انحلال تیم فوتبال بانوان ملوان به جرم همجنسگرایی؟

داستان تیم فوتبال بانوان ملوان، ناگهان عوض شد. نگارنده هایش تصمیم گرفتند روایتی متفاوت را بنویسند. خردادماه «مسعود رضائیان»مدیرعامل باشگاه ملوان به دختران گفته بود بودجه ندارند سال بعد هم تیمداری کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایران وایر، ملوان امروز مدیرعاملی دارد از دل وزارت صنایع یعنی مسعود رضائیان و همچنان اداره این باشگاه زیر نظر استانداری و نیروی دریایی ارتش است.

نخستین دعواهای جدی علنی از خرداد شروع شد، هرچند مدیران باشگاه گفته اند از پاییز سال گذشته تصمیم به فروش امتیاز تیم بانوان گرفته اند . «سارا قمی» که حالا مبدل شده به ستاره فوتبال زنان عراق مصاحبه تندی علیه باشگاه کرد. مدیرعامل باشگاه ملوان گفت به خاطر همین مصاحبه ها، قید تیم داری را می زنند. «افسانه اقبال» در گفت و گو با «ایران وایر» گفته بود: «آنها فقط دروغ می‌گویند!» در مصاحبه اش انتقاداتی تند نسبت به تفاوت هزینه و بودجه تیم مردان ملوان (که به لیگ یک سقوط کرد) و تیم بانوان همین شهر که نایب قهرمان ایران شد، داشت. بعد او هم مثل سارا به لیگ عراق رفت. همراه با ۵ دختر دیگر.

ملوان سرانجام منحل شد. «مسعود رضائیان» به سایت «ورزش سه» گفت: «وقتی یک کشتی در طوفان اسیر می‌شود، بار خود را خالی می‌کند.» واکنش ها آغاز شد. «مریم ایراندوست» گفت: « در فیلم ها دیده ایم وقتی کشتی در حال غرق شدن است، نخست زنان و کودکان را باقایق نجات می دهند.» مریم سرمربی این تیم دختران انزلی یا همان تیم منحل شده نایب قهرمان است. سال ها هم در تیم قایقرانی دختران ایران عضویت داشت و هم بازیکن تیم ملی فوتبال دختران ایران بود. حالا کنایه ای معنی دار زده است به «مسعود رضائیان» و گفته: «من از دریا می ترسم و اینکه بگویند در دریا بار اضافی زنان را خالی می‌کنند، می ترسم.»

«سمیرا رستمی» دروازه بان ملی پوش تیم منحل شده ملوان انزلی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «سرانجام بعد از نوشیدن چای گرم، دل‌های سرد با دست‌های بیگانه بی‌رحمانه ترین تصمیم مدیریتی خود را گرفتند.» دروازه بان ملی پوش ملوان در ادامه نوشته بود: «چقدر خوشحالیم که پدران و برادرانمان مثل شما فکر نمی‌کنند و زندگی همچنان ادامه دارد.»

ورق ناگهان برگشت. این بار باشگاه ملوان شاید برای فرار از فشار عمومی، بیانیه ای صادر کرد که شبیه به رو کردن برگ برنده در قمار بود. باشگاه ملوان روز یکشنبه در بیانیه ای نوشت: « دلیل انحلال تیم زنان ملوان در جامعه اسلامی گفتنی نیست!»

مدیریت باشگاه ملوان این بار برخلاف تمامی ادوار قبل حرف از مشکلات مالی نزده و حتی بی پولی را کنار گذاشته و نوشته است: «بزرگ‌ترین دلیل این تصمیم را باید در مواردی جست و جو کرد که نمی‌توان در یک جامعه اسلامی آنها را مطرح نمود. به دلایلی کاملا غیرمادی که تأکید می کنیم از بیان آنها به طور واضح در رسانه ها باید خودداری کرد، تصمیم نداریم تیم بانوان داشته باشیم» در انزلی حالا همه در مورد روابط بازیکنان ملوان با هم حرف می زنند. آنهایی که نایب قهرمان فوتبال ایران شده بودند، جرم تازه ای پیدا کرده اند؛ «همجنسگرایی»

در ایران، همجنسگرایی جرم است. طرح چنین اتهامی می تواند تبعات جدی داشته باشد. وقتی سراغ «مریم ایراندوست» سرمربی این تیم می رویم، به دو جمله اکتفا می کند. اول می گوید: «ما وکیل گرفته ایم و شکایت کردیم. بهتر است فعلا حرفی نزنیم تا باز هم آقایان سواستفاده نکنند.» در ادامه حرف هایش با ایران وایر به یک جمله بسنده می کند: «این ادعا کذب محض است!»

تصور کنید کذب هم نباشد. برای چنین مسئله ای یک تیم را منحل می کنند؟ دو بازیکن ملوان حاضر نیستند گفت و گویی رسمی با ایران وایر داشته باشند. فقط یک جمله لای حرف هر دو مشترک است: «دارند با آبروی ما و خانواده های مان بازی می کنند.» از نظر برخی، در ایران، ترنس بودن، همجنسگرا بودن، برابری می کند با «بی آبرو» شدن! دختران ملوان عقب نشینی کرده اند. حرف نمی زنند، حتی اگر دلیل واقعی این انحلال، آن چه مسعود رضائیان گفته نباشد.

سارا از خبرنگاران ورزش بانوان در ایران است. بیش از یک دهه با ورزشکاران دختر ایرانی زندگی کرده و آنها را به خوبی می شناسد. سارا به ایران وایر می گوید: «داستان فوتبال بانوان با بقیه رشته ها فرق می کند. ببینید… دختران دوومیدانی همیشه لاک های ناخن شان را با هم ست می کنند. دختران بسکتبالیست و تیراندازی دوست دارند با یک آرایش هماهنگ وارد مسابقات شوند. دختران کاراته و تکواندو هم همین طور هستند. بعضی های شان روی لباس فرمی که می پوشند هم حساسیت نشان می دهند. اما در مورد فوتبال اصلا این وضعیت نیست.»

سارا از سال های آشنایی خود با دختران فوتبالیست حرف می زند. از این که کمی حس خشونت در آنها بیشتر است اما از نظر فیزیکی مرد نیستند. طی سال های اخیر و با فشار کمیته جهانی المپیک، همین تفکیک جنسیتی در رشته های ورزشی بیشتر شده. نظارت روی جنسیت ورزشکاران بالا رفته و مسلما هر ورزشکار زن باید قبل از مسابقات آزمایش های ژنتیکی بدهد. این قانون جهانی است، نه مختص به ایران.

همجنسگراها و ترنس ها همچنان جایی در دل ورزش قهرمانی ندارند. چند سالی هست که کمپین «Discover football» برای حمایت از حضور ترنس ها راه اندازی شده، اما به قول یکی از دختران فوتبالیست ملوان، ورود به این مسائل، بازی با آبروی آنهاست.

سارا احتمال چنین مسئله ای در تیم دختران ملوان را تکذیب نمی کند: «نه می گویم شایعه است، نه می گویم حقیقت. اما سئوال من این است که آیا واقعا باید کل تیم را منحل کرد؟ حتی اگر با چند نفر مشکل دارند، آنها را کنار بگذارند و تیم را حفظ کنند. ما خوب می دانیم که حتی در ورزشکاران مرد هم گرایش های همجنسگرایی وجود داشته و دارد.»

سال ۱۳۹۰ روزنامه «ایران» با مدیریت «علی اکبر جوانفکر» اقدام به انتشار ویژه نامه ای با عنوان «فوتبال پاک» کرد. «ابراهیم افشار» از روزنامه نگاران برجسته ورزشی و اجتماعی ایران در همان ویژه نامه، گزارشی در مورد ستاره تیم ملی فوتبال ایران در دهه ۶۰ نوشت که در اردوهای تیم ملی و باشگاهی، با دو بازیکن روابط جنسی داشت. گزارش ابراهیم افشار پیش از انتشار به دستور «علی اکبر جوانفکر» از ویژه نامه روزنامه ایران حذف شد.

وکیل دختران ملوان قرار است از مراجع قانونی پیگیر اتهامات مدیریت باشگاه ملوان شود، اتهاماتی که دقیقا مشخص نیست و متوجه کیست؟

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *