معوقات حقوق بازنشستگان فولاد ۳ماهه شد

در حالی بازنشستگان فولاد و ذوب‌آهن ۳ ماه معوقه حقوق دارند که ربیعی و نوبخت پاسخی برای چرایی تأخیر در پرداخت حقوق ندارند. در حال حاضر کسی نمی‌داند سهم این کارگران در شب عید از تدبیر دولت برای حل مشکلات حقوق و دستمزدشان چیست.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، سال گذشته چنین روزهایی بود که بازهم بازنشستگان فولاد مانند امسال با عقب‌ماندگی مزدی ۳ ماهه روبرو بودند. ۵ اسفند ماه ۹۳ بود که نعمت‌الله شهبازی، قائم‌مقام مدیرعامل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد ایران با اشاره به اینکه حقوق دی‌ماه ۳۰ درصد کارکنان فولاد تا پایان هفته جاری پرداخت می‌شود گفت: تدابیری لحاظ شده است که تمام معوقات حقوق بازنشستگان فولاد تا پایان سال تسویه شود.

شهبازی بابیان اینکه کلیه تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان  تا پایان سال برطرف  می‌شود افزود: حقوق بهمن و اسفند وعیدی کارکنان این صندوق با تدابیری که از سوی وزیر کار در نظر گرفته‌شده است تا پایان اسفندماه سال جاری پرداخت می‌شود.

این روزها موضوع عقب‌ماندگی بازنشستگان تکراری شده است. اما پس از صاف شدن معوقات این داستان پایان نپذیرفت و مجدداً تکرار شد. خلاصه با توجه با اعتراض چندین‌باره بازنشستگان شرکت فولاد نسبت به پرداخت معوقه حقوق چندماهه خود، چندین ماه پیش مقررشد دولت مبلغی را در اختیار وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی قرار دهد تا این وزارتخانه امکان پرداخت مطالبات معوقه را داشته باشد.

پرداخت حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد از اواسط سال ۹۰ با اختلال همراه شد. در پی این اختلال، پرداخت حقوق بازنشستگان با یک تا ۳ ماه تأخیر و گاها به‌صورت اقساطی پرداخت می‌شد. باگذشت بیش از ۴ سال و عبور از دولت دهم و وعده‌های متعدد دولت‌های دهم و یازدهم برای حل این مشکل، هنوز مشکل ناتوانی صندوق بازنشستگی فولاد ایران در پرداخت به‌موقع حقوق بازنشستگان ادامه دارد.

آخرین پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد ایران مربوط به حقوق آذرماه آنان بود که در بهمن‌ماه پرداخت شد و شنیده‌ها حاکی از این بود که حقوق دی‌ماه این دسته از بازنشستگان کشوری  در هفته نخست اسفند پرداخت شود.

اما اکنون طبق گزارش‌های مردمی از بازنشستگان هنوز مشخص نیست که حقوق دی‌ماه بازنشستگان فولاد چه زمانی پرداخت شود. عدم پرداخت به‌موقع حقوق بازنشستگان فولاد تا جایی است که حتی وزیر صنعت، معدن تجارت بابت این موضوع از مجلس در سال گذشته کارت زرد گرفت.

همچنین  در تیرماه سال جاری بود که بیست نماینده در تذکری به علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار پرداخت حقوق معوقه بازنشستگان فولاد و ذوب‌آهن شدند. اما این تذکرات هم بی‌نتیجه بود.

گزارش‌ها بیانگر این است که پرداخت حقوق این دسته از بازنشستگان وابسته به دستور ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نوبخت، سخنگوی دولت است. که پیگیری‌های خبرنگار تسنیم  بیانگر این موضوع است که هنوز مشخص نیست حقوق دی‌ماه این بازنشستگان چه زمانی پرداخت می‌شود.

در سراسر کشور تمامی بازنشستگانی که در دوران اشتغال به‌کار استخدام رسمی دولت بودند به‌عنوان بازنشسته رسمی کشوری محسوب شده و زیر نظر سازمان بازنشستگی کشوری هستند. این سازمان نسبت به پرداخت به‌موقع مستمری بازنشستگان و همچنین تسهیلاتی به آنها، مدیریت‌شده و برنامه‌ریزی‌شده عمل می‌کند.

اما در این میان، بازنشستگان صنعت فولاد کشور که مثل دیگر بازنشستگان رسمی کشوری، در دوران اشتغال به‌کار استخدام رسمی دولت بودند، اسما به‌عنوان بازنشسته رسمی کشوری محسوب می‌شوند و در عمل نه تنها زیر نظر سازمان بازنشستگی کشوری نیستند، بلکه از تسهیلاتی که دیگر بازنشستگان کشوری برخوردارند نیز محروم مانده‌اند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *