احراز هویت ۱۲ نوجوان محکوم به اعدام

هویت دوازده زندانی که در سنین نوجوانی و زیر هیجده سال بازداشت و به اعدام محکوم شده اند، شناسایی شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، یدالله رحیم‌زاده، ناصرخضری، اسعد رسول‌نژاد، خالد رسولی، صالح تیموری، آزاد محمدزاده، رئوف حسنی، یوسف محمدی، سیاوش محمدی، ئامانج ویسی، هیمن اورامی نژاد و کیومرث نصیری، دوازده زندانی محکوم به اعدام می باشند که در ارتکاب جرم سن آنها کمتر از ١٨ سال بوده است.

طبق ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی، هرگاه افراد کمتر از هیجده سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، به قصاص محکوم نمی شوند.

اسامی و مشخصات ابن افراد به شرح زیر می باشد

۱. یوسف محمدی؛ سال تولد: ۱۳۷۴، سن زمان بازداشت: ۱۴ سال، زیر حکم اعدام در زندان سنندج

۲. هیمن اورامی نژاد؛ سال تولد: ۱۳۷۶، سن زمان بازداشت: ۱۷ سال و ۹ ماه، سال وقوع قتل: ۱۳۹۰، زیر حکم اعدام در زندان سنندج

۳. سیاوش محمودی؛ سال تولد ۱۳۷۴، سن زمان بازداشت: ۱۷ سال، زیر حکم اعدام در زندان سنندج، وی مدعی شده که برای دفاع از خودش در مقابل تجاوز مرتکب قتل شده است.

۴. ئامانج ویسی؛ سن زمان بازداشت: ۱۷ سال، زیر حکم اعدام در زندان سنندج

۵. کیومرث نصیری؛ از سوی شعبه یک دادگاه کیفری سنندج به ریاست قاضی حامد سلطان بخش به قصاص محکوم‌شد. وی متهم می باشد که در سال ۱۳۹۳ در یک نزاع دست جمعی فردی را  به قتل رسانده است. کیومرث در اردیبهشت ۱۳۷۶ متولدشده و در زمان وقوع جرم ۱۷ سال و ۹ ماه سن داشته است.

هویت ۷ زندانی دیگر که از سوی سازمان حقوق بشر احراز گشته است، در پی می آید:

۶. رئوف حسنی؛ فرزند محمدکریم٬ متولد ۸ بهمن ماه ۱۳۷۵ در ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ در شهر سقز به اتهام قتل عمد بازداشت و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در دادگاه عمومی سقز به قصاص نفس (اعدام) محکوم شد. وی تا پنجم ابتدایی تحصیل کرده است و هم‌اکنون در بند نوجوانان زندان مرکزی سقز نگهداری می‌شود.

۷. آزاد محمدزاده؛ فرزند عثمان٬ متولد ۲۲ تیر ماه ۱۳۷۶ در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ به اتهام قتل عمد بازداشت و در مهر ماه سال ۱۳۹۴ از سوی دادگاه عمومی سقز به قصاص نفس (اعدام) محکوم می‌شود. وی تا مقطع اول راهنمایی تحصیل کرده و اکنون در زندان مرکزی سقز نگهداری می‌شود.

۸. صالح تیموری؛ فرزند جلال متولد ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۷۵ در شهریور ماه ۱۳۹۰ به اتهام “قتل عمد از طریق پرتاب سنگ که منجر به ضربه مغزی و سپس فوت مقتول شده” در شهر بوکان بازداشت و در ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۳ در دادگاه عمومی بوکان به قصاص نفس (اعدام) محکوم شد. وی که تا مقطع اول راهنمایی تحصیل کرده اکنون در زندان بوکان نگهداری می‌شود.

۹. خالد رسولی؛ فرزند مصطفی متولد ۲۹ شهریور ماه ۱۳۷۴ در شهرستان مهاباد متولد و در اواخر شهریور ماه سال ۱۳۹۰ در شهرستان میان‌دوآب به اتهام قتل عمد بازداشت و در دیماه سال ۱۳۹۳ در دادگاه عمومی میان‌دوآب به قصاص نفس (اعدام) محکوم می‌شود. وی تا مقطع دوم راهنمایی درس خوانده و اکنون در زندان میان‌دوآب نگهداری می‌شود.

۱۰. اسعد رسول‌نژاد؛ فرزند علی٬ متولد ۱۶ مهر ماه ۱۳۷۵ در شهرستان مهاباد بوده و به اتهام قتلی که در ۱۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۱ در شهر بوکان به وقوع پیوسته بازداشت شد. وی در سال ۱۳۹۴ در دادگاه عمومی بوکان به قصاص نفس (اعدام) محکوم شد. اسعد تا دوم راهنمایی درس خوانده و هم اکنون در زندان بوکان بسر می‌برد.

۱۱. ناصرخضری؛ فرزند عبدالله نوجوان متولد شهریور ماه ۱۳۷۷ است. وی اکنون ۱۷ ساله دارد و در آبان ماه ۱۳۹۳ در سن ۱۵ سالگی به اتهام قتل بازداشت و در تاریخ ۳۰ تیر ماه سال جاری حکم اعدام وی از سوی دادگاه عمومی شهر سقز صادر و روز چهارشنبه ۶ مرداد ماه در زندان به وی ابلاغ شد. پرونده ناصر اکنون برای تصمیم گیری به دیوان عالی کشور ارسال شده و وی در زندان مرکزی سقز نگهداری می‌شود.

۱۲. یدالله رحیم‌زاده؛ فرزند خسرو متولد ۱۹ آبان ماه ۱۳۷۶ در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ در شهر سقز به اتهام قتل بازداشت شد. وی تا مقطع اول راهنمایی تحصیل کرده و پیش از بازداشت به عنوان کودک کار نان خشک (نمکی) جمع آوری می‌کرد. یدالله که روز شنبه ۲۶ تیر ماه سال جاری حکم اعدام خود را از سوی دادگاه عمومی سنندج دریافت کرد از زمان بازداشت تاکنون در بند نوجوانان زندان مرکزی سنندج نگهداری شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *