اعتراض مرغداران مقابل نهاد ریاست جمهوری

تولید‌کنندگان گوشت مرغ به دلیل عدم صرفه اقتصادی در تولید مرغ و ضرر و زیان‌ ۲ ساله این صنعت، در مقابل نهاد ریاست جمهوری اعتراض کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، گروهی از مرغداران امروز دوشنبه سیزدهم اردیبهشت برای اعتراض به آنچه که “وضعیت غیرقابل تحمل” نامیده اند، مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.

مرغداران در دو سال اخیر مدام اظهار کرده‌اند که قیمت عرضه مرغ پایین‌تر از قیمت تمام شده است و اگرچه قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ حدود ۶ هزار تومان و حتی بیشتر است، اما به علت مازاد تولید و عدم صادرات پایدار و مداوم هر کیلوگرم مرغ در مقاطعی با قیمت کمتر از ۴ هزار تومان از مرغدار خریداری می‌شود.

دلایل زیادی برای این وضعیت از سوی مرغداران مطرح می‌شود، برخی تعداد زیاد واحدهای تولید مرغ و مازاد ۲۰ درصدی تولید را دلیل این وضعیت عنوان می‌کنند و معتقدند که در سال‌های گذشته بدون ضابطه و برنامه‌ریزی مجوز مرغداری صادر شده و همین موضوع باعث مازاد تولید و عدم تعادل در عرضه و تقاضای مرغ شده است.

محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی به خبرگزاری مهر گفته است بسیاری از مرغداران در آستانه ورشکستی هستند و نمی توانند وام های خود را پس دهند. زیرا هزینه نگهداری و تولید گوشت مرغ از قیمت فروش آن بیشتر است. این فیلم را محمد از مخاطبان رادیوفردا فرستاده است.

برخی دیگر معتقدند که نبود بازار صادراتی پایدار برای این محصول منجر به مازاد تولید می‌شود و می‌گویند از آنجا که دولت هیچ حمایتی از صادرکنندگان نمی‌کند، توان عرضه این محصول در بازارهای رقابتی وجود ندارد.

براساس این گزارش، تولید‌کنندگان عنوان کرده‌اند که با این وضعیت، تولید به مخاطره می‌افتد و ورشکستگی صنعت مرغداری را تهدید می‌کنند.

به گفته مرغداران، آنچه که مسلم است، وجود مازاد تولید در صنعت مرغداری و نبود راهکاری برای عرضه آن به قیمت مناسب، مشکل اصلی تولید‌کنندگان است که در دو سال گذشته آن‌ها را به ستوه آورده تا جایی که امروز بالاخره تعدادی از مرغداران سراسر کشور در واکنش به وضعیت ایجاد شده مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده‌اند.

به گفته محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی تولید‌کنندگان این صنعت حدود دو سال است که با ضرر و زیان مواجه‌اند و برای بیان مشکلات خود خواهان گفتگو با مسئولان دولت هستند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.