ادامه فشار ها بر دراویش گنابادى/ تهدید و احضار

تهدید پیاپىِ تبعید‌ شدگان، احضارهاى تلفنى، پرونده‌سازى، تعرض به مراکز عبادی و ایجاد جو ناامنى، موج جدیدى از فشارهاى امنیتى‌است که در ماه‌هاى اخیر بر پیروان طریقت عرفانى نعمت‌اللهى گنابادى اعمال مى‌شود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از مجذوبان نور، مدتی است نهادهاى امنیتى با احضار تلفنىِ دراویش گنابادى به صورت غیرقانونی سعی در ایجاد فشار روانى و کنترل و اختلال در برگزارى مجالس درویشى دارند.

در نتیجه‌ی گسترش دامنه‌ی اعمال نگاه امنیتى بر پیروان این طریقت عرفانى که در دستور کار دستگاه قضایی و امنیتى قرار گرفته است، نیمه‌شب ششم اردیبهشت‌ماه، عده‌ای افرادِ نا‌شناس با شکستن شیشه‌هاى محل برگزاری مجالس دراویش گنابادی در قوچان، این مکان عبادی را مورد تعرض قرار دادند.

در نتیجه‌ی صدور گزارش‌هاى خلافِ واقع از سوى نهاد‌های امنیتى و گروه‌هاى فشار برای هفت درویش تبعیدى در واقعه‌ی شهرستان کوار در سال ۹۰، پرونده‌های جدیدی در مراجع قضایی تشکیل شده است که هدفى جز ایجاد وضعیتى ناامن در این شهرستان را دنبال نمى‌کند. خانواده‌ی تبعیدشدگان و دیگر دراویش ساکن کوار چنان تحت فشار قرار گرفته‌اند که این گمانه را تقویت مى‌کند که هدفِ تمامیت‌خواهان، اخراجِ اهل طریقت از شهرستان محل سکونتشان است.

یادآور مى‌شود در جریان غائله‌ی کوار که به تحریک قشریون علیه دراویش گنابادى ترتیب داده شده بود آقایان محمدعلی شمشیرزن، کاظم دهقان و حمید آرایش مادام‌العمر به بندرعباس، زاهدان و اهواز و آقایان محسن اسماعیلی، محمدعلی دهقان، محمدعلی صادقی و ابراهیم بهرامی به مدت هفت سال به ترتیب به شهرستان‌هاى زابل، دزفول، مراغه و سردشت تبعید شده‌اند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *