماتیسم ستون فقرات رنج میبرد و بنا بر توصیه پزشک بهداری می بایست ...

نوشته ممانعت از اعزام مجید اسدی به بیمارستان علیرغم نیاز مبرم به درمان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


مسئولان زندان رجایی شهر با اعزام مجید اسدی، زندانی سیاسی، به بیمارستان مخالفت می کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مجید اسدی از بیماریهای گوارشی از جمله زخم معده، زخم اثنی عشر و کیست کبد و همچنین دیسک کمر و رماتیسم ستون فقرات رنج میبرد و بنا بر توصیه پزشک بهداری می بایست در بیمارستان تحت درمان قرار گیرد با این حالی رییس زندان غلامرضا ضیایی از اعزام وی جلوگیری می کند.

گفتنی است که پرونده پزشکی وی در بیمارستان امام خمینی است و نوبت معاینه نیز برای وی در نظر گرفته شده است.

رییس زندان رجایی شهر چندین ماه است که به بهانه فرار یک زندانی متهم به قتل در بیمارستان از اعزام تمامی زندانیان رجایی شهر جلوگیری می کند. این درحالی است که شماری از زندانیان سیاسی این زندان به بیماری های حاد مبتلا و نیازمند درمان فوری اند.

مجید اسدی به اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به شش سال حبس محکوم است.

او آخرین بار در سی‌ام بهمن‌ماه ۹۵ از سوی نیروهای امنیتی در منزل خود واقع در کرج دستگیر شد.

مجید اسدی ۳۴ ساله، پیش‌تر نیز به دلیل فعالیت سیاسی بازداشت شده بود. این فعال دانشجویی سابق دانشگاه علامه طباطبایی تهران نخستین بار ۱۳ تیرماه ۱۳۸۷ از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و پس از حدود سه ماه با سپردن وثیقه آزاد شد. او در اسفندماه ۱۳۸۸ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» به چهار سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تأیید شد و ۱۳ مهرماه ۱۳۹۰ این فعال دانشجویی برای تحمل حبس به بند ۳۵۰ اوین منتقل و نهایتاً ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ با پایان دوران محکومیتش آزاد شد.

نوشته ممانعت از اعزام مجید اسدی به بیمارستان علیرغم نیاز مبرم به درمان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53991/feed/ 0
نامه سعید شیرزاد در حمایت از اسماعیل بخشی و دیگر فعالان کارگری: «تنها راه رهایی در گرو اتحاد و اعتصابات سراسری نهفته است» https://humanrightsiniran.com/1397/53988/ https://humanrightsiniran.com/1397/53988/#respond Wed, 16 Jan 2019 05:15:19 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53988

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی رجایی شهر، در نامه ای ضمن حمایت از فعالان کارگری، اتحاد و اعتصابات سراسری را موثرترین عامل در پیروزی علیه ظلم برشمرده است. متن این نامه که در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید: «برای رفیقان ایستاده چون کوه، اسماعیل و سپیده و عسل ...

نوشته نامه سعید شیرزاد در حمایت از اسماعیل بخشی و دیگر فعالان کارگری: «تنها راه رهایی در گرو اتحاد و اعتصابات سراسری نهفته است» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی رجایی شهر، در نامه ای ضمن حمایت از فعالان کارگری، اتحاد و اعتصابات سراسری را موثرترین عامل در پیروزی علیه ظلم برشمرده است.

متن این نامه که در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید:

«برای رفیقان ایستاده چون کوه، اسماعیل و سپیده و عسل و علی که همچو ماهی سیاه کوچولو در میان دریایی خروشان به پیش میروند.

برای اسماعیل بخشی که همچو نامش تا به همیشه بخشی از تاریخ مبارزات کارگری خلق های تحت ستم ایران باقی خواهد ماند.

برای سپیده قلیان که نامش سپیدی فردایی روشن ستم کشان و محرومان را نوید میدهد.

برای عسل محمدی که نامش شیرین ترین روزی را که روز پیروزی کار بر سرمایه است به تصویر می کشد.

و برای علی نجاتی که نامش در این راه بلند پیغام آور پایان این شبهای سیاه و غمزده است.

هفته ها و ماهها و سالها بود که فریاد اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه از میان خرابه های شوش گوش فلک را در نوردیده و آسمان از آن به خروش آمده بود،فریاد کارگرانی که در تمامی این سالهایی که نیروی کارشان به یغما رفته بود و حتی بهای بخور و نمیر نیروی کارشان هم از آنان دریغ شده بود و در بازار مکاره ی خصوصی سازیها و رانت خواری دزدان یقه سفید که بر حنجره کارگران دندان تیز کرده و به بهانه این دزدیها و غارتگریهای موسوم به خصوصی سازی خون کارگران هفت تپه را با همان نیشکری که مولدش کارگران هستند را در جامهای خونین و سیراب نشدنیشان سر می کشند و متقابلأ بازداشت و سرکوب فعالین کارگری کارگری که تنها خواسته شان نان است و نان…

اسماعیل عزیز رفیق هم طبقه ام خبر سخت و دردناک بود خبر شکنجه و دردهای بجا مانده از دوران بازجویی ات که پس از دو ماه خواب را از چشمانت ربوده است،خبری که اگرچه دردناک بود ولی تکرار صدها ساله ی سلطه ی اقلیتی مفت خوار مسلح و زورمند بر اکثریت بود و بهانه این نوشته هم اگرچه رنج و دردهای توست ولی این کلمات برای تکرار شکنجه هاییست که در تمام این سالها تنم را و وجودم را هر روز شکنجه کرده و با خون در نوردیده شده ام…
هنوز چندروزی از قیام شکوهمند۵۷نگذشته بود که با درخون غلطیدن رفقایمان در ترکمن صحرا و آن آذرخشانی که سینه هایشان آماج گلوله های فاشیسم و ارتجاع قرار گرفت شکنجه شدم و در هجوم تفنگها به روستای قارنا و قتل عام کودکانی که تفنگها کودکیشان را نشانه رفته بود (۱)و با یحیی ماهیگیر جوان زحمتکش بندر انزلی برای لقمه ای نان به خون نشستم(۲)و در همهمه ی تلاشهای دزدان یقه سفید دولت موقت و بزرگشان بازرگان نامی که همچو اطرافیانش در دارالتجاره ی آزادی در مصادره کردن آن قیام شکوهمند هیچ دریغ نکردندحتی وقتیکه کردستان با درخشش۵۸ستاره بر آسمانش سراسر گلوله و بمباران شد و در پادگان سنندج من هم شکنجه و تیرباران شدم(۳)و در انقلاب باصطلاح فرهنگی که سروش ها و معین ها و زیبا کلام ها با خون دانشجویان رقصیدند و با جندی شاپور غرقه در خون به کارون افکنده شدم و در فریادهای سرکوب شده ی شیراز و مشهد و اسلامشهر فریادهایم در سینه سرکوب و به خون نشست.

و در خیمه شب بازیهای دوم خردادیها که با رنگی دیگر به جنگ کارگران برخواستند و در سکوت وقیحانه یشان و دریوزگیشان در ادعای آزادی،کارگران خاتون آباد شهر بابک را از آسمان به رگبار بستند(۴)و سید خندانشان و بزرگ دزد باصطلاح اصلاح طلبشان خم به ابرو نیاورد…

و با شاهرخ زمانی که مرگی مظلومانه تر از ستار بهشتی در آشیان به انتظارش نشسته بود و در سرخی رد شلاقهای نشسته بر تن کارگران آق دره شکنجه شدم.

و باز با گلوله های نشسته به کمین کارگران و کولبران کوردستان که اگر روزی جانشان را نستاند،صخره و بهمن و سرما به کمین مرگشان می نشیند و در بازی روباه کلید دزد مسند نشین سبز بنفش شده آنکه می چاپد و می خورد و می بعلد آزاد و آنکه برای لقمه ای نان با گلوله یه بهمن می میرد می شود مجرم…

اسماعیل عزیز ایستادگی ات ستونیست همانگونه که نام وارطان سالاخانیان در سخن نگفتنش،ولی بدان که نباید امیدی به دادخواهی ات داشته باشی وقتیکه در این آشفته بازارها به خاطر شکنجه شدنت مجرم هم می شوی و قابل پیگرد!!!

وقتیکه آن کاذب زشت کلام استاد بزرگ اصلاح طلبان با وقاحتی که نمونه اش را هیچ کجا نمی توان یافت شکنجه را برای آنکه فعال صنفی است مجاز نمی داند و دیگری را هیچ ابایی از شکنجه نمی داند و وقتیکه همین ادعا را استاندار بنفش نشین خوزستان در روزنامه ی دولتتش مطوطی وار تکرار میکند و سخنگو و دفتردار دزدان پاستور نشین خود را شاکی و تو را متهم به دروغگویی می کند.

اسماعیل عزیز رفیق جان ام دادخواهی تو برای تمامی کارگران و ستمدیدگانی که سالهاست با درد تو شکنجه می شوند و تنها مرجع قضاوت هستن  تا ابد ثبت و پذیرفته شد و ما همگان و همه با هم و مشت در مشت هم اسماعیل بخشی هستیم و خواهیم بود.

رفیق جان ام از سالها کشتار و شکنجه گفتمت پس به رفقایمان بگو که جز از دست دادن زنجیرهایمان پیزی برای از دست دادن نداریم و تنها راه رهایی در گرو اتحاد و اعتصابات سراسری نهفته است که دادخواهی بزرگ همین است وقتیکه بگفته آموزگار بزرگ لنین: کارگران حق خود را در میدان نبرد بدست می آورند.

رفیق دربند
کمتر از هیچ
سعید شیرزاد

سه شنبه۲۵دی
زندان گوهردشت کرج

پی نوشت ها

پی نوشت۱:روستای قارنا از توابع شهرستان نقده که در ۱۱شهریور۱۳۵۸ در هجوم نیروهای نظامی به روستا بیش از۶۰ نفراز ساکنان آن قتل عام شدند.

پی نوشت۲:در پی درگیری صیادان بندر انزلی با نیروهای حکومتی در سال۵۸ماهیگیر جوانی به نام یحیی به قتل میرسد.

پی نوشت۳:در پی حضور صادق خلخالی در کردستان در تابستان

سال ۵۸ حداقل ۵۸ نفر در مرداد و شهریور همان سال بدستور وی اعدام شدند و واقعه پادگان سنندج نیز در تاریخ۵شهریور۵۸ بوقوع پیوست که بدستور وی۱۱ نفر در آنروز اعدام شدند.

پی نوشت۴:در تاریخ۴بهمن۸۲ در پی تداوم اعتراضات کارگران معدن مس خاتوت آباد در مقابل فرمانداری هلی کوپترهای نیروهای نظامی از هوا کارگران را به رگباربسته و چندین نفر کشته و زخمی شدند.»

نوشته نامه سعید شیرزاد در حمایت از اسماعیل بخشی و دیگر فعالان کارگری: «تنها راه رهایی در گرو اتحاد و اعتصابات سراسری نهفته است» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53988/feed/ 0
گزارشی از وضعیت زندان قرچک ورامین؛ «کهریزک دوم» در سایه بی توجهی https://humanrightsiniran.com/1397/53985/ https://humanrightsiniran.com/1397/53985/#respond Tue, 15 Jan 2019 07:00:19 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53985

زندان قرچک ورامین، زندانی است با شرایط کاملا غیراستاندارد و غیر بهداشتی که زندانیان زن در آن نگهداری می شوند و طی چند سال اخیر سال اخیر بسیاری از سازمانهای حقوق بشری و زندانیان محبوس در این زندان در باره وضعیت نابه سامان آن هشدار داده اند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، زندان ...

نوشته گزارشی از وضعیت زندان قرچک ورامین؛ «کهریزک دوم» در سایه بی توجهی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

زندان قرچک ورامین، زندانی است با شرایط کاملا غیراستاندارد و غیر بهداشتی که زندانیان زن در آن نگهداری می شوند و طی چند سال اخیر سال اخیر بسیاری از سازمانهای حقوق بشری و زندانیان محبوس در این زندان در باره وضعیت نابه سامان آن هشدار داده اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، زندان قرچک ورامین در ابتدا مرغداری و سپس مرکز ترک اعتیاد مردان بوده است. سپس به زندان زنان تغییر کاربری داد. این زندان ۱۰ سالن دارد که سالن‌های ۵ تا ۱۰ بندهای مشاوره زیر نظر شهرداری تهران هستند.

هر کدام از سالن‌ها گنجایش کم‌تر از صد نفر را دارد، اما به طور معمول در آن‌ها بیش از دویست نفر زندگی می‌کنند. در مواقعی این عدد به ششصد نفر هم رسیده است.

تعداد کل زندانیان بین هزار و پانصد تا بیش از دو هزار نفر در نوسان است.

در میان زندانیان بیماری های متعدد و حاد از جمله ایدز هپاتیت شایع است که عدم وجود امکانات دارویی فضای محدود بهداشت نامناسب به گسترش این بیماری ها در میان زندانیان دامن می زند.

یکی از زندانیان سیاسی سابق زندان قرچک در مصاحبه با تارنگار حقوق بشر در ایران در خصوص شیوع بیماری ایدز این زندان می گوید: «مسئولان هر چند مدت یک بار با سرنگ از زندانیان تست ایدز می گیرند؛ مشخص نیست که این سرنگ ها برای چند نفر استفاده می شود یا از کجا می آید. اگر زندانی از دادن آزمایش امتناع کند با او برخورد می شود.»

آب زندان قرچک «شور» است و زندانیان از این آب برای استحمام و شست و شوی وسایل استفاده می کنند؛ این معضل موجب شیوع بیماری های پوستی و چشمی در زندانیان شده است.

زندانیان سابق این زندان می گوید: «آب شور و تلخ قرچک برای شستن لباس هم مناسب نیست و خط شوره‌ای که بر روی لباس بر جا می‌گذاشت، نیازمند تلاش دوباره‌ای برای پاکسازی بود. از حوضچه‌ کوچکی که به اصطلاح شیر آبی آشامیدنی داشت با ارفاق می‌شد برای مسواک زدن استفاده کرد و تلاش بچه‌ها برای آشامیدن از آن با حالت تهوع شدید، ناموفق مانده بود. در زندان برای آشامیدن آب هم باید پول داشته باشید تا بتوانید بطری آب معدنی را از فروشگاه زندان تهیه کنید.»

میوه و سبزیجات و همچنین گوشت در بیشتر روزهای هفته جزو جیره‌ زندان نیست و طبعاً تنها کسانی می‌توانند به این اقلام دسترسی داشته باشند که پول داشته باشند و بتوانند از فروشگاه زندان خرید کنند.

در سالن های این زندان بین ۲ الی ۴ دوش حمام موجود است؛ بیشتر دوش ها حامل آب سرد و تعداد محدودی حامل آب «جوش» است. در برخی از حمام های این زندان روزانه دو ساعت آب گرم قابل استفاده فراهم می شود.

هر سالن حداکثر سه دستشویی دارد که وضعیتشان از نظر بهداشتی اسفناک توصیف شده است.

در میان زندانیان خودارضایی با شیلنگ توالت و هم‌جنس‌گرایی به طور متداول دیده می شود که موجب گشته بیماری های جنسی و روانی به شدت بین زندانیان شایع شود.

تا کنون گزارش های متعددی از تجاوز به زندانیان این زندان منتشر شده است.

در یکی از این گزارش ها عنوان شده که یک زندانی به دنبال مورد تجاوز قرار گرفتن به وسیله «تی» فوت شده است و زندانی متجاوز همچنان در کنار دیگر زندانیان زن نگهداری می شود.

شماری از زندانیان همراه با فرزندان خود در این زندان محبوس اند؛ این کودکان نیز در این محیط اسفناک نگهداری می شوند.

شایان ذکر است که مسئولان زندان به بهانه های مختلف همچنون خرید گاز یخچان و به طور کلی رسیدگی به وضعیت زندان از زندانیان پول می گیرند با این حال تغییری در وضعیت زندان صورت نمی گیرد.

زندانیان محروم در قرچک ورامین هر روز بیش از هشت ساعت برای کارخانجات «حامی» که زیر نظر قوه قضائیه است، کار می‌کنند. دستمزد آن‌ها اما فقط ۳۸ تا ۵۴ درصد دستمزد مصوب برای کارگران ایرانی‌ست.

نیمی از این دستمزد به خانواده زندانی تعلق می‌گیرد و ۲۵ درصد برای زندانی پس‌‌انداز می‌شود و ۲۵ درصد به زندانی تعلق می‌گیرد.

شماری از مسئولان و مقامات کشور همچون معصومه ابتکار و شهیندخت مولارودی طی سال های اخیر از این زندان بازدید کردند، ولی از آن زمان تا به حال تغییری در شرایط زندانیان ایجاد نشده است.

به گفته زندانیان؛ در زمان این بازدید ها مسئولان حتی با یک زندانی نیز هم کلام نشده و در خصوص مشکلاتشان سوالی نکرده اند.

نوشته گزارشی از وضعیت زندان قرچک ورامین؛ «کهریزک دوم» در سایه بی توجهی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53985/feed/ 0
نامه سعید ماسوری از زندانی سیاسی رجایی شهر در آستانه نوزدهمین سال حبس اش https://humanrightsiniran.com/1397/53983/ https://humanrightsiniran.com/1397/53983/#respond Wed, 09 Jan 2019 20:16:13 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53983

۱۹ دیماه سالگرد دستگیری سعید ماسوری است؛ این زندانی سیاسی رجایی شهر از سال ۷۹ با اتهامات سیاسی و حکم حبس ابد در زندان نگهداری شده و علیرغم ابتلا به بیماری از حق مرخصی نیز محروم است. او به بهانه نوزدهمین سال حبس نامه ای نوشته و در آن از وضعیت اسفناک زندان های ایران ...

نوشته نامه سعید ماسوری از زندانی سیاسی رجایی شهر در آستانه نوزدهمین سال حبس اش اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

۱۹ دیماه سالگرد دستگیری سعید ماسوری است؛ این زندانی سیاسی رجایی شهر از سال ۷۹ با اتهامات سیاسی و حکم حبس ابد در زندان نگهداری شده و علیرغم ابتلا به بیماری از حق مرخصی نیز محروم است. او به بهانه نوزدهمین سال حبس نامه ای نوشته و در آن از وضعیت اسفناک زندان های ایران سخن گفته است.

متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید:

«زندان طلسم ترس و وحشت،حاکمیت ترس،کشتن انگیزه ها،خاموش کردن صداها و ضد هرگونه حرکت و جنبش است و این مدلول اصیل لفظ زندان است در حاکمیت جور…

۱۹سال است که در هر هفته چند روز را شاهد کشتن و اعدام و قتل عام جوانان این سرزمین بوده و هستم و نزدیکترین این فجایع اعدام نزدیکترین عزیزانم (چه به لحاظ عاطفی و چه از نظر سلول و بند و زندان) یعنی زانیار و لقمان مرادی سرفرازان کرد هموطنم بود…و یا شاهد فشار و محرومیت و ارعاب هر روزه زندانیان و خانواده های آنها بوده ام…از تهدید و دستگیری و آزار و اذیت تا گروگانگیری از انها و وادار کردنشان به سکوت در مورد آنچه که بر سر عزیزان زندانیشان میاورند
طلسم ارعابی زندان نه فقط شکنجه و انفرادی و اعدام که عدم تعین و بلاتکلیف نگهداشتن دائمی زندانیان و پیوسته در معرض کینه توزی و انتقام نگهداشتن آنهاست تا جائیکه متهم همانطور که بی هیچ دلیل و مدرکی دستگیر میشود،میتواند بی هیچ دلیل و یا به هر بهانه ای (از جمله مصلحت نظام) مورد اذیت و ازار،شکنجه و انفرادی و محرومیت از همه چیز قرار گیرد…و حتی اعدام…!!! اینرا ۱۹سال است بی وقفه و بی استثنا چه در حاکمیت اصولگرا،چه اصلاح طلب و اعتدالی تجربه کرده ام.

از خاطرات زندان برای من جز خاطرات زندان تقریبا چیزی باقی نمانده و آنچه باقی مانده هم اغلب در ارتباط با زندان است،روزهای فوت و تولد عزیزان،به مدرسه رفتن و دانشگاه،فارغ التحصیل و ازدواج شان را هم اگر شنیده ام تنها با شماره سلول و بند و زندان به خاطر میاورم…!!!

زندان در ایران فعلی و تحت این حاکمیت مترادف کشتار نه فقط انسانها که مفهوم انسانیت و ازادگی است و میخواهد که همه چیز را در منجلاب ضد انسانی و تاریکی خود فرو برد.از اینرو ان را طلسم میخوانم که همچون بختکی نحس انرا بر سر همه مردم و جوانان این میهن فرا گسترانیده اند…تا کسی را یارای کمترین تحرک و اعتراض نباشد و صرف تصور ان هر انگیزه واقعی،جنبشی و حرکتی را قفل و طلسم کرده و در خود فرو بلعد و همین کارکرد زندان بود که از دست رفتن ان برای حکومت زمانی مورد اعتراض به اصطلاح اصلاح طلبانی چون محسن آرمین قرار گرفت که:با دستگیریهای فله ای کارکرد این بختک و طلسم از دست میرود (منظورش ترس از ۲۰۹ بود). آری ایشان نگران دستگیریهای خودسرانه و فله ای نبود،بلکه نگران از دست رفتن کارکرد آن بود و یا دیگر استاد و به اصطلاح روشنفکر اصلاح طلب میگوید: اینها را دیگر چرا(منظورش کارگران هفت تپه و فولاد بود)دستگیر و زندانی و شکنجه میکنید؟؟که مفهوم مخالف حرفش این است که بقیه مردم را میتوان دستگیر وزندانی و شکنجه کرد!!! طریقت آن ایرادی ندارد…موضوعیت را رعایت کنید!!! این هم تراوشات یک مغز اندیشنده است که احتمالا جدا از بدن و در یک حفره مغزی می اندیشد نه در بدن و در واقعیت اجتماعی موجود!!
داستان این سرزمین که تبدیل به مزرعه و کشتگاه زندانهاشده البته سر دراز دارد…همیشه این مردم ستمدیده را در مقابل خود مورد سوال قرار میدادم که با این اوضاع که شما را مورد بدترین عذابها،تعدیات و تجاوزات قرار میدهند و فرزندانتان را میکشند چه میکنید؟؟؟
حتی اگر بخواهند کاری کنند ان طلسم و بختک زندان و اعدام را چگونه پس بزنند؟؟؟

طرفه ان که توسط عمله و اکله روشنفکر و ایادی فرهنگیشان،خشونت طلل قلمداد میشوند و به کمک عوامل کشتار و زندان و اعدام بر علیه آنها کیفرخواست محارب،مفسد،منافق و اغتشاشگر و…تدوین میکنند و در زندان بدارشان می آویزند(و یا در کشتار سفید،یا بیماری و سکته و…یا خودکشی شان میکنند)و بعد عزیزان بازمانده شان را روزها جلوی درب زندان منتظر اعدام و تحویل اجسادشان نگه میدارند نهایتا هم تحویل نمیدهند و اجساد را از زندان به محلی برده و دفن میکنند و باز تا مدتها محل دفن را به خانواده ها اعلام نمیکنند.

این همه و فرجامی اینچنینی به تمامی در کلمه زندان مستتر و محفوظ است و شاید به همین خاطر کلمه و کارکرد زندان مترادف با تضمین بقا حکومتهای مستبد و سقوط و در هم پیچیدن ان نمایانگر و سنبل نابودی سیستمی ظالمانه و مستبد است.درست به همین دلیل و به عنوان نمونه سقوط و فتح زندان باستیل(در ۱۴ژوئیه ۱۷۸۹)نماینده انقلاب کبیر فرانسه و روز ملی فرانسه است و نه آنهمه تحولات دیگر.هر چند به روایت تاریخ زندانیان زندان باستیل حتی به ۱۰نفر هم نمیرسید.

در ایران امروز اما وضعیت اسفبار زندانها و نقض فاحش ابتدایی ترین حقوق انسانها به درجه ای غیر قابل اصلاح و وحشتناکی رسیده و از آنجائیکه هیچ راه حل اصلاحی در ان وجود ندارد چاره را در ایزوله کردن،محدود کردن شدید و منع کامل ارتباط زندانیان با دنیای بیرون یافته اند و من نیز تنها میخواستم به بهانه شروع نوزدهمین سال زندانم نه جزئیات شرایط(که پیشتر در چند نوبت آنها را نوشته ام)که اینبار فلسفه و کارکرد زندان را بویژه در شرایط فعلی یادآوری کنم و در انتها با اقتباسی از انتوان گرامشی متذکر شوم که بیان و افشای انچه که در زندان میگذرد(چه توسط زندانی و چه خانواده او)نه تنها یک وظیفه و واجب عینی است(به عقیده من)بلکه هر افشاگری،خود به تنهایی یک دادخواست یا کیفرخواستی است علیه نظام استبدادی،در تمامیت ان و ذی صلاح ترین مرجع رسیدگی و قضاوت هم،البته خود مردم میهنمان هستند.در حال حاضر و در آینده ای دورتر هم،تاریخ به قضاوت خواهد نشست.حاکمان و ایادی انها همه این واقعیتهای تلخ و ضد انسانی را،البته افترا و نشر اکاذیب و شایعه سازی و سیاه نمایی و غیره قلمداد خواهند کرد که طبعا انتظاری هم غیر از این نمیرود.اگر مرجعی برای رسیدگی وجود داشت و به جای اینهمه مهره های حلقه بگوش و مجیزگو عنصری از مسئولیت و پاسخگویی امکان پدید امدن داشت نه شرایط استبدادی بود و نه زندانها و زندانیان در این وضعیت…

سعید ماسوری
زندانی سیاسی
چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷
زندان گوهردشت کرج»

نوشته نامه سعید ماسوری از زندانی سیاسی رجایی شهر در آستانه نوزدهمین سال حبس اش اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53983/feed/ 0
موج جدیدی از اعمال فشار بر فعالان مدنی و محیط زیست؛ دستکم ۱۳ تن در کردستان بازداشت شدند https://humanrightsiniran.com/1397/53979/ https://humanrightsiniran.com/1397/53979/#respond Tue, 08 Jan 2019 18:13:26 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53979

مأموران وزارت اطلاعات در روزهای اخیر ۱۳ تن از فعال محیط زیست و اعضای «حزب وحدت ملی، شاخه کردستان» را در سنندج، بانه و کامیاران بازداشت کرده‌اند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، فرهاد محمدی (وکیل دادگستری)، فاضل قیطاسی، رضا اسدی، هادی کمانگر (از اعضای شاخه‌ کردستان حزب وحدت ملی ۱۱ و ۱۲ دی ...

نوشته موج جدیدی از اعمال فشار بر فعالان مدنی و محیط زیست؛ دستکم ۱۳ تن در کردستان بازداشت شدند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

مأموران وزارت اطلاعات در روزهای اخیر ۱۳ تن از فعال محیط زیست و اعضای «حزب وحدت ملی، شاخه کردستان» را در سنندج، بانه و کامیاران بازداشت کرده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، فرهاد محمدی (وکیل دادگستری)، فاضل قیطاسی، رضا اسدی، هادی کمانگر (از اعضای شاخه‌ کردستان حزب وحدت ملی ۱۱ و ۱۲ دی ماه ۱۳۹۷ بازداشت شده‌اند. عیسی فیضی، راشد منتظری و حسین کمانگر از اعضای سابق این حزب و فعالان محیط زیست نیز دو روز پس از آن در ۱۴ دیماه بازداشت شده اند.

آمانج قربانی، روزنامه‌نگار و یکی از فعالان شناخته شده محیط زیست نیز ۱۶ دیماه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است. از جمله فعالیت‌های این کارشناس ارشد محیط زیست و کارمند اداره محیط زیست کامیاران مشارکت در تلاش‌های جمعی برای اطفاء حریق در کوهستان شاهو و نگارش مقالات پژوهشی و راهبردی در حوزه مشکلات محیط زیستی بوده است.

همزمان زانیار ضمیران، قائم مقام سابق حزب وحدت ملی شاخه کردستان در محل کارش در اداره کل آب منطقه‌ای کردستان بازداشت و پس از انتقال به منزل، تفتیش و ضبط وسایل شخصی‌اش به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده است.

بختیارکمانگر، حشمت یاوری(کامیاران)، مهدی کانی‌سوری، بارزان بابکری(بانه) هویت شمار دیگری از فعالان بازداشت شده در کردستان است.

شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرده ماموران امنیتی در حین بازداشت این افراد متوسل به خشونت‌های فیزیکی و کلامی شدید شده‌اند به طوری که برای انتقال تعدادی از آنان به بازداشتگاه از کیسه‌های پارچه‌ایی برای پوشاندن سر و صورت‌شان استفاده کرده‌اند.

شایان ذکر است که معاون استاندار کردستان این فعالان را «اعضای گروهک‌های معاند نظام در پوشش تشکل‌های زیست محیطی» خوانده است.

دستگیری فعالان محیط زیست با اتهامات امنیتی از دیماه سال گذشته آغاز گشته است و پرونده بازداشت شدگان همچنان مفتوح است.

نوشته موج جدیدی از اعمال فشار بر فعالان مدنی و محیط زیست؛ دستکم ۱۳ تن در کردستان بازداشت شدند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53979/feed/ 0
پس از گذشت یک هفته؛ شکنجه و تداوم بازداشت شهروندان معترض بازداشت شده در خیابان انقلاب https://humanrightsiniran.com/1397/53976/ https://humanrightsiniran.com/1397/53976/#respond Mon, 07 Jan 2019 06:08:49 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53976

شهروندانی که هفته گذشته مقابل دانشگاه تهران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، طی این مدت مورد شکنجه قرار گرفته اند و در زندان های اوین، ورامین و فشافویه نگهداری می شودند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، هفت تن از زندان بازداشت شده در ۱۱ دیماه مقابل دانشگاه تهران (خیابان انقلاب)، طی یک ...

نوشته پس از گذشت یک هفته؛ شکنجه و تداوم بازداشت شهروندان معترض بازداشت شده در خیابان انقلاب اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


شهروندانی که هفته گذشته مقابل دانشگاه تهران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، طی این مدت مورد شکنجه قرار گرفته اند و در زندان های اوین، ورامین و فشافویه نگهداری می شودند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، هفت تن از زندان بازداشت شده در ۱۱ دیماه مقابل دانشگاه تهران (خیابان انقلاب)، طی یک هفته گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازجویی و مورد ضرب وشتم قرار گرفته اند و اکنون در بند زندان اوین محبوس اند.

شمار دیگری از افراد بازداشت شده نیز در زندان های فشافویه و ورامین نگهداری می شوند.

گفته می شود که در میان بازداشت شدگان فردی ۶۱ ساله از شدت شکنجه توان راه رفتن ندارد.

دستکم ۳۰ تن طی اعتراضات ۱۱ دیماه تهران در اطراف دانشگاه تهران بازداشت شدند.

تجمع اعتراضی در خیابان انقلاب و در مقابل دانشگاه تهران از ۱۰ دیماه و روز سه شنبه ۱۱ دیماه با برخورد شدید نیروهای امنیتی مواجه شد.

این تجمع پس از اعتراض‌های دانشجویان و خانواده هایشان در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران نسبت به عدم پاسخگویی مسئولان این دانشگاه در برابر حادثه واژگونی اتوبوس آغاز شد.

نوشته پس از گذشت یک هفته؛ شکنجه و تداوم بازداشت شهروندان معترض بازداشت شده در خیابان انقلاب اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53976/feed/ 0
یادداشتی از پیام شکیبا از زندان رجایی شهر در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد و بی کفایتی مسئولان https://humanrightsiniran.com/1397/53973/ https://humanrightsiniran.com/1397/53973/#respond Sun, 06 Jan 2019 04:13:24 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53973

پیام شکیبا زندانی سیاسی زندان رجایی شهر در یادداشتی در خصوص حادثه اسفناک واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران نوشته و همچنین به ریشه یابی بی مسئولیتی مقامات نیز پرداخته است. ‌ متن این نامه که برای انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید: «حق ...

نوشته یادداشتی از پیام شکیبا از زندان رجایی شهر در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد و بی کفایتی مسئولان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

پیام شکیبا زندانی سیاسی زندان رجایی شهر در یادداشتی در خصوص حادثه اسفناک واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران نوشته و همچنین به ریشه یابی بی مسئولیتی مقامات نیز پرداخته است.

متن این نامه که برای انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید:

«حق با مشتری است

بعد از حادثه اسفناک واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران و جان باختن ده نفر از دانشجویان و عدم پاسخگویی مسئولین مربوطه و حضور توام با تاخیر ۵ روزه یکی از مسئولین این دانشگاه که با تمام تواضع و اخلاق بورژوامابانه و نخبه گرایانه اش در حق دادن به مشتری و اظهارات دادستان کل رژیم مبنی بر ابراز نگرانی از سوء استفاده دشمن از این ماجرا و شکست سناریوی سکته راننده و خطای فردی،مدام این سوال اساسی به ذهن متبادر میشود که فی الواقع ریشه های این نگرش به غایت ضدبشری و سیستماتیک مسئولین رژیم از کجا ناشی میشود و چه پیش زمینه هایی دارد و تا به کی باید شاهد این حوادث بود.

لذا در این مقاله با توجه به بضاعت اندک نویسنده سعی میشود پاسخی کوتاه و ناقص به این سوال داده شود.

اگر عنصر هدایت از بیرون و نقش پیشتاز را در نظر نگیریم بنظر مارکس در ایدئولوژی آلمانی کاملا درست میگوید که در سرمایه داری شخصیت را روابط طبقاتی کاملا معینی شکل میدهد و تعیین میکند یعنی اینکه هر فرد چون در جامعه کارهای معینی را انجام میدهد خصلت ها و منافع و عادات معینی پیدا میکند و افراد بدون این گونه سازگاری با نیازهای شغلی خاص خود نمیتوانند کار زیادی صورت دهند. فی الواقع هر سرمایه داری که نتواند در رقابت پیروز شود یا از کسی پیشی بگیرد مدت زیادی سرمایه دار نخواهد ماند و کارگری هم که مایل به فرمان بردن نباشد اغلب بیکار می ماند به این ترتیب شخصیت ما دست پخت محیط کار ماست و این یکی از واقعیت های تلخ سرمایه داری است که آزادی را محدود میکند و نمیگذارد که انسانها همان چیزی باشند که خود انتخاب میکنند. از طرف دیگر بدبختی و مصیبت وقتی مضاعف میشود که بر این مناسبات مادی و اقتصادی چتری سیاسی با خصلت فاشیستی نیز حاکم شود زیرا در حکومت های فاشیستی حکومت مظهر اخلاق مطلق و اراده کلی است و همه امور و فعالیتهای انسانی بطور مشروع در حیطه اقتدار حکومت است و حکومت مدعی نظارت بر کل ابعاد زندگی اجتماعی است و وظیفه انسان نه اندیشه، بلکه وفاداری کلی و عملی به حکومت است و اصل پیشوایی، حزب فقط حزب واحد، توده غیر سیاسی و بدون تشکل و سازمانیابی، جنگ طلبی و دشمن تراشی، سرکوب مخالفان، کنترل ایدئولوژیک بر جامعه، ایجاد رعب و وحشت و سیاست النصر بالرعب، کنترل رسانه های گروهی و سانسور و بکارگیری گروههای شبه نظامی و استفاده گسترده از نیروهای امنیتی و پلیسی و خویش برتر بینی ویژگی های بارز ان میباشد. لذا با این زمینه مادی و ایدئولوژیک حکومت ها همواره بدنبال ایجاد نهادهای مطلوب خویش اند و از این منظر بی گمان دانشگاه آزاد اسلامی یکی از ایدئولوژیک ترین نهادهای فاشیسم دینی حاکم بر ایران است. دانشگاهی که در سال ۶۱ بعد از کودتای موسوم به انقلاب فرهنگی به پیشنهاد هاشمی رفسنجانی و با حمایت تام و تمام رهبر وقت جمهوری اسلامی شروع به کار کرد و در هیات موسس ان رییس جمهور وقت،نخست وزیر وقت، رییس مجلس وقت و فرزند رهبر جمهوری اسلامی با تمام امکانات حکومتی دست اندرکار ایجاد دانشگاهی طراز حکومت نو پا شدند. حکومت با نشانه گیری طبقه متوسط و عمدتا سنتی ان روزگار نهاد آموزشی ایدئولوژیک و بنگاهی اقتصادی ایجاد نمود که نه تنها هزینه هایش باری بر دوش حکومت نبود بلکه به شدت سود آور نیز بود و میبایست به لحاظ سیاسی و اجتماعی محیطی یکدست و مطابق با استاندارهای رژیم فارغ از دردسرهای دانشگاههای دولتی و فضای سیاسی ملتهب آن ایجاد کند تا دانشجویان و دانش آموخته های ان نیروهای متعهد و متخصصی باشند غیر سیاسی و وفادار به ایدئولوژی و دستگاه هیات حاکمه.بی گمان نهاد دانشگاه آزاد اسلامی نماد نگاه آمرانه و از بالا و کالایی و امنیتی و مخلوق تمامیت جمهوری اسلامی است.هرچند بعد از گذشت ۳۶ سال از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی این نهاد به یک امپراطوری اقتصادی- مافیایی با بیش از ۴۴۰ واحد دانشگاهی در داخل کشور و چندین واحد در کشورهایی نظیر افغانستان،لبنان، امارات عربی و انگلستان و هزاران کارمند و استاد تبدیل شده است و سرمایه ای هزاران میلیارد تومانی را دارا هست ولی به نظر می رسد در وظیفه اصلی،ذاتی و ایدئولوژیک خویش به مانند تمامیت فاشیسم دینی با تمام جناح ها و دسته بندی هایش شکست خورده و صدای اعتراض و خیزش دانشجویان این دانشگاه هم جهت با سایر دانشجویان در حمایت از سایر اقشار تحت ستم و استثمار شده در پیوند با قیام و مقاومت سراسری مردم ایران روز به روز بلندتر و رساتر به گوش می رسد.

پیام شکیبا

چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷

زندان گوهردشت کرج»

نوشته یادداشتی از پیام شکیبا از زندان رجایی شهر در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد و بی کفایتی مسئولان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53973/feed/ 0
آغاز فصل سرما و محرومیت زندانیان در زندان رجایی‌شهر از امکانات گرمایشی https://humanrightsiniran.com/1397/53971/ https://humanrightsiniran.com/1397/53971/#respond Fri, 04 Jan 2019 06:39:01 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53971

علیرغم آغاز فصل سرما، زندانیان زندان رجایی شهر همچنان از امکانات گرمایشی و دسترسی به لباس های گرم محروم اند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، طی هفته های گذشته مسئولین زندان رجایی شهر از تحویل گرفتن لباس گرم که هر فصل از طرف خانواده‌های زندانیان داده می‌شد، خودداری کرده‌اند؛ این درحالی است که ...

نوشته آغاز فصل سرما و محرومیت زندانیان در زندان رجایی‌شهر از امکانات گرمایشی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

علیرغم آغاز فصل سرما، زندانیان زندان رجایی شهر همچنان از امکانات گرمایشی و دسترسی به لباس های گرم محروم اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، طی هفته های گذشته مسئولین زندان رجایی شهر از تحویل گرفتن لباس گرم که هر فصل از طرف خانواده‌های زندانیان داده می‌شد، خودداری کرده‌اند؛ این درحالی است که امکانات گرمایشی نیز در اندرزگاه های این زندان محدود است.

بسیاری از زندانیان سیاسی که در این زندان نگهداری می شوند، به بیماری های حاد دچار اند و محیط سرد زندان باعث وخیم تر شدن وضعیت آنان می گردد.

از سویی دیگر غلامرضا ضیایی رییس زندان قرار اعزام تمامی زندان را به بیمارستان طی چهار ماه گذشته لغو کرده و زندانیان سیاسی محروم از درمان مانده اند.

این قبیل برخوردهای خصمانه نشان از کینه‌توزی مقامات و مسئولان نسبت به فعالان سیاسی بوده که آشکار میکند آنان قصد دارند با عدم رسیدگی پزشکی به فعالان سیاسی و به تاخیر انداختن درمان آنان و از بین بردن سلامت آنان با کمترین هزینه‌ای آنان را از فعالیت باز دارند.

نوشته آغاز فصل سرما و محرومیت زندانیان در زندان رجایی‌شهر از امکانات گرمایشی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53971/feed/ 0
نامه زندانیان سیاسی بند هشت اوین به مناسبت سالگرد اعتراضات مردمی دی ماه https://humanrightsiniran.com/1397/53527/ https://humanrightsiniran.com/1397/53527/#respond Mon, 31 Dec 2018 07:07:21 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53527

شماری از زندانیان سیاسی بند هشت اوین به مناسبت سالگرد اعتراضات مردمی دی ماه در نامه ای یادآور شدند که اتحاد و یکپارچی علیه ظلم و فساد «سرکوبگر را واردار به عقب نشینی کنند.» متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید: «اعتراضات ...

نوشته نامه زندانیان سیاسی بند هشت اوین به مناسبت سالگرد اعتراضات مردمی دی ماه اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

شماری از زندانیان سیاسی بند هشت اوین به مناسبت سالگرد اعتراضات مردمی دی ماه در نامه ای یادآور شدند که اتحاد و یکپارچی علیه ظلم و فساد «سرکوبگر را واردار به عقب نشینی کنند.»

متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید:

«اعتراضات دی ماه به همگان نشان داد که فرایند کودن سازی که چهل سال از آن رژیم برای سر پوش گذاشتن بر مفاسد ۷خود گذاشت؛ کارایی ندارد. برای عقب ماندن دیو استبداد یک گام بیشتر نمانده و آن اتحاد گروهای مختلف مردم با یکدیگر است. سال ۷۸ دانشجویان تنها بودن ؛سال ۸۸ طبقه متوسط جامعه از گروهای دیگر برخوردار نبود.دی ماه پارسال هم اغلب گروهای پایین تر از سطح متوسط به تنگ آمدن خود را از سیاست های نابخردانه عده ای اندک که بر مقرارت یک ملت حاکم شدند را فریاد زدند. اگر این ۳ گروه موضع متحد و یکپارچه علیه ظلم و فساد اعتراض کنند قادر خواهند بود قدرت سرکوبگر را واردار به عقب نشینی کنند.
دیگر آفتاب را به گل نمی توان اندود و روز نورانی را به شب ظلمانی برابر نتوان نمود و بوی مشک را از مشام مردم نمی توان زدود.

به مناسبت اعتراضان دی ماه

جمعی از زندانیان عقیدتی سیاسی اندرزگاه ۸ زندان اوین»

نوشته نامه زندانیان سیاسی بند هشت اوین به مناسبت سالگرد اعتراضات مردمی دی ماه اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53527/feed/ 0
گزارشی از وضعیت امید کرمی، زندانی سیاسی زندان عادل آباد شیراز https://humanrightsiniran.com/1397/53966/ https://humanrightsiniran.com/1397/53966/#respond Sun, 23 Dec 2018 06:27:56 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53966

امید کرمی، زندانی سیاسی، هم اکنون با حکم دو سال حبس در زندان عادل آباد شیراز نگهداری می شود. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امید کرمی یکی از زندانیان سیاسی بند ۱۴ زندان عادل آباد شیراز است که اخیرا همراه با سایر زندانیان سیاسی این بند از سوی قاضی ناظر بر زندان محمد ...

نوشته گزارشی از وضعیت امید کرمی، زندانی سیاسی زندان عادل آباد شیراز اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


امید کرمی، زندانی سیاسی، هم اکنون با حکم دو سال حبس در زندان عادل آباد شیراز نگهداری می شود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امید کرمی یکی از زندانیان سیاسی بند ۱۴ زندان عادل آباد شیراز است که اخیرا همراه با سایر زندانیان سیاسی این بند از سوی قاضی ناظر بر زندان محمد هاشمی محروم از مرخصی شده است.

امید کرمی، شهروند ۲۸ ساله و فوق لیسانس مکانیک سیالات، سال ۹۶ از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شده و پس از بازجویی و شکنجه از سوی دادگاه انقلاب شیراز شعبه یک به ریاست قاضی محمود ساداتی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «عضویت در گروه های غیرقانونی و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به پنج سال حبس محکوم گشته است

این حکم در دادگاه تجدید نظر به دوسال تقلیل یافته است.

نوشته گزارشی از وضعیت امید کرمی، زندانی سیاسی زندان عادل آباد شیراز اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53966/feed/ 0
مجید عزیزی، شهروند معترض به حجاب اجباری، در زندان عادل آباد شیراز محبوس است https://humanrightsiniran.com/1397/53960/ https://humanrightsiniran.com/1397/53960/#respond Thu, 20 Dec 2018 08:00:25 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53960

مجید عزیزی شهروندی که در پی اعتراض به حجاب اجباری حبس محکوم شده است، از ماه پیش در زندان عادل آباد شیراز نگهداری می شود. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مجید عزیزی شهروندی که همزمان با دختران خیابان انقلاب دست به اعتراض به حجاب اجباری زده بود، در آبان ماه سال جاری با ...

نوشته مجید عزیزی، شهروند معترض به حجاب اجباری، در زندان عادل آباد شیراز محبوس است اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

مجید عزیزی شهروندی که در پی اعتراض به حجاب اجباری حبس محکوم شده است، از ماه پیش در زندان عادل آباد شیراز نگهداری می شود.


به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مجید عزیزی شهروندی که همزمان با دختران خیابان انقلاب دست به اعتراض به حجاب اجباری زده بود، در آبان ماه سال جاری با یورش مأموران به منزل اش بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان عادل آباد منتقل شده است.


مجید عزیزی از سوی دادگاه قم به یک سال حبس محکوم است.

این شهروند از نوعی بیماری قلبی رنج می برد اما مسئولان زندان عادل آباد از ورود داروهای و لباس های گرم وی به بند جلوگیری می کنند.

مجید عزیزی به همراه پنج زندانی سیاسی دیگر به نام های حسین فرخ پور، عظیم خاکسار، امید کرمی، بیژن رضایی و حسین سپنتا در بند ۱۴ زندان عادل آباد نگهداری می شود و مسئولان جهت اعمال فشار بر این زندانیان سیاسی آنان را از حق مرخصی محروم و همچنین آنان را مجبور به کف خوابی کرده اند.

حرکت خودجوش اعتراض به حجاب اجباری که به «دختر خیابان انقلاب» معروف است از تظاهرات اعتراضی دی‌ماه و از سوی ویدا موحد آغاز شد.

ده‌ها زن و مرد در تهران و شهرهای دیگر ایران با برافراشتن روسری در معابر عمومی اعتراض‌شان را به حجاب اجباری نشان دادند؛ شمار بسیاری از این شهروندان بازداشت و با احکام حبس مواجه شدند.

نوشته مجید عزیزی، شهروند معترض به حجاب اجباری، در زندان عادل آباد شیراز محبوس است اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53960/feed/ 0
بازگشایی پرونده ای جدید برای محمد نجفی؛ احضار به دادسرا و تفهیم اتهام https://humanrightsiniran.com/1397/53959/ https://humanrightsiniran.com/1397/53959/#respond Thu, 20 Dec 2018 06:39:01 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53959

محمد نجفی که برای سپری کردن محکومیت حبس خود در زندان اراک به‌سر می‌برد، روز ۲۸ آذر در پی احضار به شعبه بازپرسی دادسرای شازند در پرونده‌ای دیگر به اتهام «تشویش اذهان عمومی» مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفته است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز گذشته بدون اطلاع قبلی و رعایت ...

نوشته بازگشایی پرونده ای جدید برای محمد نجفی؛ احضار به دادسرا و تفهیم اتهام اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


محمد نجفی که برای سپری کردن محکومیت حبس خود در زندان اراک به‌سر می‌برد، روز ۲۸ آذر در پی احضار به شعبه بازپرسی دادسرای شازند در پرونده‌ای دیگر به اتهام «تشویش اذهان عمومی» مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفته است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز گذشته بدون اطلاع قبلی و رعایت فاصله زمانی قانونی احضار و از بابت اتهامات «توهین به رهبری، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و مصاحبه با رسانه‌های خارجی» با مصادیق نامه به آیت‌الله خامنه‌ای و مصاحبه با رسانه‌ها در ارتباط با بازداشت همکاران خود٬قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی به بازپرسی دادسرای شازند منتقل شد و در انتهای جلسه پس از رد شدن اتهام نخست، اتهام «تشویش اذهان عمومی» به وی تفهیم شده است.

این فعال حقوق بشر اخیرا نیز در دو پرونده دیگر در دادگستری شهرستان شازند و دادگاه انقلاب اراک مجموعاً به تحمل ۱۴ سال حبس و شلاق محکوم شده بود.

حکم پرونده اول که شامل ۳ سال حبس و شلاق است از آبان ۹۷ به اجرا در آمده و پرونده دوم در دست بررسی است.

محمد نجفی پیش تر در خصوص مرگ وحید حیدری، جوان معترض اراکی اطلاع رسانی کرده بود؛ وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات شهر اراک بود که روز دهم دی ماه در جریان اعتراضات مردم این شهر بازداشت شد. او در بازداشتگاه کلانتری۱۲ رضوی اراک در بازداشت بوده و به گفته خانواده‌اش دستفروش بود و در همان میدانی بازداشت شده که دستفروشی می‌کرد.

شایان ذکر است؛ محمد نجفی یکی از وکلایی است که پس از آزادی در سال ۸۸ تا امروز بارها به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی احضار شده است، او که در سال ۹۵ از اتهام «تخلفات انتظامی» از سوی دادگاه انتظامی کانون وکلای استان مرکزی تبرئه شده است، در دادگاه کیفری شازند دو پرونده به اتهام تشویش اذهان عمومی دارد.


محمد نجفی پیش از این روز ۲۰ مهرماه ۹۵ به دلیل پوشیدن پیراهنی که روی آن نوشته شده بود «عاشورای ۸۸» در خیابانی در شازند از توابع استان مرکزی از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.


او روز ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۶ در ارتباط با این بازداشت در شعبه اول دادگاه انقلاب دادگستری شازند محاکمه و «تبلیغ علیه نظام» متهم شد.

نوشته بازگشایی پرونده ای جدید برای محمد نجفی؛ احضار به دادسرا و تفهیم اتهام اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53959/feed/ 0
گزارشی از وضعیت حمیدرضا امینی و مهران زهراکار، زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین https://humanrightsiniran.com/1397/53956/ https://humanrightsiniran.com/1397/53956/#respond Wed, 19 Dec 2018 06:00:05 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53956

حمیدرضا امینی با حکم یازده سال حبس و مهران زهراکار با حکم دو سال حبس هم اکنون در زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می کنند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، حمیدرضا امینی، زندانی سیاسی اوین، بیش از ۱۰ روز است که از حق تماس محروم مانده است. او در دو پرونده ...

نوشته گزارشی از وضعیت حمیدرضا امینی و مهران زهراکار، زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

حمیدرضا امینی با حکم یازده سال حبس و مهران زهراکار با حکم دو سال حبس هم اکنون در زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، حمیدرضا امینی، زندانی سیاسی اوین، بیش از ۱۰ روز است که از حق تماس محروم مانده است.

او در دو پرونده جداگانه از سوی قاضی صلواتی به اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و«توهین به مقدسات» جمعا به یازده سال حبس محکوم است.

حمیدرضا امینی که مدیریت یک کانال تلگرامی را بر عهده داشت، در تاریخ ۱۱ آذرماه از سوی مأموران سپاه بازداشت شد و به اوین انتقال یافت.

او مدتی را بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان فشافویه گذرانده است.

مهران زهراکار، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین نیز تیرماه سال جاری تحمل دوران محکومیت دو ساله خود را آغاز کرده است.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۳ اسفندماه سال گذشته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

مهران زهراکار، متولد ۱۳۵۱، مولف چند جلد کتاب از جمله «غرب چگونه غرب شد، مقایسه ریشه های اجتماعی انقلاب مشروطه در ایران و انقلاب کبیر در فرانسه و ویژگی‌های مهم قدرت و سیاست در یک قرن گذشته در ایران» است که در فاصله سال‌های ۸۷ تا ۹۱ منتشر شده‌اند.

نوشته گزارشی از وضعیت حمیدرضا امینی و مهران زهراکار، زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53956/feed/ 0
گزارشی از وضعیت حامد آئینه‌وند، زندانی سیاسی محکوم به شش سال حبس/ محرومیت از حق تماس https://humanrightsiniran.com/1397/53953/ https://humanrightsiniran.com/1397/53953/#respond Tue, 18 Dec 2018 06:00:53 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53953

حامد آئینه‌وند، فعال سیاسی که اخیرا به شش سال حبس محکوم شده، در زندان از حق تماس محروم مانده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نزدیکان حامد آئینه‌وند اعلام کردند که او طی دوماه گذشته حق تماس با خارج از زندان نداشته و از وضعیت و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست. ...

نوشته گزارشی از وضعیت حامد آئینه‌وند، زندانی سیاسی محکوم به شش سال حبس/ محرومیت از حق تماس اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>


حامد آئینه‌وند، فعال سیاسی که اخیرا به شش سال حبس محکوم شده، در زندان از حق تماس محروم مانده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نزدیکان حامد آئینه‌وند اعلام کردند که او طی دوماه گذشته حق تماس با خارج از زندان نداشته و از وضعیت و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

حامد آئینه‌وند به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به شش سال حبس محکوم است.

خانواده وی در مهرماه سال جاری در زندان اوین با وی ملاقات داشته و از وضعیت روحی نامساعد او خبر داده اند.

حامد آئینه‌وند، فعال سیاسی، روزنامه‌نگار و دانشجوی سال آخر دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران در تاریخ ۷ تیر ۹۷ از سوی نیروهای امنیتی اطلاعات سپاه تهران بازداشت و پس از ۴۴ روز انفرادی به بند چهار اوین منتقل شد.

حامد آئینه‌وند تا کنون مقالات متعددی در خصوص تغییر حکومت ایران منتشر کرده است.

نوشته گزارشی از وضعیت حامد آئینه‌وند، زندانی سیاسی محکوم به شش سال حبس/ محرومیت از حق تماس اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53953/feed/ 0
«نقض حقوق بشر در چهار دهه حیات جمهوری اسلامی»؛ نامه آرش صادقی از زندان رجایی شهر https://humanrightsiniran.com/1397/53945/ https://humanrightsiniran.com/1397/53945/#respond Sat, 15 Dec 2018 18:14:51 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53945

آرش صادقی، زندانی سیاسی، از زندان رجایی شهر در خصوص روز جهانی حقوق بشر نامه ای نوشته و در آن مواردی از نقض حقوق بشر در «چهار دهه حیات جمهوری اسلامی» را بر شمرده و تحلیل کرده است. متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در ...

نوشته «نقض حقوق بشر در چهار دهه حیات جمهوری اسلامی»؛ نامه آرش صادقی از زندان رجایی شهر اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

آرش صادقی، زندانی سیاسی، از زندان رجایی شهر در خصوص روز جهانی حقوق بشر نامه ای نوشته و در آن مواردی از نقض حقوق بشر در «چهار دهه حیات جمهوری اسلامی» را بر شمرده و تحلیل کرده است.


متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید:


«در روز دهم دسامبر ۱۹۴۸ (النور)همسر رئیس جمهور آمریکا،(فرانکلین روزولت) اعلامیه جهانی حقوق بشر را در محل سازمان ملل در پاریس میخواند و مجمع عمومی سازمان ملل متحد آن را تصویب کرد. برای نخستین بار در تاریخ بشریت ۴۶ عضو سازمان ملل متحد اعلام کردند که بر سر حقوقی با هم به توافق رسیده‌اند که همه انسان‌ها بایست از آن برخوردار باشند. هشت کشور، از جمله اتحاد جماهیر شوروی، عربستان سعودی و آفریقای جنوبی، به این اعلامیه رأی ندادند(ممتنع).


نخستین اصل اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید: تمام افراد بشر آزاد زاده می‌شوند و از لحاظ حیثیت و کرامت و حقوق با هم برابرند. ایده‌های اساسی‌ای که در این اعلامیه ۳۰ ماده‌ای آمده حاصل صدها سال تفکر در باره حقوق انسان به عنوان انسان فرای تفکرات و جنس و رنگ و دین و…میباشد. تمام اندیشه‌هایی که در منشور حقوق شهروندی سال۱۶۸۹ انگلیس، اعلامیه استقلال سال ۱۷۷۶ آمریکا و اعلامیه حقوق بشر انقلاب فرانسه منتشر شده در روز ۲۶ اوت سال ۱۷۸۹ وجود داشتند، به متن اعلامیه جهانی حقوق بشر راه یافتند.


رعایت حقوق اولیه انسان ها که بخشی از آن در اعلامیه جهانی حقوق بشر قید شده، امری الزامی است و باید به رسمیت شناخته شود و در عمل رعایت گردد. هیچ دولت و نهادی حق ندارد نقض حقوق اولیه و جهانشمول انسان ها را تحت هر عنوانی زیر پا گذارد و انسان ها را به خاطر نژاد، ملیت، جنس،عقیده و باورشان، از این حقوق اولیه محروم سازد. آزادی بیان و تشکیل اجتماعات از حقوق اولیه همه انسان ها است و نبایستی تحت هیچ بهانه ای محدود شود.


اگر روزگاری اندیشه حمایت از حقوق بشر برخاسته از فجایع ناشی از جنگ بود ،اما پس از تصویب این اعلامیه جهانی،و با وجود پشتوانه عظیم فکری که محصول صدها سال کار فیلسوفانی بود که به حقوق انسان به عنوان انسان اندیشیده‌اند نقض مفاد آن ادامه یافت و حقوق اولیه مندرج در این بیانیه از سوی تعدادی از کشورها به صورت مداوم نقض شد.


در چهار دهه حیات جمهوری اسلامی، حقوق بشر در ایران به اشکال گوناگون نقض شده است. از اجرای مجازات اعدام،حذف فیزیکی مخالفین داخلی و خارجی تا سرکوب شهروندان معترض و روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و…


جمهوری اسلامی بر حسب جمعیت بالاترین رتبه اعدام انسان ها را در جهان به خود اختصاص داده و رژیمی است که کودکان کمتر از ۱۸ سال را به دار می آویزد. در این کشور تبعیض جنسی و مذهبی و سرکوب و زندان و حذف فیزیکی مخالفین رسمیت قانونی دارد.


در ایران هنوز حتی حقوق اولیه انسان ها هم بر حسب جنسیت شان تعیین می شود و زن و مرد از حقوق برابر برخوردار نیستند و انسان ها را به خاطر اندیشه و باور و اعتقاد متفاوت شان شکنجه، محکوم و مجازات می کنند.


همانطور که مستحضر هستید این روزها در ایران نقض حقوق بشر شدت بیشتری به خود گرفته و روز به روز بر سرکوب مردمی افزوده میشود و تعداد زیادی از مردم که در اعتراض به شرایط اقتصادی و اجتماعی اقدام به اعتراضات مدنی میکنند روانه زندان میشوند و گاها افرادی از این بازداشتیها در بازداشتگاههای نهادهای امنیتی کشته میشوند و بنابر اطلاعات موجود از اعتراضات دی ماه سال گذشته به این سو بیش از ۳۰ نفر در خیابان و یا بازداشتگاها کشته شده اند.علاوه بر این موج اعدامها نیز به شدت افزایش یافته و این در حالیست که این حکم ضد انسانی نه تنها هیچ بازدارندگی ندارد بلکه منجر به تاثیرات مخرب در جامعه میشود و حکومت ایران جهت سرکوب و ترساندن معترضین هیچ ابایی از افزایش صدور احکام اعدام و اجرای ان تحت اتهامات مختلف ندارد نمونه بارز آن اعدام پنج فعال سیاسی کرد در ماههای اخیر میباشد که سه تن آنها زانیار مرادی،لقمان مرادی،رامین حسین پناهی در همین زندان رجایی شهر اعدام شدند. این سرکوبها نه تنها شامل مردم عادی و افراد گمنام که شامل فعالان کارگری،مدنی و زندانیان عقیدتی مانند:
دراویش،بهاییان،مسیحیان، اهل تسنن، و فعالین حقوق بشری نیز میباشد و بر خلاف ادعای حکومت ایران مبنی بر اینکه هیچ زندانی سیاسی و عقیدتی در ایران وجود ندارد!!! ما شاهد هستیم که حتی پس از روی کار آمدن دولت موسوم به اصلاحات یعنی دولت آقای روحانی،سرکوب و زندانی شدن فعالان مدنی به شدت نسبت به دوره های پیش از وی افزایش یافته است و کوچکترین اعتراض علیه این سرکوب ها میتواند احکام سنگینی را به دنبال داشته باشد.سرکوبهای حکومت ایران به جز فعالین مدنی و کارگری و فعالین حقوق بشری شامل فعالین سندیکایی،معلمین و رانندگان کامیون که تنها در اعتراض به شرایط اقتصادی و خواسته های صنفی معترض میباشند نیز میشود و ده ها نفر از انان هم اکنون در زندان به سر میبرند.


علاوه بر همه اینها شرایط نگهداری این زندانیان به شدت اسفناک میباشد و محدودیتهای وضع شده بر این زندانیان روز به روز بیشتر می شود. نمونه های بارز آن وضعیت زندانهای فشافویه،قرچک ورامین و زندان رجایی شهر کرج میباشد.


پروژه حذف فیزیکی(ترور)منتقدین و مخالفین


پروژه حذف منتقدان در داخل و خارج از کشور از همان روزهای اول بهمن ۵۷ کلید میخورد و صدها نفر از اعضای حکومت سابق،بهاییان، روشن فکران و گروه‌های سیاسی چپ و انقلابی منتقد نظام را به کام مرگ کشاند و با سرکوب گسترده دهه شصت و کشتار دسته جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ و پس از پایان جنگ با پروژه قتل (قتل‌های زنجیره‌ای) منتقدین حکومت ادامه یافت.


نام‌های همچون محمد مختاری، داریوش فروهر، پروانه اسکندری، محمد جعفر پوینده، علی اکبر سیرجانی، پیروز دوانی، حمید و کارون حاجی‌زاده، معصومه مصدق، زهره ایزدی… و ده‌ها چهره دگراندیش تنها بخشی از این لیست سیاه ترور میباشند


اما پروژه حذف منتقدین صرفا به داخل مرزها خلاصه نشد و تعداد زیادی از چهره های مخالف در کشورهای اروپایی در این چهار دهه هدف حذف قرار گرفتند.


عبدالرحمان قاسملو و عبدالله قادری در وین اتریش، غلام کشاورز در قبرس، صدیق کمانگر در رانیه عراق، کاظم رجوی در سوئیس، عفت قاضی در شهر سوئد، شهریار شفیق در پاریس، عبدالرحمان برومند و شاپور بختیار در فرانسه، فریدون فرخزاد در شهر بن آلمان، محمد صادق شرفکندی، فتاح عبدلی، همایون اردلان و نوری دهکردی در شهر بن آلمان…


و این تنها بخش کوچکی از سیاهه حذف مخالفین و منتقدین در خارج از کشور میباشد که تا واقعه ترور رستوران میکونوس ادامه میابد و تنها پس از برگزاری دادگاه و بحران دیپلماتیک با کشورهای اروپایی است که این ماشین حذف در خارج از کشور برای مدت کوتاهی متوقف شد.


قتل‌های زنجیره‌ای هم،تنها در دوران خاتمی متاثر از اندک گشایشی در فضای رسانه‌ای جامعه افکار عمومی را نسبت به قتل‌ها حساس و در نهایت پس از اعلام رسمی انجام قتل‌ها به دست نیروهای امنیتی رده بالا که در راس آن سعید امامی قرار داشت به ظاهر متوقف شد.


اگرچه پس از پاییز ۷۷ نیز این قتلها تا اوایل دهه هشتاد ادامه میابد، ماشین ترور در خارج از کشور دوباره فعال شده است.


شروع به کار مجدد دستگاه ترور را باید به صورت ریشه ای در ماهیت این نظام در مواجهه با نیروهای منتقد دید، ماهیتی که ریشه آن حذف فیزیکی منتقدین و مخالفین را بنابر مصالح نظام، شرعا مشروع می‌داند. در یک سال اخیر پنج تن دیگر از فعالین کرد در اقلیم کردستان که یکی از آنها اقبال مرادی پدر زندانی اعدام شده کرد زانیار و لقمان مرادی و همچنین احمد مولانا ابوناهض مشهور به احمد نیسی از فعالان اهوازی در کشور هلند ترور شده‌اند.به این سیاهه اقدام به بمگذاری در محل برگزاری نشست سازمان مجاهدین و پروژه ترور یکی از فعالین اهوازی در دانمارک را نیز میتوان اضافه کرد.


سکوت برخی از کشورها در برابر استراتژی ترور و همراهی رسمی و غیر رسمی اتحادیه اروپا با آن، به این معنی است که حاکمیت فعلی ایران، علاوه بر تشدید نقض حقوق بشر در داخل، حذف مخالفان خارج از کشور را با سهولت بیشتری پیگیری خواهد کرد.


این وضعیت تکلیف سنگینی برای مقامات کشورهای اروپایی ایجاد می‌کند.


آن‌ها در سال‌های اخیر بسیاری از شهروندان خود را به کشورهایی عراق، سوریه و افغانستان اعزام کرده‌اند تا در ادعا جدیت خود در مبارزه با تروریسم دولتی و نقض حقوق بشر را نشان دهند.


مسئولین غربی اگر در این ادعا صادقند، حق ندارند و نمی‌توانند به بهانه منافع اقتصادی در برابر برنامه ریزان و مجریان ترورهای دولتی که همان عوامل سرکوب مخالفان در داخل ایران هستند، سکوت کنند. هر نوع سکوت یا همراهی در برابر مقامات جمهوری اسلامی مشوق ادامه سرکوب داخلی و تهدید اپوزیسیون در خارج از کشور خواهد بود.


آرش صادقی
چهارشنبه ۲۱آذر
زندان گوهر دشت(رجایی شهر)کرج»

نوشته «نقض حقوق بشر در چهار دهه حیات جمهوری اسلامی»؛ نامه آرش صادقی از زندان رجایی شهر اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53945/feed/ 0
وحید صیادی‌نصیری؛ مرگی تراژیک در زندان/ فایل های صوتی https://humanrightsiniran.com/1397/53899/ https://humanrightsiniran.com/1397/53899/#respond Sat, 15 Dec 2018 16:08:39 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53899

وحید صیادی‌نصیری، زندانی سیاسی-عقیدتی زندان لنگرود قم و فعال حقوق بشر، در ۲۱ آذرماه ۱۳۹۷ در شصت‌مین روز اعتصاب غذای خود جان باخت. مرگ این جوان ایرانی، که همواره صدای دیگر زندانیان بود، بخشی از داستان تلخ دنباله‌داری است که در چهار دهه اخیر در زندان‌های تیره و تار جمهوری اسلامی مدام تکرار شده است ...

نوشته وحید صیادی‌نصیری؛ مرگی تراژیک در زندان/ فایل های صوتی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

وحید صیادی‌نصیری، زندانی سیاسی-عقیدتی زندان لنگرود قم و فعال حقوق بشر، در ۲۱ آذرماه ۱۳۹۷ در شصت‌مین روز اعتصاب غذای خود جان باخت.

مرگ این جوان ایرانی، که همواره صدای دیگر زندانیان بود، بخشی از داستان تلخ دنباله‌داری است که در چهار دهه اخیر در زندان‌های تیره و تار جمهوری اسلامی مدام تکرار شده است و در هر قسمت آن یک ایرانی جان خود را باخته است. داستانی که از بهمن ۵۷ آغاز شد و پایان آن روشن نیست.


وحید از آن دسته جوانانی بود که سودای آزادی در سر داشت؛ آزادی میهن و هم‌میهنش و آزادی انسان. حکومت جمهوری اسلامی را برنمی‌تابید و نمی‌توانست به رنج هم‌میهنانش بی‌تفاوت باشد. آن‌قدر صدای اعتراض و آزادی‌خواهی‌اش بلند شد که در تابستان ۱۳۹۴ به جرم فعالیت در فضای مجازی بازداشت شد.

پس از مدتی کوتاه آزاد شد اما آزادی‌اش دیری نپایید و در مهرماه همان سال دوباره بازداشت شد. دادگاه او را به هشت سال زندان محکوم کرد. وحید تقاضای برگزاری دادگاه تجدیدنظر کرد اما با بی‌توجهی مسئولان مواجه شد. پس جانش را در کف دستانش می‌گیرد تا به خواسته‌اش برسد؛ از ۲۴ مهر ۱۳۹۵ در اعتراض به سیزدهمین ماه بلاتکلیفی پرونده‌اش دست به اعتصاب غذا می‌زند. کوتاه نمی‌آید. پس از ۲۱ روز وزن او ۱۰ کیلوگرم کاهش پیدا می‌کند. باز هم از پا نمی‌نشیند. دادستان به او می‌گوید: «اعتصاب غذایت را بشکن؛ چون هر اتفاقی برایت بیفتد مهم نیست.» به بند چهار زندان اوین محل نگهداری زندانیان جرایم مالی منتقل می شود. با این حال بیش از ۲۰ روز دیگر اعتصابش را ادامه می‌دهد تا به خواسته‌اش می‌رسد؛ دادگاه تجدید نظر برگزار می‌شود و حکم او به دو سال و نیم کاهش می‌یابد. همه آنچه بر وحید می‌رفت به دلیل اتهام «توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» بود. پیام روشن است: «هیچ شهروندی حق اعتراض ندارد.»

تماس تلفنی از بند چهار زندان اوین – آبان ۱۳۹۵


وحید در تیرماه ۱۳۹۵ نیز در همراهی با جعفر عظیم‌زاده، هم‌بندی‌اش، دست به اعتصاب غذا زده بود. او خواسته‌های به‌حق هم‌بندانش را هم فریاد می‌زد. گواه این مسئله، بسیار بسیار تماس‌های او از زندان درباره شرایط وخیم دیگر زندانیان است. بارها تماس می‌گرفت و از وضعیت بغرنج زندان و زندانیان می‌گفت. منبع اصلی بسیاری از اخبار بود. پیام می‌داد و از فشار بر زندانیان دیگر می‌گفت و نامه‌هایشان را می‌خواند یا وضعیت بد بندها را شرح می‌داد.

تماس تلفنی از بند چهار زندان اوین – خرداد ۱۳۹۶


فشارها به همین‌جا ختم نمی‌شود. شماری از زندانیان با تحریک مسئولان زندان، او را تهدید می‌کنند. در بهمن‌ماه ۱۳۹۵ دو تن از زندانیان متهم به جرائم خطرناک در بند چهار اوین او را کتک می‌زنند. گردن وحید آسیب می‌بیند ولی طبق معمول فریادش به جایی نمی‌رسد.


یک بار دیگر نیز یک زندانی شیعه متعصب او را تهدید می‌کند و می‌گوید: «بر پایه گفته قران تو منافق هستی و باید نابود شوی و من این کار را در راه اسلام انجام می‌دهم.» پس از آن در اردیبهشت ۱۳۹۶ شکم و پهلو و کلیه او را به باد کتک می‌گیرد و لگدکوب می‌کند. وحید اعلام می‌کند که امنیت جانی ندارد اما مسئولان او را تهدید به پرونده‌سازی می‌کنند.


وحید صیادی‌نصیری که خود را با زندانیان خطرناکی طرف می‌دید که با چراغ سبز مسئولان او را تهدید یا ضرب و شتم می‌کردند، در اواخر اردیبهشت ۱۳۹۶ در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم دست به اعتصاب غذا می‌زند. می‌خواست اصل تفکیک جرائم را رعایت کنند و او را به رجایی‌شهر منتقل کنند. در ۳۲مین روز اعتصاب غذا بود که خواسته‌اش محقق شد.

تماس تلفنی از بند چهار زندان اوین – خرداد ۱۳۹۶


در همین سال به دلیل شرایط نامناسب زندان، به بیماری گوارشی و عارضه شدید ستون فقرات مبتلا شد. باید برای درمان تخصصی اعزام می‌شد ولی مسئولان به وضعیت او توجه نمی‌کردند.


با تمام فشارها و سختی‌ها، وحید صیادی‌نصیری پس از گذراندن دو سال و نیم حبس، در زمستان ۱۳۹۶ آزاد شد. زندان او را عوض نکرده بود و باز هم به فعالیتش را از سر گرفت. با نگاهی به صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک می‌شد فهمید که زبانی سرخ و دلی نترس دارد. از تاریخ پرفروغ ایران می‌گفت، به اعدام محمد ثلاث اعتراض می‌کرد و در سالگرد کشته‌شدن ندا آقاسلطان مردم را به جمع‌شدن بر مزارش فرامی‌خواند. این‌ها همه و همه موجب شد که او در روزهای آزادی هم تهدید و آزار و اذیت شود.

تا بالاخره زبان سرخ، سر سبزش را به باد داد و دوباره در مرداد ۱۳۹۷ بازداشت شد. وحید صیادی‌نصیری که در فروردین ۱۳۹۷ به دلیل آزار و تهدیدهای وارد شده به ناچار تصمیم به خروج از کشور گرفته بود، چند روز مانده به وقت موعود به طور مخفیانه بازداشت می‌شود و ارتباط‌ش با «تارنگار حقوق بشر در ایران» قطع می‌شود. پس از بازجویی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات و دو ماه نگهداری در زندان ساحلی قم، دادگاه او را به ۴ سال و نیم حبس محکوم کرد. باز هم به همان اتهام واهی «توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام». این بار باز هم همان نقشه قبلی را پیاده کردند و بدون رعایت اصل تفکیک جرائم، او را به میان زندانیان خطرناک در زندان لنگرود قم فرستادند. چند بار درخواست رعایت این اصل را به مسئولان ارائه می‌دهد ولی پاسخی نمی‌شنود. این بار هم جانش را کف دستانش می‌گیرد به امید این‌که باز هم به خواسته‌اش برسد. تماس‌های او محدود می‌شود. دیگر گزارشی از وضعیت جسمانی‌اش بیرون نمی‌آید. جانش ذره ذره آب می‌شود. خواسته‌اش چیست؟ انتقال به زندان رجایی‌شهر کرج یا زندان اوین. زندان‌هایی که تا کنون افراد بسیاری از وضعیت فاجعه‌بار آن‌ها روایت کرده‌اند. زندان رجایی‌شهر کرج به خوف‌ناکی شهره است. با وجود این می‌توان حدس زد که در زندان لنگرود قم چه بر او می‌رفته که تقاضای انتقال به رجایی‌شهر و اوین را می‌دهد. یک ماه می‌گذرد. کسی خبری ندارد. روزها از پس یکدیگر می‌آیند و می‌روند و جان وحید هم ذره‌ذره آب می‌شود. تا پس از حدود ۶۰ روز فاجعه رخ می‌دهد؛ وحید صیادی‌نصیری در پی وخامت حال جسمی بر اثر اعتصاب غذا، در بیمارستان جان می‌سپرد؛ در سکوت مطلق خبری، بی هیچ توییت و هشتگی.


خواهر وحید صیادی‌نصیری در گفت‌وگو با رسانه ها اعلام کرده است هنگام خاکسپاری پیکر برادرش صورت و دهان او را خونی دیده است. ماموران در پاسخ، علت این امر را کالبدشکافی اعلام کرده‌اند.
او ضمن مشکوک‌دانستن این امر، می‌گوید که وقتی برای تحویل پیکر وحید به قبرستان بهشت معصومه می‌رسند، با پیکر کفن‌شده او روبرو می‌شوند. پس از آن با اصرار زیاد فقط می‌توانند نیمی از صورت او را ببینند. این امر احتمال مرگ وحید صیادی‌نصیری به دلیلی غیر از اعتصاب غذا را تقویت می‌کند؛ مخصوصا با توجه به شکنجه‌های روحی و جسمی او در این سال‌ها.


وحید صیادی‌نصیری یک فعال حقوق بشر واقعی بود؛ در روزهای سخت اعتصاب غذایش، از زندان تماس می‌گرفت و پس از اعلام وضعیت خود، از شرایط دیگر زندانیان می‌گفت. او هیچ زندانی و هم‌بندی‌اش را فراموش نمی‌کرد ولی خودش فراموش شد.


تارنگار حقوق بشر در ایران بخشی از فایل‌های صوتی تماس‌های وحید صیادی‌نصیری را منتشر می‌کند. انتشار کامل این فایل‌ها به دلیل مفتوح‌بودن پرونده شماری از این زندانیان سیاسی ممکن نیست و در آرشیو تارنگار حقوق بشر در ایران محفوظ است. امید که گوشه‌ای از فعالیت‌های او به گوش همگان برسد. بی‌شک نام او در تاریخ آزادی‌خواهی ایران خواهد ماند.


وحید صیادی‌نصیری از بی‌شمار زندانیانی بود که به دلیل گمنامی و نداشتن وابستگی‌های جناحی در شرایط تیره و تار زندان‌های جمهوری اسلامی جان می‌دهند. بی‌شک نام او در تاریخ آزادی‌خواهی ایران خواهد درخشید.


نوشته وحید صیادی‌نصیری؛ مرگی تراژیک در زندان/ فایل های صوتی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53899/feed/ 0
انتقال سعید شیرزاد به بیمارستان در پی نارحتی کلیه و محرومیت از درمان https://humanrightsiniran.com/1397/53887/ https://humanrightsiniran.com/1397/53887/#respond Thu, 06 Dec 2018 04:50:51 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53887

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر، به دلیل وضعیت نامساعد زندان و محرومیت از درمان به بیماری کلیوی مبتلا شده و شام‌گاه شنبه دهم آذرماه به صورت اورژانسی به بیمارستان مدنی کرج اعزام شده است.  به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دهم آذرماه سعید شیرزاد در پی درد شدید در ناحیه ...

نوشته انتقال سعید شیرزاد به بیمارستان در پی نارحتی کلیه و محرومیت از درمان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر، به دلیل وضعیت نامساعد زندان و محرومیت از درمان به بیماری کلیوی مبتلا شده و شام‌گاه شنبه دهم آذرماه به صورت اورژانسی به بیمارستان مدنی کرج اعزام شده است. 

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دهم آذرماه سعید شیرزاد در پی درد شدید در ناحیه کلیه به بیمارستان مدنی کرج منتقل و طی سونوگرافی مشخص شد که کلیه‌ی سمت راست او به صورت غیرطبیعی کوچک و کلیه‌ی سمت چپ نیز دارای کیست است.

پزشک بیمارستان دلیل کوچک شدن کلیه را تغذیه‌ی نامناسب ناشی از اعتصاب غذاهای طولانی و عدم درمان و مراجعه‌ی به موقع به پزشک عنوان کرده است.

شایان ذکر است که این زندانی سیاسی طی دو سال گذشته دوره های اعتصابی ٢١روزه، ۳۹روزه و ۵٣ روزه را سپری کرده و هیچ کدام با روند درمانی مناسب پس از اعتصاب غذا همراه نبوده‌اند.

سعید شیرزاد همچنین از ناراحتی‌ دیسک کمر در ناحیه‌ی مهره‌های پایین ستون فقرات، بیرون زدگی مهر‌ه‌ها و آب آوردن مهره‌ها نیز رنج می‌برد اما به دلیل ممانعت دادستانی از اعزام به مراکز درمانی فیزیوتراپی محروم است.

بیش از ٣ماه است که به دستور دادستانی تهران، اعزام‌های درمانی پزشکی زندانیان سالنِ١٢ بندِ۴ زندان رجایی شهر لغو شده است و از اعزام آنها به مراکز درمانی برای ادامه‌ی روند درمان جلوگیری می‌شود.

آرش صادقی، حسن صادقی، مجید اسدی، ابوالقاسم فولادوند، شهرام پورمنصوری و فرهنگ پورمنصوری دیگر زندانیان سیاسی محروم از رسیدگی در این بند هستند.

سعید شیرزاد اولین بار در پی امدادرسانی به زلزله‌زدگان آذربایجان بازداشت و پس از ۱۹ روز به قید زمانت از زندان آزاد شد. وی مجدداً در ۱۲ خرداد ۹۳ در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و به زندان اوین منتقل شد؛ چندی بعد به دلیل پیگیری اعتراضات صنفی زندانیان به زندان رجایی شهر تبعید شد.

سال گذشته پس از پانزده ماه بلاتکلیفی و حبس، ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران این فعال مدنی را به اتهام «اجتماع و تبانی» به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد. این در حالی است که این زندانی سیاسی به دلیل «کمک به زلزله‌زدگان» به یک سال حبس تعلیقی محکوم‌شده بود که در حکم جدید به حبس تعزیری تبدیل‌شده است.

از فعالیت‌های این زندانی سیاسی می‌توان به کمک وی در منطقه زلزله‌زده بوشهر و در امدادرسانی به مردم محروم سیستان و بلوچستان اشاره کرد.

همچنین فعالیت‌های وی شامل آموزش کودکان زلزله‌زده یا کودکان مناطق محروم، آموزش در امر بهداشت و در اختیار قرار دادن لوازم بهداشتی، تجهیز محل اسکان بازماندگان، برق‌کشی استاندارد کانکس‌های محل سکونت آنان و ایجاد ارتباط با کودکان آسیب‌دیده جهت آماده‌سازی ذهنی آنان در پذیرش شرایط نابسامان پیش رو بوده است.

نوشته انتقال سعید شیرزاد به بیمارستان در پی نارحتی کلیه و محرومیت از درمان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53887/feed/ 0
صدور حکم ۳۰ سال زندان برای محمد نجفی و سه تن دیگر از شهروندان شازند به دلیل شرکت به در اعتراضات دیماه  https://humanrightsiniran.com/1397/53884/ https://humanrightsiniran.com/1397/53884/#respond Wed, 05 Dec 2018 06:40:29 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53884

شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، چهار تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه در شهرستان شازند را به جمعا ۳۰ سال زندان محکوم کرده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله خود در زندان اراک است، در ...

نوشته صدور حکم ۳۰ سال زندان برای محمد نجفی و سه تن دیگر از شهروندان شازند به دلیل شرکت به در اعتراضات دیماه  اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، چهار تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه در شهرستان شازند را به جمعا ۳۰ سال زندان محکوم کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله خود در زندان اراک است، در بخش دوم پرونده خود که به صورت گروهی صادر شده به اتهام «کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارجی» به ۱۳ سال زندان محکوم شده است.

علی باقری دیگر فعال مدنی نیز با اتهام مشابه به ۱۳ سال زندان محکوم گشته است.

مسعود عاجلو و بهزاد علی بخشی، شهروندان اراکی نیز هر یک به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شدند.

گفتنی است که دادگاه انقلاب اراک محمد نجفی، وکیل دادگستری را به دلیل اطلاع رسانی در خصوص جانباختن وحید حیدری در بازداشتگاه اراک به ٣ سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق نیز محکوم کرده و این حکم از آبان ماه ۹۷ در اجرا است.

محمد نجفی و علی باقری پیش تر در خصوص مرگ وحید حیدری، جوان معترض اراکی اطلاع رسانی کرده بودند؛ وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات شهر اراک بود که روز دهم دی ماه در جریان اعتراضات مردم این شهر بازداشت شد. او در بازداشتگاه کلانتری۱۲ رضوی اراک در بازداشت بوده و به گفته خانواده‌اش دستفروش بود و در همان میدانی بازداشت شده که دستفروشی می‌کرد.

شایان ذکر است؛ محمد نجفی یکی از وکلایی است که پس از آزادی در سال ۸۸ تا امروز بارها به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی احضار شده است، او که در سال ۹۵ از اتهام «تخلفات انتظامی» از سوی دادگاه انتظامی کانون وکلای استان مرکزی تبرئه شده است، در دادگاه کیفری شازند دو پرونده به اتهام تشویش اذهان عمومی دارد.

محمد نجفی پیش از این روز ۲۰ مهرماه ۹۵ به دلیل پوشیدن پیراهنی که روی آن نوشته شده بود «عاشورای ۸۸» در خیابانی در شازند از توابع استان مرکزی از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.

او روز ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۶ در ارتباط با این بازداشت در شعبه اول دادگاه انقلاب دادگستری شازند محاکمه و «تبلیغ علیه نظام» متهم شد.

نوشته صدور حکم ۳۰ سال زندان برای محمد نجفی و سه تن دیگر از شهروندان شازند به دلیل شرکت به در اعتراضات دیماه  اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53884/feed/ 0
گزارشی از وضعیت ناصر فهیمی، زندانی سیاسی بند هشت اوین/ محرومیت از درمان https://humanrightsiniran.com/1397/53881/ https://humanrightsiniran.com/1397/53881/#respond Sun, 02 Dec 2018 06:59:09 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53881

ناصر فهیمی، زندانی سیاسی محکوم به ۱۰ سال حبس، علی رغم ابتلا به بیماری قلبی همچنان محروم از رسیدگی درمانی در بند هشت اوین نگهداری می شود. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، ناصر فهیمی، زندانی سیاسی که از سال ۸۹ در اوین محبوس است، به بیماری قلبی دچار شده و پزشکان تأکید کرده ...

نوشته گزارشی از وضعیت ناصر فهیمی، زندانی سیاسی بند هشت اوین/ محرومیت از درمان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

ناصر فهیمی، زندانی سیاسی محکوم به ۱۰ سال حبس، علی رغم ابتلا به بیماری قلبی همچنان محروم از رسیدگی درمانی در بند هشت اوین نگهداری می شود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، ناصر فهیمی، زندانی سیاسی که از سال ۸۹ در اوین محبوس است، به بیماری قلبی دچار شده و پزشکان تأکید کرده اند که وی می بایست خارج از زندان تحت معالجه تخصصی قرار گیرد با این حال مسئولان از اعزام وی به مرخصی استعلاجی خودداری می کنند.

ناصر فهیمی، زندانی سیاسی کرد ۴۲ ساله، در  تیر ماه سال ۱۳۸۹ از سوی وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین جهت بازجویی منتقل شد.

سپس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب با رای قاضی صلواتی او را به اتهام نشر اکاذیب، اقدام علیه امنیت ملی،  تشویش اذهان عمومی، تهدید مقامات قضائی و توهین به رهبری در مجموع به ده سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر عینا تأیید شد.

این زندانی سیاسی در دوران حبس نیز طی پرونده سازی مسئولان به یک سال حبس و همچنین ۷۴ ضربه شلاق به اتهام توهین به نماینده قوه قضائیه نیز محکوم گشته است.

ناصر فهیمی طی سال های ۹۳ تا ۹۵ به زندان تهران بزرگ نگهداری شده و اکنون در بند ۸ اوین به سر می برد.

نوشته گزارشی از وضعیت ناصر فهیمی، زندانی سیاسی بند هشت اوین/ محرومیت از درمان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53881/feed/ 0
جلوگیری از اعزام زندانیان سیاسی و امنیتی رجایی شهر به بیمارستان و محرومیت از درمان  https://humanrightsiniran.com/1397/53875/ https://humanrightsiniran.com/1397/53875/#respond Mon, 19 Nov 2018 04:53:02 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53875

شماری از زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی از حق درمان در مراکز تخصصی بازمانده‌اند و مسؤلان زندان رجایی شهر از اعزام این زندانیان به بیمارستان جلوگیری می کنند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی، زندانی سیاسی، به دلیل ابتلا به سرطان نیازمند معاینه و معالجه ...

نوشته جلوگیری از اعزام زندانیان سیاسی و امنیتی رجایی شهر به بیمارستان و محرومیت از درمان  اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

شماری از زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی از حق درمان در مراکز تخصصی بازمانده‌اند و مسؤلان زندان رجایی شهر از اعزام این زندانیان به بیمارستان جلوگیری می کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی، زندانی سیاسی، به دلیل ابتلا به سرطان نیازمند معاینه و معالجه در بیمارستان است و فضای پرنتش زندان رجایی شهر، غذای نامناسب و محیط غیر بهداشتی زندان باعث پیشرفت بیماری در وی می گردد.

پزشکان در خصوص وضعیت این زندانی سیاسی هشدار دادند و اعلام کردند که وی می بایست در محیطی آرام و مناسب همراه با رسیدگی درمانی نگهداری گردد با این حال مسئولان تا کنون اقدامی برای بهبود شرایط نکرده اند و حتی تزریق و تجویز دارو و آنتی بیوتیک های مورد نیاز را از این زندانی سیاسی دریغ کرده اند.

این زندانی سیاسی می بایست پس چندی پیش تحت شیمی درمانی نیز قرار می گرفت اما مسئولان تا کنون او را به بیمارستان اعزام نکرده اند.

از سوی دیگر، آرش صادقی به دلیل ابتلا به بیماری های «کولیت زخمی»، زخم معده و اثنی عشر نمی‌تواند غذا را هضم و دفع کند و وضعیت او در زندان رو به روز بحرانی‌تر می‌گردد.

ابوالقاسم فولادوند نیز که به بیماری قلبی است، باید به بیمارستان قلب تهران اعزام شود اما اعزام وی توسط رستمی دادیار زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر کرج لغو شده است.

حسن صادقی دیگر زندانی سیاسی به دلیل بیماری فشار چشم باید به صورت مداوم تحت نظر پزشک باشد، اما به دستور دادیار زندان رجایی شهر از اعزام به مراکز درمانی محروم شده است.

دادیار زندانیان سیاسی و امنیتی زندان رجایی شهر کرج همچنین از اعزام فرهنگ پورمنصوری برای جراحی زانو و شهرام پورمنصوری برای جراحی کمر نیز ممانعت به عمل آورده است.

ابوالقاسم فولادوند و حسن صادقی متهم به محاربه به ترتیب به ۱۵ سال و ۱۱ سال و نیم حبس محکوم هستند.

فرهنگ پورمنصوری و شهرام پورمنصوری از سال ۷۷ در زندان به سر می برند و به حبس ابد محکوم اند.

نوشته جلوگیری از اعزام زندانیان سیاسی و امنیتی رجایی شهر به بیمارستان و محرومیت از درمان  اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53875/feed/ 0
پنجاه روز پس از حمله به رژه نظامی اهواز؛ ۲۲ شهروند بدون محاکمه و دادرسی عادلانه «اعدام» شدند https://humanrightsiniran.com/1397/53871/ https://humanrightsiniran.com/1397/53871/#respond Sun, 11 Nov 2018 15:33:13 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53871

۲۲ تن از شهروندانی که پس از حمله اهواز از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده بودند، روز پنجشنبه ۱۷ آبان بدون اطلاع به خانواده ها اعدام شدند.  به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۰ آبان وزارت اطلاعات در تماس با خانواده های ۲۲ تن شهروندان بازداشت شده پس از حمله اهواز،‌ خبر ...

نوشته پنجاه روز پس از حمله به رژه نظامی اهواز؛ ۲۲ شهروند بدون محاکمه و دادرسی عادلانه «اعدام» شدند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

۲۲ تن از شهروندانی که پس از حمله اهواز از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده بودند، روز پنجشنبه ۱۷ آبان بدون اطلاع به خانواده ها اعدام شدند. 

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۰ آبان وزارت اطلاعات در تماس با خانواده های ۲۲ تن شهروندان بازداشت شده پس از حمله اهواز،‌ خبر اعدام را به آنان داده است.

 مسئولین زندان مرکزی اهواز و دادگاه انقلاب این شهر نیز به دنبال پیگیری خانواده ها اعدام این شهروندان را تائید کرده‌اند.

مأموران وزارت اطلاعات تأکید کرده اند که خانواده ها اجازه ندارند برای آنان مراسم ترحیم برگزار کنند.

این شهروندان طی  ۵ روز بازداشت بدون دسترسی به وکیل تحت بازجویی و اعترافات اجباری قرار گرفته‌اند و از روند پرونده این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

شایان ذکر است جنازه ها به خانواده اعدام شدگان تحویل داده نشده و از آنها خواسته شده که یک تعهد نامه پر کنند و برگه فوت به آنها داده شده است.

وزارت اطلاعات ایران پیشتر پس از انتشار ویدیویی از اعترافات اجباری این بازداشت‌شدگان آنان را «وابسته به گروه‌های تجزیه‌طلب تکفیری تحت حمایت کشورهای مرتجع عربی» خوانده است.

پس از حمله اهواز تاکنون دستکم ۸۰۰ نفر در استان خوزستان بازداشت شدند و بدون دسترسی به وکیل تحت بازجویی قرار دارند.

نوشته پنجاه روز پس از حمله به رژه نظامی اهواز؛ ۲۲ شهروند بدون محاکمه و دادرسی عادلانه «اعدام» شدند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53871/feed/ 0
۲۴ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردادماه در تهران به حبس محکوم شدند https://humanrightsiniran.com/1397/53865/ https://humanrightsiniran.com/1397/53865/#respond Mon, 05 Nov 2018 21:36:09 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53865

دستگاه قضایی بیست‌وچهار تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردادماه سال جاری را جمعاً به ۲۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم کرده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، ۲۴ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردادماه تهران بدون دسترسی به وکیل در روند دادرسی به اتهام «تجمع و تبانی ...

نوشته ۲۴ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردادماه در تهران به حبس محکوم شدند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

دستگاه قضایی بیست‌وچهار تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردادماه سال جاری را جمعاً به ۲۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، ۲۴ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردادماه تهران بدون دسترسی به وکیل در روند دادرسی به اتهام «تجمع و تبانی علیه امنیت ملی» از طریق «شرکت در اعتراض بدون مجوز مختل‌کننده‌ی نظم عمومی» از سوی دادگاه انقلاب به حبس محکوم شدند.

بر اساس این احکام «برزان محمدی»به شش سال حبس تعزیری، «مجید کریم‌نژاد» به سه سال حبس تعزیری، «محمدحسین سپاسی» و «حسین دژانگاهی» هر یک به دو سال حبس تعزیری محکوم شدند.

همچنین «صبا کردافشاری، ۱۹ ساله»، «یاسمن آریانی، ۲۳ ساله»، «آذر حیدری»، «نیلوفر هومان‌فر»، «فرشید سعیدی»، «فرشید رستمی»، «سید محمد فلاح جای»، هر یک به ۱ سال حبس تعزیری و «مژده رجبی»، «طاهر بادپا»، «محمدحسین مالزیری»، «سامان زندیان»، «اردلان نادعلی زاده»، «حسین سلگی»، «عادل فلاحت»، «فرزاد نصیری»، «مجید رضایی»، «شهاب صفاری»، «پوریا ناصریخواه» هر یک به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

«الهه بهمنی» و «حدیث صبوری» نیز به دو سال حبس تعلیقی محکوم شدند. این دو شهروند اکنون آزاد هستند.

در حکم حداقل دو نفر، از جمله صبا کردافشاری ۱۹ ساله، مدرک ارائه‌شده توسط دادستان‌ها صرفاً مطالب آنها در شبکه‌های اجتماعی از گزارش اعتراض‌ها بود.

یاسمن آریانی، صبا کردافشاری، مژده رجبی، نیلوفر هومانفر و سیده آذر حیدری اکنون در اوین تحمل حبس می کنند.

در تاریخ ۹ مرداد ماه سال جاری موجی از اعتراضات در شهر اصفهان شروع شد و به سرعت به شهرهای دیگر از جمله کرج در استان البرز و تهران، پایتخت، رسید.

اعتراض‌های خیابانی در مرداد ماه به دنبال سقوط ارزش ریال، وضعیت نابسامان اقتصادی، گرانی و افزایش روزانه قیمت ارزهای خارجی و سکه آغاز شد اما با تداوم تظاهرات معترضان علیه رهبر جمهوری اسلامی، حکومت و روحانیون شعار سردادند.

ده‌ها نفر از بازداشت‌شدگان در این اعتراضات به زندان اوین منتقل شده‌اند و ۵۰ تن از بازداشت‌شدگان زن به زندان شهرری (معروف به قرچک) منتقل شده‌اند.

نوشته ۲۴ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردادماه در تهران به حبس محکوم شدند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53865/feed/ 0
ضرب و شتم دو فعال مدنی آذربایجانی در بازداشتگاه/ انتقال به بیمارستان در پی جراحت شدید https://humanrightsiniran.com/1397/53860/ https://humanrightsiniran.com/1397/53860/#respond Wed, 31 Oct 2018 04:55:27 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53860

حکیمه احمدی و نسیم صادقی، فعالان مدنی آذربایجانی که طی هفته های اخیر بازداشت شده اند، در بازداشتگاه از سوی نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، حکیمه احمدی در پی مضروب شدن در بازداشتگاه از جمله آسیب دیدن دنده‌ها و انگشتان به بیمارستان منتقل شده ...

نوشته ضرب و شتم دو فعال مدنی آذربایجانی در بازداشتگاه/ انتقال به بیمارستان در پی جراحت شدید اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

حکیمه احمدی و نسیم صادقی، فعالان مدنی آذربایجانی که طی هفته های اخیر بازداشت شده اند، در بازداشتگاه از سوی نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، حکیمه احمدی در پی مضروب شدن در بازداشتگاه از جمله آسیب دیدن دنده‌ها و انگشتان به بیمارستان منتقل شده است.

این فعال مدنی در ۲۶ مهرماه در مرند بازداشت شده است و مأموران از ملاقات خانواده با وی در بیمارستان جلوگیری کردند.

مأموران همچنین به همسر حکیمه احمدی گفته‌اند «هزینه درمان او را باید شخصا بپردازد.»

نسیم صادقی، دیگر فعال مدنی نیز طی تماس تلفنی با خانواده اش گفته است که از سوی نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و وی را تهدید کرده‌اند که در صورت نپذیرفتن اتهامات، فرزند وی و خواهرزاده‌اش را نیز بازداشت خواهند کرد.

نسیم صادقی در ۲۹ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده بود و روز دوشنبه ۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷ این فعال ترک (آذربایجانی) از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان تبریز منتقل شد.

او در شعبه ۱۹ بازپرسی دادیاری عمومی و انقلاب شهید بهشتی تبریز با عناوین «تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت خبری در فضای مجازی علیه نظام» تفهیم اتهام شد و پس از افزایش قرار وثیقه وی به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به زندان تبریز منتقل شد.

نوشته ضرب و شتم دو فعال مدنی آذربایجانی در بازداشتگاه/ انتقال به بیمارستان در پی جراحت شدید اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53860/feed/ 0
تشدید عفونت در آرش صادقی و محرومیت از درمان؛ «دادیار زندان رجایی شهر اعزام تمامی زندانیان سیاسی را به بیمارستان لغو کرده است» https://humanrightsiniran.com/1397/53857/ https://humanrightsiniran.com/1397/53857/#respond Tue, 09 Oct 2018 17:37:29 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53857

آرش صادقی، زندانی سیاسی، پس از عمل جراحی برای درمان تومور در ناحیه دست دچار عفونت شده و نیازمند درمان تخصصی است با این حال مسئولان زندان رجایی شهر از اعزام او به بیمارستان خودداری می‌کنند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دادیار زندان رجایی شهر «رستمی» اعلام کرده که اعزام زندانیان سیاسی به ...

نوشته تشدید عفونت در آرش صادقی و محرومیت از درمان؛ «دادیار زندان رجایی شهر اعزام تمامی زندانیان سیاسی را به بیمارستان لغو کرده است» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

آرش صادقی، زندانی سیاسی، پس از عمل جراحی برای درمان تومور در ناحیه دست دچار عفونت شده و نیازمند درمان تخصصی است با این حال مسئولان زندان رجایی شهر از اعزام او به بیمارستان خودداری می‌کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دادیار زندان رجایی شهر «رستمی» اعلام کرده که اعزام زندانیان سیاسی به بیمارستان دیگر صورت نخواهد گرفت این درحالی است که آرش صادقی، زندانیان سیاسی مبتلا به سرطان، به دلیل انجام نشدن مراقبت های پس از عمل در ناحیه جراحی دچار عفونت شده است.

این زندانی سیاسی قرار بوده که برای درمان روز شنبه ۱۴ مهر به بیمارستان امام خمینی اعزام گردد اما این اقدام از سوی مسئولان لغو شده است.

آرش صادقی به کندروسارکوم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا است؛ این تومور به دنبال شکستگی‌های ناشی از ضرب وشتم در دوران بازجویی به وجود آمده و طی سال های گذشته نیز موجب ناراحتی و درد برای این زندانی سیاسی گشته است.

پزشکان اعلام کردند که عدم توجه به وضعیت او در زندان موجب پیشرفت بیماری و وخیم تر شدن وضعیت وی شده است.

این زندانی سیاسی مدتی پیش برای درمان تومور سرطانی مورد عمل جراحی قرار گرفت و روز شنبه ۲۴ شهریور به دستور مسئولان از بیمارستان به زندان رجایی شهر منتقل شد؛ این در حالی است که پزشکان هشدار داده بودند که او بعد از عمل جراحی نیازمند نمونه برداری مجدد و رسیدگی تخصصی در بیمارستان است.

از سوی دیگر، آرش صادقی به دلیل ابتلا به بیماری های «کولیت زخمی»، زخم معده و اثنی عشر نمی‌تواند غذا را هضم و دفع کند و وضعیت او در زندان رو به روز بحرانی‌تر می‌گردد؛ پزشکان نیز هشدار داده‌اند، خطر ابتلا به سرطان او را تهدید می‌کند اما ضابطین سپاه همچنان از انتقال او به مراکز درمانی ممانعت می‌کنند.

مشکلات گوارشی وی به دنبال اعتصاب غذای طولانی مدت در سال ۹۵ پیش آمده و به دلیل مخالفت مسئولان با درمان وی پیشرفته و وخیم گشته است.

آرش صادقی ۲۶ مهرماه پس از یک سال و چهار ماه نگهداری در زندان اوین در پی یورش نیروهای امنیتی به ۳۵۰، به زندان رجایی شهر تبعید شد.

آرش صادقی آبان ماه سال ۹۵ در اعتراض به نقض مکرر قانون در روند پرونده خود و گلرخ ایرایی و همچنین بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

مقامات قضایی، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی بیش از یک سال است که از رسیدگی درمانی محروم مانده و مقامات امنیتی از بستری شدن وی در بیمارستان خودداری می کنند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند. حکم آرش صادقی با احتساب چهار سال حبس در پرونده قبلی به ۱۹ حبس افزایش پیدا کرد و در خرداد ۹۵ اجرا گشت.

نوشته تشدید عفونت در آرش صادقی و محرومیت از درمان؛ «دادیار زندان رجایی شهر اعزام تمامی زندانیان سیاسی را به بیمارستان لغو کرده است» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53857/feed/ 0
چهار تن از زندانیان سیاسی بند نسوان اوین به دلیل خواندن سرود و عدم رعایت حجاب ممنوع الملاقات شدند https://humanrightsiniran.com/1397/53849/ https://humanrightsiniran.com/1397/53849/#respond Sun, 07 Oct 2018 18:45:37 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53849

مسئولان زندان اوین گلرخ ایرایی، آتنا دائمی، مریم اکبری منفرد و نسرین ستوده را به دلیل عدم پوشش سر مناسب و خواندن سرود برای سه هفته از ملاقات با خانواده هایشان محروم کردند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، خانواده‌های این زندانیان سیاسی امروز جهت ملاقات به زندان اوین مراجعه کردند اما مسئولان به ...

نوشته چهار تن از زندانیان سیاسی بند نسوان اوین به دلیل خواندن سرود و عدم رعایت حجاب ممنوع الملاقات شدند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

مسئولان زندان اوین گلرخ ایرایی، آتنا دائمی، مریم اکبری منفرد و نسرین ستوده را به دلیل عدم پوشش سر مناسب و خواندن سرود برای سه هفته از ملاقات با خانواده هایشان محروم کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، خانواده‌های این زندانیان سیاسی امروز جهت ملاقات به زندان اوین مراجعه کردند اما مسئولان به آنان اعلام کردند که برای گلرخ ایرایی، آتنا دائمی مریم اکبری منفرد به دلیل خواندن سرود به یاد سه زندانی سیاسی اعدام‌شده رامین حسین پناهی و زانیار و لقمان مرادی کمیته انظباطی تشکیل شده و تا ۳ هفته از حق ملاقات محروم‌اند.

نسرین ستوده نیز به دلیل عدم رعایت حجاب از حق ملاقات محروم مانده است.

شایان ذکر است که گلرخ ایرایی، آتنا دائمی و مریم اکبری منفرد در ماه گذشته نیز با انتشار نامه ای اعدام رامین حسین پناهی و زانیار و لقمان مرادی محکوم کردند

نسرین ستوده از روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه در اوین به سر می برد.

این فعال حقوق بشر همچنین در هفته های اخیر در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و اتهامات مطروحه از حضور و دفاع در دادسرا و بازپرس خودداری کرده است.

نوشته چهار تن از زندانیان سیاسی بند نسوان اوین به دلیل خواندن سرود و عدم رعایت حجاب ممنوع الملاقات شدند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53849/feed/ 0
حمیدرضا امینی، فعال تلگرامی، جمعا به ۱۱ سال حبس محکوم شد https://humanrightsiniran.com/1397/53846/ https://humanrightsiniran.com/1397/53846/#respond Fri, 05 Oct 2018 06:33:36 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53846

حمیدرضا امینی، مدیر یک کانال تلگرامی، با اتهامات امنیتی به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی حمیدرضا امینی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» به هشت سال حبس ...

نوشته حمیدرضا امینی، فعال تلگرامی، جمعا به ۱۱ سال حبس محکوم شد اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

حمیدرضا امینی، مدیر یک کانال تلگرامی، با اتهامات امنیتی به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی حمیدرضا امینی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» به هشت سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

این فعال تلگرامی همچنین طی حکم شعبه ۹ دادگاه کیفری که در مردادماه سال جاری برگزار شده و اخیرا ابلاغ شده نیز به اتهام «توهین به مقدسات» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

شایان ذکر است که این مدیر تلگرامی در مردادماه توسط شعبه ۵۷ دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

حمیدرضا امینی که مدیریت یک کانال تلگرامی را بر عهده داشت، در تاریخ ۱۱ آذرماه از سوی مأموران سپاه بازداشت شد و به اوین انتقال یافت.

مأموران پس از بازداشت منزل او را تفتیش و وسایل وی را ثبت و ضبط کرده اند

نوشته حمیدرضا امینی، فعال تلگرامی، جمعا به ۱۱ سال حبس محکوم شد اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53846/feed/ 0
حکم زینب سکانوند، کودک-متهم محکوم به اعدام، اجرا شد https://humanrightsiniran.com/1397/53843/ https://humanrightsiniran.com/1397/53843/#respond Tue, 02 Oct 2018 13:29:39 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53843

زینب سکانوند، کودک-متهم ۲۴ ساله امروز صبح در زندان ارومیه اعدام شد. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز ۹ مهر حکم اعدام زینب سکانوند، زندانی که متهم بود در سن ۱۷ سالگی مرتکب همسرش قتل شده، در ارومیه اجرا شد. این زندانی بدون دسترسی به وکیل در سال ۹۳ به اعدام محکوم شده ...

نوشته حکم زینب سکانوند، کودک-متهم محکوم به اعدام، اجرا شد اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

زینب سکانوند، کودک-متهم ۲۴ ساله امروز صبح در زندان ارومیه اعدام شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز ۹ مهر حکم اعدام زینب سکانوند، زندانی که متهم بود در سن ۱۷ سالگی مرتکب همسرش قتل شده، در ارومیه اجرا شد.

این زندانی بدون دسترسی به وکیل در سال ۹۳ به اعدام محکوم شده بود.

به گفته نزدیکان زینب سکانوند، او در طول دو سال زندگی مشترک چندین بار توسط همسرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته تا اینکه ۱۱ اسفندماه سال ۹۰ زینب به پلیس مراجعه کرده و اعلام کرده بعد از ضرب و شتم قرار گرفتن توسط همسرش، وی را به قتل رسانده است.

همبندیان او می گویند، زینب به دلیل فقر و دیدگاه سنتی خانواده در شرایط خیلی سختی زندگی می‌کرده تا اینکه با این مرد آشنا شده و تنها راه نجات خودش را فرار از خانه به همراه این مرد دیده است.

ایران نیز پیمان «حقوق سیاسی و مدنی» و نیز پیمان «حقوق کودک» را به‌رسمیت می‌شناسد، اما تا کنون بارها به اجرای حکم اعدام در مورد متهمانی که زیر ۱۸ سالگی جرمی مرتکب شده‌اند، اقدام کرده‌ است.

نوشته حکم زینب سکانوند، کودک-متهم محکوم به اعدام، اجرا شد اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53843/feed/ 0
صدور حکم سه سال حبس، سه سال تبعید و جزای نقدی برای سهیل عربی در یک پرونده جدید https://humanrightsiniran.com/1397/53841/ https://humanrightsiniran.com/1397/53841/#respond Mon, 01 Oct 2018 14:36:09 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53841

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران سهیل عربی را در پرونده جدیدی به سه سال حبس، سه سال تبعید و جزای نقدی محکوم کرده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سهیل عربی زندانی عقیدتی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پرونده جدیدی که در زندان علیه وی مفتوح شده، به اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه ...

نوشته صدور حکم سه سال حبس، سه سال تبعید و جزای نقدی برای سهیل عربی در یک پرونده جدید اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران سهیل عربی را در پرونده جدیدی به سه سال حبس، سه سال تبعید و جزای نقدی محکوم کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سهیل عربی زندانی عقیدتی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پرونده جدیدی که در زندان علیه وی مفتوح شده، به اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی» به سه سال حبس تعزیری، سه سال تبعید به برازجان و مبلغ ۴ میلیون تومان جزای نقدی جهت واریز به صندوق دولت محکوم شده است. 

دلایل اتهامات عنوان شده علیه ایشان ارسال فایل‌های صوتی از داخل زندان و تشبیه زندان تهران بزرگ به «شکنجه‌گاه» بوده است.

شایان ذکر است که در تیرماه گذشته نیز این زندانی عقیدتی در پی پرونده سازی سپاه در دوران زندان، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» از سوی قاضی مقیسه به ۶سال حبس محکوم شد.

سهیل عربی در اعتراض به فشارهای وارده از سوی نیروهای امنیتی بارها دست به اعتصاب غذا زده و در بند دو-الف مورد بازجویی قرار گرفته است.

سهیل عربی از بهمن ماه به زندان بزرگ تهران منتقل شده است و بر خلاف اصل تفکیک جرایم در این زندان نگهداری می شود.

سهیل عربی نخستین بار در دی‌ماه ۱۳۹۲ با اعلام‌جرم قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و به مدت دو ماه در بند سپاه در زندان اوین تحت بازجویی و فشار قرار گرفت. او تاکنون در دادگاه‌های متعددی به دلیل محتوای مطالب منتشرشده در صفحه فیس‌بوک خود و سایر صفحاتی که به همراه دیگران، ادمین (سرپرست) آن‌ها بوده، محاکمه شده است.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب سهیل عربی را به دلیل «توهین به رهبر جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام» به سه سال حبس تعزیری و شعبه ۱۰ دادگاه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت، او را به دلیل «توهین به مقامات» به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم کرده‌اند.

وی هم‌چنین به اتهام «سب‌النبی» از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان به اعدام محکوم شد که این حکم طی اعاده دادرسی به ۹۰ ماه زندان و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی تبدیل گشت.

نوشته صدور حکم سه سال حبس، سه سال تبعید و جزای نقدی برای سهیل عربی در یک پرونده جدید اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53841/feed/ 0
عفونت شدید آرش صادقی در ناحیه جراحی‌شده به دلیل ممانعت از بستری‌شدن در بیمارستان https://humanrightsiniran.com/1397/53834/ https://humanrightsiniran.com/1397/53834/#respond Mon, 24 Sep 2018 15:23:50 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53834

آرش صادقی به دلیل انجام نشدن مراقبت های پس از عمل در ناحیه جراحی دچار عفونت شدید شده و نیازمند رسیدگی فوری است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۳۱ شهریور آرش صادقی برای ویزیت از زندان رجایی شهر به بیمارستان اعزام شده و پزشک عمومی اعلام کرده طبق دستور پزشک این ...

نوشته عفونت شدید آرش صادقی در ناحیه جراحی‌شده به دلیل ممانعت از بستری‌شدن در بیمارستان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

آرش صادقی به دلیل انجام نشدن مراقبت های پس از عمل در ناحیه جراحی دچار عفونت شدید شده و نیازمند رسیدگی فوری است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۳۱ شهریور آرش صادقی برای ویزیت از زندان رجایی شهر به بیمارستان اعزام شده و پزشک عمومی اعلام کرده طبق دستور پزشک این زندانی سیاسی می‌بایست تا ۲۵ روز پس از عمل در بیمارستان بستری بماند و به دلیل انجام نشدن این دستور او اکنون در ناحیه جراحی دچار عفونت شدید است.

پزشکان برای این زندانی سیاسی ۱۲ آمپول آنتی بیوتیک و همچنین آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز کرده‌اند.

گفتنی است، از سوی دادستان زندانیان سیاسی (رستمی)، رییس زندان رجایی شهر (غلامرضا ضیایی) و رییس یگان زندان رجایی شهر (مقصود زلفعلی) دستور پابند و دستبند کردن این زندانی سیاسی در طول مدت حضور در بیمارستان صادر شده است.

شایان ذکر است که در روز شنبه به دلیل تأخیر در اعزام آرش صادقی از ویزیت شدن از سوی پزشک متخصص بازمانده است.

آرش صادقی به کندروسارکوم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا است؛ این تومور به دنبال شکستگی‌های ناشی از ضرب وشتم در دوران بازجویی به وجود آمده و طی سال های گذشته نیز موجب ناراحتی و درد برای این زندانی سیاسی گشته است.

پزشکان اعلام کردند که عدم توجه به وضعیت او در زندان موجب پیشرفت بیماری و وخیم تر شدن وضعیت وی شده است.

این زندانی سیاسی مدتی پیش برای درمان تومور سرطانی مورد عمل جراحی قرار گرفته و روز شنبه ۲۴ شهریور به دستور مسئولان از بیمارستان به زندان رجایی شهر منتقل شد؛ این در حالی است که پزشکان هشدار دادند که او بعد از عمل جراحی نیازمند نمونه برداری مجدد و رسیدگی تخصصی در بیمارستان است.

از سوی دیگر، آرش صادقی به دلیل ابتلا به بیماری های «کولیت زخمی»، زخم معده و اثنی عشر نمی‌تواند غذا را هضم و دفع کند و وضعیت او در زندان رو به روز بحرانی‌تر می‌گردد؛ پزشکان نیز هشدار داده‌اند، خطر ابتلا به سرطان او را تهدید می‌کند اما ضابطین سپاه همچنان از انتقال او به مراکز درمانی ممانعت می‌کنند.

مشکلات گوارشی وی به دنبال اعتصاب غذای طولانی مدت در سال ۹۵ پیش آمده و به دلیل مخالفت مسئولان با درمان وی پیشرفته و وخیم گشته است.

آرش صادقی ۲۶ مهرماه پس از یک سال و چهار ماه نگهداری در زندان اوین در پی یورش نیروهای امنیتی به ۳۵۰، به زندان رجایی شهر تبعید شد.

آرش صادقی آبان ماه سال ۹۵ در اعتراض به نقض مکرر قانون در روند پرونده خود و گلرخ ایرایی و همچنین بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

مقامات قضایی، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی بیش از یک سال است که از رسیدگی درمانی محروم مانده و مقامات امنیتی از بستری شدن وی در بیمارستان خودداری می کنند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند. حکم آرش صادقی با احتساب چهار سال حبس در پرونده قبلی به ۱۹ حبس افزایش پیدا کرد و در خرداد ۹۵ اجرا گشت.

نوشته عفونت شدید آرش صادقی در ناحیه جراحی‌شده به دلیل ممانعت از بستری‌شدن در بیمارستان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53834/feed/ 0
درخواست عفو بین‌الملل برای آزادى و درمان آرش صادقی https://humanrightsiniran.com/1397/53831/ https://humanrightsiniran.com/1397/53831/#respond Thu, 20 Sep 2018 04:35:48 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53831

عفو بین الملل از همگان دعوت کرده تا با امضای یک پتیشن آنلاین خواستار درمان فوری آرش صادقی بشوند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در این پتیشن که به امضای ۱۱ هزار شهروند رسیده است، از مقامات ایران از جمله دادستان تهران و رییس زندان رجایی شهر خواسته شده تا برای درمان آرش ...

نوشته درخواست عفو بین‌الملل برای آزادى و درمان آرش صادقی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

عفو بین الملل از همگان دعوت کرده تا با امضای یک پتیشن آنلاین خواستار درمان فوری آرش صادقی بشوند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در این پتیشن که به امضای ۱۱ هزار شهروند رسیده است، از مقامات ایران از جمله دادستان تهران و رییس زندان رجایی شهر خواسته شده تا برای درمان آرش صادقی، زندانی سیاسی مبتلا به سرطان، اقدام کنند.

عفو بین الملل در این پتیشن تأکید کرده که جان آرش صادقی در خطر است و او نیازمند رسیدگی فوری است.

شایان ذکر است آرش صادقی که به تازگی برای درمان تومور سرطانی مورد عمل جراحی قرار گرفته است، روز شنبه ۲۴ شهریور به دستور مسئولان از بیمارستان به زندان رجایی شهر منتقل شد؛ این در حالی است که پزشکان هشدار داده‌اند که این زندانی سیاسی بعد از عمل جراحی نیازمند نمونه برداری مجدد و رسیدگی تخصصی در بیمارستان است.

پزشکان تأکید کرده‌اند که بهبود وضعیت آرش صادقی پس از عمل هنوز قطعی نشده است.

آرش صادقی به کندروسارکوم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا است؛ این تومور به دنبال شکستگی‌های ناشی از ضرب وشتم در دوران بازجویی به وجود آمده و طی سال های گذشته نیز موجب ناراحتی و درد برای این زندانی سیاسی گشته است.

پزشکان اعلام کردند که عدم توجه به وضعیت او در زندان موجب پیشرفت بیماری و وخیم تر شدن وضعیت وی شده است.

از سوی دیگر، آرش صادقی به دلیل ابتلا به بیماری های «کولیت زخمی»، زخم معده و اثنی عشر نمی‌تواند غذا را هضم و دفع کند و وضعیت او در زندان رو به روز بحرانی‌تر می‌گردد؛ پزشکان نیز هشدار داده‌اند، خطر ابتلا به سرطان او را تهدید می‌کند اما ضابطین سپاه همچنان از انتقال او به مراکز درمانی ممانعت می‌کنند.

مشکلات گوارشی وی به دنبال اعتصاب غذای طولانی مدت در سال ۹۵ پیش آمده و به دلیل مخالفت مسئولان با درمان وی پیشرفته و وخیم گشته است.
آرش صادقی ۲۶ مهرماه پس از یک سال و چهار ماه نگهداری در زندان اوین در پی یورش نیروهای امنیتی به ۳۵۰، به زندان رجایی شهر تبعید شد.

آرش صادقی آبان ماه سال ۹۵ در اعتراض به نقض مکرر قانون در روند پرونده خود و گلرخ ایرایی و همچنین بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

مقامات قضایی، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی بیش از یک سال است که از رسیدگی درمانی محروم مانده و مقامات امنیتی از بستری شدن وی در بیمارستان خودداری می کنند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند. حکم آرش صادقی با احتساب چهار سال حبس در پرونده قبلی به ۱۹ حبس افزایش پیدا کرد و در خرداد ۹۵ اجرا گشت.

نوشته درخواست عفو بین‌الملل برای آزادى و درمان آرش صادقی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53831/feed/ 0
آرش صادقی بدون تکمیل دوره درمان به زندان رجایی شهر بازگردانده شد https://humanrightsiniran.com/1397/53827/ https://humanrightsiniran.com/1397/53827/#respond Sat, 15 Sep 2018 13:19:07 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53827

مأموران امنیتی روز جاری آرش صادقی را علیرغم تکمیل نشدن دوره درمان و در وضعیت جسمانی نامناسب از بیمارستان به زندان رجایی شهر بازگرداندند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی که به تازگی برای درمان تومور سرطانی مورد عمل جراحی قرار گرفته است، امروز شنبه ۲۴ شهریور به دستور مسئولان از بیمارستان ...

نوشته آرش صادقی بدون تکمیل دوره درمان به زندان رجایی شهر بازگردانده شد اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

مأموران امنیتی روز جاری آرش صادقی را علیرغم تکمیل نشدن دوره درمان و در وضعیت جسمانی نامناسب از بیمارستان به زندان رجایی شهر بازگرداندند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی که به تازگی برای درمان تومور سرطانی مورد عمل جراحی قرار گرفته است، امروز شنبه ۲۴ شهریور به دستور مسئولان از بیمارستان به زندان رجایی شهر منتقل شد؛ این در حالی است که پزشکان هشدار داده‌اند که این زندانی سیاسی بعد از عمل جراحی نیازمند نمونه برداری مجدد و رسیدگی تخصصی در بیمارستان است.

پزشکان تأکید کرده‌اند که بهبود وضعیت آرش صادقی پس از عمل هنوز قطعی نشده است.

آرش صادقی به کندروسارکوم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا است؛ این تومور به دنبال شکستگی‌های ناشی از ضرب وشتم در دوران بازجویی به وجود آمده و طی سال های گذشته نیز موجب ناراحتی و درد برای این زندانی سیاسی گشته است.

پزشکان اعلام کردند که عدم توجه به وضعیت او در زندان موجب پیشرفت بیماری و وخیم تر شدن وضعیت وی شده است.

از سوی دیگر، آرش صادقی به دلیل ابتلا به بیماری های «کولیت زخمی»، زخم معده و اثنی عشر نمی‌تواند غذا را هضم و دفع کند و وضعیت او در زندان رو به روز بحرانی‌تر می‌گردد؛ پزشکان نیز هشدار داده‌اند، خطر ابتلا به سرطان او را تهدید می‌کند اما ضابطین سپاه همچنان از انتقال او به مراکز درمانی ممانعت می‌کنند.

مشکلات گوارشی وی به دنبال اعتصاب غذای طولانی مدت در سال ۹۵ پیش آمده و به دلیل مخالفت مسئولان با درمان وی پیشرفته و وخیم گشته است.

آرش صادقی ۲۶ مهرماه پس از یک سال و چهار ماه نگهداری در زندان اوین در پی یورش نیروهای امنیتی به ۳۵۰، به زندان رجایی شهر تبعید شد.

آرش صادقی آبان ماه سال ۹۵ در اعتراض به نقض مکرر قانون در روند پرونده خود و گلرخ ایرایی و همچنین بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

مقامات قضایی، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی بیش از یک سال است که از رسیدگی درمانی محروم مانده و مقامات امنیتی از بستری شدن وی در بیمارستان خودداری می کنند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند. حکم آرش صادقی با احتساب چهار سال حبس در پرونده قبلی به ۱۹ حبس افزایش پیدا کرد و در خرداد ۹۵ اجرا گشت.

نوشته آرش صادقی بدون تکمیل دوره درمان به زندان رجایی شهر بازگردانده شد اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53827/feed/ 0
حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی اجرا شد https://humanrightsiniran.com/1397/53821/ https://humanrightsiniran.com/1397/53821/#respond Sat, 08 Sep 2018 11:39:19 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53821

رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی، زندانیان سیاسی کرد، امروز شنبه ۱۷ شهریور در زندان رجایی شهر به طناب دار آویخته شدند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی به اتهام محاربه در محوطه زندان رجایی شهر اجرا گشت. این زندانیان ...

نوشته حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی اجرا شد اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی، زندانیان سیاسی کرد، امروز شنبه ۱۷ شهریور در زندان رجایی شهر به طناب دار آویخته شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی به اتهام محاربه در محوطه زندان رجایی شهر اجرا گشت.

این زندانیان از سه روز پیش به دستور وزارت اطلاعات برای اجرای حکم به قرنطینه منتقل شده بودند.

شایان ذکر است که روز گذشته به دنبال انتشار خبر انتقال این دو زندانی به قرنطینه جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، و اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه در امور اعدام‌های فراقضایی و بی‌رویه، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند تا اعدام آنان را متوقف کند.

رامین حسین‌پناهی سوم تیر ماه ۱۳۹۶ به دلیل عضویت در یکی از  احزاب کرد مخالف حکومت ایران (کومله)، توسط نیروهای سپاه پاسداران از ناحیه شکم، کمر و پا مورد اصاب گلوله قرار گرفت و بازداشت شد و در پنجم بهمن ماه ۱۳۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج طی یک جلسه دادگاه کوتاه به اعدام محکوم شد. شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور بیستم فروردین ۹۷ این حکم را تایید کرد و با رد درخواست اعاده دادرسی از سوی قوه قضاییه، پرونده به مرحله اجرا رسید.

رامین حسین‌پناهی به اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده در حالی که وکیلش بارها در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرده موکلش نه به کسی شلیک کرده و نه مسلح بوده و یک معترض سیاسی است.

زانیار و لقمان مرادی در ۱۱ مرداد ماه ۱۳۸۸ از سوی نیروهای امنیتی در شهر مریوان در استان کردستان بازداشت شدند.

 آنها به مدت ۹ ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات شهر سنندج (وزارت اطلاعات)، برای اخذ اعترافات «تحت فشار و شکنجه شدید روحی و جسمی» قرار گرفتند. این دو زندانی پس از نزدیک به ۶ ماه به زندان مرکزی سنندج و از آنجا به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران منتقل شدند.

زانیار و لقمان مرادی اول دی ماه سال ۱۳۸۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه و به اتهام «محاربه از طریق عضویت در یک گروه معاند و قتل فرزند امام جمعه مریوان» به اعدام در ملاعام محکوم شدند و این حکم  ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۰ از سوی دیوان عالی کشور تائید شد.

آنها سپس به زندان رجایی شهر در کرج منتقل و در ۹ سال گذشته محروم از حق مرخصی در این زندان نگهداری شدند.

اقبال مرادی پدر زانیار و فعال سیاسی کرد، در تیرماه امسال در شهر پنجوین در استان کردنشین سلیمانیه در شمال عراق کشته شد. بلافاصله بعد از این حادثه پنج حزب کرد ایرانی از مقام‌های اربیل درباره ترور اقبال مرادی توضیح خواستند. رضا کعبی از حزب کومله زحمتکشان ولی جمهوری اسلامی را عامل این سوءقصد دانست.

نوشته حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی اجرا شد اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53821/feed/ 0
اعمال فشار بر زندانیان زندان رجایی شهر/ تفتیش و تخریب وسایل زندانیان https://humanrightsiniran.com/1397/53817/ https://humanrightsiniran.com/1397/53817/#respond Sun, 02 Sep 2018 16:32:10 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53817

هفته گذشته گارد زندان رجایی شهر به همراه رییس زندان و رییس حفاظت زندان به  سالن ۲ اندرزگاه ۱ یورش بردند و وسایل زندانیان را تفتیش کردند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سالن دو اندرزگاه یک زندان رجایی شهر در هفته گذشته از سوی مسئولان مورد بازرسی قرار گرفته است؛ گارد زندان وسایل ...

نوشته اعمال فشار بر زندانیان زندان رجایی شهر/ تفتیش و تخریب وسایل زندانیان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

هفته گذشته گارد زندان رجایی شهر به همراه رییس زندان و رییس حفاظت زندان به  سالن ۲ اندرزگاه ۱ یورش بردند و وسایل زندانیان را تفتیش کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سالن دو اندرزگاه یک زندان رجایی شهر در هفته گذشته از سوی مسئولان مورد بازرسی قرار گرفته است؛ گارد زندان وسایل شخصی زندانیان را به بهانه تفتیش تخریب کرده اند.

در ماه های گذشته نیز اندرزگاه سه این زندان از سوی گارد زندان و به دستور رییس زندان و رییس حفاظت مورد تفتیش قرار گرفته بود.

تفتیش اندرزگاه ها با فحاشی به زندانیان و ضرب و شتم آنان صورت می گیرد.

این اقدام مسئولان هر چند مدت به منظور تحت فشار قرار دادن زندانیان و حدود کردن ارتباطات آنان با خارج از زندان صورت می‌گیرد.

نوشته اعمال فشار بر زندانیان زندان رجایی شهر/ تفتیش و تخریب وسایل زندانیان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53817/feed/ 0
اعمال فشار بر وکلای مدافع حقوق بشر: «بازداشت»، «پرونده سازی»، «صدور حکم حبس» https://humanrightsiniran.com/1397/53812/ https://humanrightsiniran.com/1397/53812/#respond Sat, 01 Sep 2018 04:46:14 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53812

طی هفته های اخیر دستکم هفت تن از وکلای زندانیان سیاسی و مدافعان حقوق بشر با پرونده سازی نیروهای امنیتی مورد پیگرد قرار گرفته اند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۹ شهریورماه فرخ فروزان و پیام درفشان، وکلای دادگستری، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از سویی دیگر قاسم شعله‌سعدی و ...

نوشته اعمال فشار بر وکلای مدافع حقوق بشر: «بازداشت»، «پرونده سازی»، «صدور حکم حبس» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

طی هفته های اخیر دستکم هفت تن از وکلای زندانیان سیاسی و مدافعان حقوق بشر با پرونده سازی نیروهای امنیتی مورد پیگرد قرار گرفته اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۹ شهریورماه فرخ فروزان و پیام درفشان، وکلای دادگستری، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

از سویی دیگر قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی، وکلای دادگستری که ۲۷ مرادماه در پی شرکت در تظاهرات اعتراضی به قرارداد دریای خزر در مقابل مجلس از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ انتقال یافتند.

دستگاه قضایی برای این وکلا قرار بازداشت یک ماهه صادر کرده است.

دادگاه اراک محمد نجفی، وکیل دادگستری را نیز به دنبال اطلاع رسانی در خصوص مرگ یکی از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری دیماه ۹۶ در زندان به ٣ سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر که از ۲۲ خرداد در بازداشت به سر می برد، در پرونده اخیر تشکیل شده از سوی وزارت اطلاعات، به «تلاش برای برگزاری رفراندوم» و «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» متهم شده است.

شایان ذکر است دستگاه قضایی به اتهام اختفا جاسوس برای نسرین ستوده حکم سال پنج سال حبس غیابی صادر کرده است.

او همچنین در ارتباط با وکالت دختران خیابان انقلاب و تشکیل گروه لگام (تلاش برای حذف گام به گام اعدام) پرونده ای در دست بررسی دارد.

زینب طاهری، وکیل درویش گنابادی، محمدرضا ثلاث باباجانی، در ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ و یک روز پس از اعدام او، از سوی یکی از شعب دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و «تبلیغ علیه نظام» بازداشت و در تاریخ ۱۷ مردادماه نیز با قرار وثیقه آزاد شد.

گفتنی است که در خرداد ۹۷ قوه قضائیه ضمن اعلام فهرست ۲۰ نفره وکلای «مورد اعتماد» این قوه برای وکالت پرونده‌های سیاسی و امنیتی، به برخی وکلا اعلام کرد که «مطلقا حق پذیرش وکالت» در این پرونده‌ها را ندارند؛ این لیست ۲۰ نفره شامل افرادی است که پیش تر در قوه قضاییه و دادستانی مشغول به کار بودند.

قوه قضائیه این قانون را «به دادگاه‌های بدوی، دادگاه انقلاب و حتی دادگاه‌های تجدیدنظر تعمیم داده» است.

شماری از وکلای اعلام شده در این فهرست پیش از این قاضی دادگاه های جمهوری اسلامی بوده‌اند و پس از بازنشستگی به شغل وکالت مشغول شده‌اند.

از جمله وکلای این فهرست ۲۰ نفره حسن تردست، قاضی بازنشسته است که در برخی پرونده‌های جنجالی از جمله پرونده ریحانه جباری حکم اعدام صادر کرده‌است.

اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده در همه دادگاه‌ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند، اما در آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، قانونگذار تبصره‌ای به ماده ۴۸ این قانون درباره حق انتخاب وکیل افزوده که طبق این تبصره، در مرحله تحقیقات مقدماتی جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی، طرفین دعوا باید وکیل خود را از لیست وکلای مورد تایید قوه قضائیه انتخاب کنند، این تبصره صرفا درباره مرحله تحقیقات مقدماتی و بازجویی و دادسرا است، اما تعدادی از وکلای مدافع در طی ماههای پیش اعلام کردند مقامات قضایی حتی در مرحله دادگاه نیز از پذیرش وکلای خارج از این لیست خودداری می‌کنند.

نوشته اعمال فشار بر وکلای مدافع حقوق بشر: «بازداشت»، «پرونده سازی»، «صدور حکم حبس» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53812/feed/ 0
ابتلای آرش صادقی به تومور استخوانی بدخیم از سوی پزشک متخصص تأیید شد/ نیاز فوری به عمل جراحی https://humanrightsiniran.com/1397/53810/ https://humanrightsiniran.com/1397/53810/#respond Fri, 31 Aug 2018 04:40:53 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53810

پزشکان متخصص تأیید کرده‌اند که آرش صادقی، زندانی سیاسی، به کندروسارکم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا شده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی روز شنبه سوم شهریور به بیمارستان اعزام شده و پزشک متخصص پس از معاینه و مشاهده اسکن مغز استخوان و جواب بیوبسی اعلام کرده است که این زندانی سیاسی ...

نوشته ابتلای آرش صادقی به تومور استخوانی بدخیم از سوی پزشک متخصص تأیید شد/ نیاز فوری به عمل جراحی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

پزشکان متخصص تأیید کرده‌اند که آرش صادقی، زندانی سیاسی، به کندروسارکم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی روز شنبه سوم شهریور به بیمارستان اعزام شده و پزشک متخصص پس از معاینه و مشاهده اسکن مغز استخوان و جواب بیوبسی اعلام کرده است که این زندانی سیاسی به کندروسارکوم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا است.

پزشک متخصص تأکید کرده است که آرش صادقی می‌بایست در اسرع وقت در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گیرد.

مقرر شده است که این زندانی سیاسی هفته آینده برای آزماش‌های پیش از عمل به بیمارستان منتقل شود.

شایان ذکر است، این تومور به دنبال شکستگی‌های ناشی از ضرب وشتم در دوران بازجویی به وجود آمده و طی سال های گذشته نیز موجب ناراحتی و درد برای این زندانی سیاسی گشته است.

از سوی دیگر، آرش صادقی به دلیل ابتلا به بیماری های «کولیت زخمی»، زخم معده و اثنی عشر نمی‌تواند غذا را هضم و دفع کند و وضعیت او در زندان رو به روز بحرانی‌تر می‌گردد؛ پزشکان نیز هشدار داده‌اند، خطر ابتلا به سرطان او را تهدید می‌کند اما ضابطین سپاه همچنان از انتقال او به مراکز درمانی ممانعت می‌کنند.

مشکلات گوارشی وی به دنبال اعتصاب غذای طولانی مدت در سال ۹۵ پیش آمده و به دلیل مخالفت مسئولان با درمان وی پیشرفته و وخیم گشته است.

آرش صادقی ۲۶ مهرماه پس از یک سال و چهار ماه نگهداری در زندان اوین در پی یورش نیروهای امنیتی به ۳۵۰، به زندان رجایی شهر تبعید شد.

آرش صادقی آبان ماه سال ۹۵ در اعتراض به نقض مکرر قانون در روند پرونده خود و گلرخ ایرایی و همچنین بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

مقامات قضایی، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی بیش از یک سال است که از رسیدگی درمانی محروم مانده و مقامات امنیتی از بستری شدن وی در بیمارستان خودداری می کنند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند. حکم آرش صادقی با احتساب چهار سال حبس در پرونده قبلی به ۱۹ حبس افزایش پیدا کرد و در خرداد ۹۵ اجرا گشت.

نوشته ابتلای آرش صادقی به تومور استخوانی بدخیم از سوی پزشک متخصص تأیید شد/ نیاز فوری به عمل جراحی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53810/feed/ 0
ضرب و شتم دراویش زندانی از سوی گارد زندان فشافویه/ انتقال به انفرادی علیرغم مجروحیت  https://humanrightsiniran.com/1397/53807/ https://humanrightsiniran.com/1397/53807/#respond Wed, 29 Aug 2018 16:34:50 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53807

صبح روز جاری گارد زندان فشافویه (ندامتگاه بزرگ تهران) به بند دراویش زندانی یورش بردند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، صبح امروز ۷ شهریور شماری از درویشان که اقدام به تحصن اعتراضی کرده بودند، از سوی گارد زندان فشافویه با باتوم مورد ضرب و ...

نوشته ضرب و شتم دراویش زندانی از سوی گارد زندان فشافویه/ انتقال به انفرادی علیرغم مجروحیت  اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

صبح روز جاری گارد زندان فشافویه (ندامتگاه بزرگ تهران) به بند دراویش زندانی یورش بردند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، صبح امروز ۷ شهریور شماری از درویشان که اقدام به تحصن اعتراضی کرده بودند، از سوی گارد زندان فشافویه با باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفتند؛ شماری از دراویش مجروح به انفرادی انتقال یافتند.

دستور یورش گارد زندان به این زندانیان از سوی رییس کل زندان‌ها و رییس زندان فشافویه صادر شده است.

این دروایش با درخواست آزادی زنان درویش از زندان قرچک دست به تحصن زده بودند؛ دروایش محبوس در زندان قرچک علیرغم نیاز مبرم به رسیدگی پزشکی از حق درمان محروم اند.

شایان ذکر است، اکثر این درویشان با احکام حبس طولانی مدت رو به رو هستند.

دراویش گنابادی روز سی‌ام بهمن ۹۶ در اعتراض به محاصره خانه نورعلی تابنده، رهبرشان در خیابان هفتم پاسداران تهران تجمع کردند که این تجمع با دخالت نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی به آشوب کشیده شد.

بیش از ۳۰۰ تن از دروایش در جریان حمله نیروهای لباس شخصی و بسیجی به تجمع دراویش در منطقه پاسداران تهران بازداشت شدند.

دراویش مرد علیرغم جراحت‌های جدی به ندامتگاه تهران بزرگ و ده‌ها زن بازداشت شده پس از تهفیم اتهام به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌اند.

طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دراویش گنابادی به اتهام‌‌های امنیتی بازداشت و زندانی شده‌اند.

دولت ایالات متحده آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اقدام ایران در سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را بارها محکوم کرده‌اند.

نوشته ضرب و شتم دراویش زندانی از سوی گارد زندان فشافویه/ انتقال به انفرادی علیرغم مجروحیت  اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53807/feed/ 0
هویت ۲۴ تن از شهروندان بازداشت‌شده در اعتراضات مردمی مردادماه؛ بازداشت‌شدگان همچنان بلاتکلیف‌اند https://humanrightsiniran.com/1397/53802/ https://humanrightsiniran.com/1397/53802/#respond Tue, 28 Aug 2018 14:05:35 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53802

بازداشت‌شدگان تظاهرات مردادماه در تهران پس از گذشت نزدیک به یک ماه همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان به می برند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، این شهروندان عمدتا در ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ در چهارراه ولیعصر تهران بازداشت و تا کنون بدون رسیدگی به پرونده در زندان های قرچک و بازداشتگاه های امنیتی ...

نوشته هویت ۲۴ تن از شهروندان بازداشت‌شده در اعتراضات مردمی مردادماه؛ بازداشت‌شدگان همچنان بلاتکلیف‌اند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

بازداشت‌شدگان تظاهرات مردادماه در تهران پس از گذشت نزدیک به یک ماه همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان به می برند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، این شهروندان عمدتا در ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ در چهارراه ولیعصر تهران بازداشت و تا کنون بدون رسیدگی به پرونده در زندان های قرچک و بازداشتگاه های امنیتی نگهداری شدند.

اتهام این افراد «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» عنوان شده است.

شایان ذکر است که بازداشت شدگان از حق دسترسی به وکیل انتخابی محروم اند و مسئولان دادسرای اوین از پاسخگویی به خانواده های این شهروندان خودداری می‌کنند.

تعداد شهروندانی که همچنان در بازداشت به سر می برند دستکم ۵۰ تن اعلام شده است.

هویت ۲۴ تن از این بازداشت‌شدگان در پی می‌آید:

۱- صبا کُرد افشاری

۲- یاسمن آریانی

۳- نیلوفر همافر

۳- آذر حیدری

۴- حدیثه صبوری

۵- مژده رجبی

۶- سارا ملاک شیرازی

۷- زهرا امیرخانی

۸- افسانه شکوهی

۹- خدیجه کیانی زاده

۱۰- یاسمن دین پرور

۱۱- الهه بهمنی

۱۲- عادل فلاحی

۱۳- محمد عزیزی

۱۴- حسین بی‌غمی

۱۵- محمد فلاح چای

۱۶- داوود حاجی بابا

۱۷- فریدون اسماعیل زاده

۱۸- علی صادقی

۱۹- فرزاد نصیری

۲۰- میثم راد

۲۱- مجید رضایی سلگی

۲۲- محسن محسن‌فر

۲۳- فرشی

۲۴- علی بهرامی

اعتراضات خیابانی علیه فقر و فساد از روز نهم مرداد در اصفهان و کرج از سر گرفته شد و یازدهم مرداد و در سومین روز، با شعارهایی سیاسی‌ در شهرهای مشهد، شیراز، اهواز، تهران،اراک و نجف آباد، ادامه یافت.

معترضان همزمان با تعقیب و گریز با پلیس، شعارهای تندی علیه دیکتاتوری، رهبر جمهوری اسلامی و فساد اقتصادی سر دادند.

نیروهای امنیتی ضمن بازداشت صدها تن از معترضان در شهرهای مختلف با شلیک گلوله نیز با آنان برخورد کردند که کشته شدن دستکم یک شهروند را به دنبال داشت.

رضا اوتادی، جوان ۲۶ ساله هویت شهروند جانباخته است که با اسلحه‌ از سوی نیروهای امنیتی به او شلیک شده است.

نوشته هویت ۲۴ تن از شهروندان بازداشت‌شده در اعتراضات مردمی مردادماه؛ بازداشت‌شدگان همچنان بلاتکلیف‌اند اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53802/feed/ 0
طرح اتهامات جدید در پرونده نسرین ستوده؛ «تلاش برای برگزاری رفراندوم» و «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» https://humanrightsiniran.com/1397/53799/ https://humanrightsiniran.com/1397/53799/#respond Mon, 27 Aug 2018 16:23:43 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53799

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، در پرونده اخیر خود که از سوی وزارت اطلاعات تشکیل شده، به «تلاش برای برگزاری رفراندوم» و «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» متهم شده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در روزهای اخیر بازپرس پرونده نسرین ستوده به همراه دادیار ناظر زندان و رئیس اجرای احکام ...

نوشته طرح اتهامات جدید در پرونده نسرین ستوده؛ «تلاش برای برگزاری رفراندوم» و «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، در پرونده اخیر خود که از سوی وزارت اطلاعات تشکیل شده، به «تلاش برای برگزاری رفراندوم» و «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» متهم شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در روزهای اخیر بازپرس پرونده نسرین ستوده به همراه دادیار ناظر زندان و رئیس اجرای احکام زندان اوین با این وکیل دادگستری در بند نسوان اوین دیدار و اتهام‌های جدید «تلاش برای برگزاری رفراندوم» و «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» را علیه او مطرح کردند.

نسرین ستوده از سوم شهریور در اعتراض به بازداشت خود و همچنین فشار بر خانواده و نزدیکانش دست به اعتصاب غذا زده است.

این فعال حقوق بشر همچنین در هفته های اخیر در اعتراض به بازداشت غیرقانونی و اتهامات مطروحه از حضور و دفاع در دادسرا و بازپرس خودداری کرده است.

«تلاش برای برگزاری تجمع و تحصن» از دیگر اتهامات مطرح شده در پرونده نسرین ستوده است.

شایان ذکر است دستگاه قضایی به اتهام اختفا جاسوس برای نسرین ستوده حکم سال پنج سال حبس غیابی صادر کرده است.

او همچنین در ارتباط با وکالت دختران خیابان انقلاب و تشکیل گروه لگام (تلاش برای حذف گام به گام اعدام) پرونده ای در دست بررسی دارد.

گفتنی است که نسرین ستوده در اعتراض به تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری از انتخاب وکیل خودداری کرده است.

نسرین ستوده روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه به بهانه اجرای حکم غیابی پنج سال حبس از سوی ماموران امنیتی در منزلش بازداشت و به اوین منتقل شد.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر نخستین بار در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و  پس از سه سال آزاد شد. او ابتدا در دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۱ سال حبس تعزیری،۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت الخروجی از کشور محکوم شد. بعدتر این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۶ سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از حرفه وکالت تقلیل یافت. خانم ستوده در روز ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۲ از زندان اوین آزاد شد.

نوشته طرح اتهامات جدید در پرونده نسرین ستوده؛ «تلاش برای برگزاری رفراندوم» و «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53799/feed/ 0
صدور حکم سه سال زندان و شلاق برای محمد نجفی به دلیل اطلاع رسانی در خصوص جانباختن یکی از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری در زندان https://humanrightsiniran.com/1397/53796/ https://humanrightsiniran.com/1397/53796/#respond Mon, 27 Aug 2018 05:38:53 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53796

محمد نجفی، وکیل دادگستری، به دنبال اطلاع رسانی در خصوص مرگ یکی از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری دیماه ۹۶ در زندان از سوی دادگاه انقلاب به ٣ سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق محکوم شده است. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دادگاه انقلاب اراک محمد نجفی، وکیل دادگستری را به دلیل اطلاع رسانی ...

نوشته صدور حکم سه سال زندان و شلاق برای محمد نجفی به دلیل اطلاع رسانی در خصوص جانباختن یکی از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری در زندان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

محمد نجفی، وکیل دادگستری، به دنبال اطلاع رسانی در خصوص مرگ یکی از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری دیماه ۹۶ در زندان از سوی دادگاه انقلاب به ٣ سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دادگاه انقلاب اراک محمد نجفی، وکیل دادگستری را به دلیل اطلاع رسانی در خصوص جانباختن وحید حیدری در بازداشتگاه اراک به ٣ سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

این وکیل دادگستری در پرونده دیگری به دلیل شرکت در تظاهرات سراسری به یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

محمد نجفی در دی ماه ۹۶ بازداشت و در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ پس از گذشت ۹۳ روز بازجویی و حبس با تودیع وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان اراک آزاد شد. او پیش از بازداشت پیگیر مرگ مشکوک وحید حیدری، جوان معترض اراکی بود که دهم دی ماه ۱۳۹۶بازداشت و روز شنبه، ۱۶ دی ماه جنازه اش به خاک سپرده شد.

وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات شهر اراک است که روز دهم دی ماه در جریان اعتراضات مردم این شهر بازداشت شد. او در بازداشتگاه کلانتری۱۲ رضوی اراک در بازداشت بوده و به گفته خانواده‌اش دستفروش بود و در همان میدانی بازداشت شده که دستفروشی می‌کرد.

شایان ذکر است؛ محمد نجفی یکی از وکلایی است که پس از آزادی در سال ۸۸ تا امروز بارها به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی احضار شده است، او که در سال ۹۵ از اتهام «تخلفات انتظامی» از سوی دادگاه انتظامی کانون وکلای استان مرکزی تبرئه شده است، در دادگاه کیفری شازند دو پرونده به اتهام تشویش اذهان عمومی دارد.

محمد نجفی پیش از این روز ۲۰ مهرماه ۹۵ به دلیل پوشیدن پیراهنی که روی آن نوشته شده بود «عاشورای ۸۸» در خیابانی در شازند از توابع استان مرکزی از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.

او روز ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۶ در ارتباط با این بازداشت در شعبه اول دادگاه انقلاب دادگستری شازند محاکمه و «تبلیغ علیه نظام» متهم شد.

نوشته صدور حکم سه سال زندان و شلاق برای محمد نجفی به دلیل اطلاع رسانی در خصوص جانباختن یکی از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری در زندان اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53796/feed/ 0
گزارشی از فضای شدید امنیتی در بند هفت زندان اوین طی چند روز اخیر https://humanrightsiniran.com/1397/53793/ https://humanrightsiniran.com/1397/53793/#respond Sat, 25 Aug 2018 16:02:08 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53793

فضای بند ۷ زندان اوین تهران از روز دوشنبه (۲۹ مرداد) امنیتی گشته و نیروهای ضد شورش در این بند حاضر اند. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، از روز دوشنبه ۲۹ مرداد دسترسی زندانیان سیاسی و امنیتی بند هفت اوین به کتابخانه و بهداری قطع شده است. زمان هواخوری زندانیان این بند نیز ...

نوشته گزارشی از فضای شدید امنیتی در بند هفت زندان اوین طی چند روز اخیر اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

فضای بند ۷ زندان اوین تهران از روز دوشنبه (۲۹ مرداد) امنیتی گشته و نیروهای ضد شورش در این بند حاضر اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، از روز دوشنبه ۲۹ مرداد دسترسی زندانیان سیاسی و امنیتی بند هفت اوین به کتابخانه و بهداری قطع شده است.

زمان هواخوری زندانیان این بند نیز به ۱۰ دقیقه و تحت تدابیر امنیتی محدود شده است.

مأموران حاضر در این بند در پی اعتراض تعدادی از زندانیان سیاسی به این فضای امنیتی تهدید و اعلام کردند «حق تیر دارد.» 

بند ۷ زندان اوین عمدتا محل نگهداری زندانیان امنیتی و دوتابعیتی است؛ حمید بابایی (دانشجوی دکترای دانشگاه لیژ بلژیک)، احمدرضا جلالی (پزشک ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام)، زی یو وانگ (شهروند امریکایی-چینی) و نزار ذکا (پژوهشگر لبنانی دارای اقامت دائم امریکا) از جمله زندانیانی هستند که در این بند نگهداری می‌شوند.

نوشته گزارشی از فضای شدید امنیتی در بند هفت زندان اوین طی چند روز اخیر اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53793/feed/ 0
تداوم بازداشت و اعتصاب غذای فرهاد میثمی در زندان اوین https://humanrightsiniran.com/1397/53789/ https://humanrightsiniran.com/1397/53789/#respond Mon, 20 Aug 2018 19:00:12 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53789

فرهاد میثمی، فعال مدنی، از ۹ مردادماه در زندان اوین در اعتصاب غذا به سر می برد. به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، فرهاد میثمی، فعال مدنی، پس از ۲۰ روز بازجویی روز گذشته از بند ۲۰۹ به قرنطینه زندان اوین منتقل شده؛ این فعال مدنی از روز ۱۰ مردادماه دست به اعتصاب غذا ...

نوشته تداوم بازداشت و اعتصاب غذای فرهاد میثمی در زندان اوین اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

فرهاد میثمی، فعال مدنی، از ۹ مردادماه در زندان اوین در اعتصاب غذا به سر می برد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، فرهاد میثمی، فعال مدنی، پس از ۲۰ روز بازجویی روز گذشته از بند ۲۰۹ به قرنطینه زندان اوین منتقل شده؛ این فعال مدنی از روز ۱۰ مردادماه دست به اعتصاب غذا زده است.

اتهامات فرهاد میثمی در شعبه ۷ دادسرای اوین «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضروری اسلام» عنوان شده است.

این اتهامات به دلیل طرح پیکسل‌هایی مطرح شده که روی آن جمله «من به حجاب اجباری اعتراض دارم» نوشته شده است.

فرهاد میثمی ۹ مردادماه از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت‌ شد.

مأموران وزارت اطلاعات صبحگاه ١٧ مرداد ماه در تماس با خانواده این شهروند بازداشتى صداى فریادهاى او در حین شکنجه را پخش کرده اند.  

شایان ذکر است که این شهروند طبق تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری از حق دسترسى به وکیل انتخابى نیز محروم است.

فرهاد میثمى، ساکن تهران، مدیر انشارات اندیشه سازان است که در مینه کُتب مورد نیاز دانش آموزان کنکورى فعالیت مى کند.

نوشته تداوم بازداشت و اعتصاب غذای فرهاد میثمی در زندان اوین اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53789/feed/ 0
پیام تسلیت زندانیان سیاسی رجایی شهر خطاب به عبدالفتاح سلطانی https://humanrightsiniran.com/1397/53785/ https://humanrightsiniran.com/1397/53785/#respond Fri, 17 Aug 2018 11:14:43 +0000 https://humanrightsiniran.com/?p=53785

دوازده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر در نامه‌ای خطاب به عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی، درگذشت هما سلطانی، فرزندش را تسلیت گفتند. متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید: «شرایط زندان و بعد از دست دادن عزیزان چیزیست که ...

نوشته پیام تسلیت زندانیان سیاسی رجایی شهر خطاب به عبدالفتاح سلطانی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>

دوازده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر در نامه‌ای خطاب به عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی، درگذشت هما سلطانی، فرزندش را تسلیت گفتند.

متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می آید:

«شرایط زندان و بعد از دست دادن عزیزان چیزیست که جگرسوزی و جانگدازی آن شاید برای زندانیان بسا بیشتر ملموس و قابل فهم باشد؛ هم از این رو ما زندانیان سیاسی زندان گوهردشت فقدان عزیز از دست رفته و جگر گوشه‌تان را به شما آقای عبدالفتاح سلطانی و خانم معصومه دهقان صمیمانه تسلیت گفته و خود را در غم شما شریک می‌دانیم.

تاخیر در این تسلیت را قطعا خودتان که در زندان هستید بهتر می‌دانید، در ملاقات قبل چهارشنبه تازه خبر را شنیدیم و اجبارا تنها در این ملاقات می‌توانستیم مراتب تاثر و تالممان را ابلاغ و برای شما و همه اعضای خانوادتان صبر و شکیبایی آرزو کنیم.

مجید اسدی، محمد امیرخیزی، پیام شکیبا، سعید شیرزاد، آرش صادقی، حسن صادقی، ابوالقاسم فولادوند، ابراهیم فیروزی، سعید ماسوری، زانیار مرادی، لقمان مرادی، محمدعلی منصوری

زندان رجایی شهر کرج – چهارشنبه ۲۴ مردادماه»

شب ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۷ هما سلطانی، فرزند ۲۷ ساله دختر عبدالفتاح سلطانی، در اثر ایست قلبی درگذشت.

این وکیل زندانی در پی درگذشت ناگهانی دخترش هما سلطانی به مرخصی اعزام شد.

عبدالفتاح سلطانی در تاریخ نوزدهم شهریورماه سال ۱۳۹۰ در مقابل دادگاه انقلاب بازداشت و تا به امروز بیش از ۲۰۰۰ روز در زندان به سر برده است.

این وکیل دادگستری در دادگاه بدوی به ۱۸ سال زندان و بیست سال محرومیت از وکالت محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر، به ۱۳ سال زندان کاهش و درنهایت، حکم آقای سلطانی در پی اعمال ماده ۱۳۴، به ده سال زندان و دو سال محرومیت از وکالت تقلیل یافت.

مشارکت در تأسیس کانون مدافعان حقوق بشر و مصاحبه با رسانه‌ها درباره پرونده موکلانش، ازجمله اتهام‌های آقای سلطانی بوده است.

نوشته پیام تسلیت زندانیان سیاسی رجایی شهر خطاب به عبدالفتاح سلطانی اولین بار در حقوق بشر در ایران. پدیدار شد.

]]>
https://humanrightsiniran.com/1397/53785/feed/ 0