گزارشی از وضعیت زهرا زهتاب‌چی؛ ده سال حبس به اتهام محاربه

زهرا زهتاب‌چی، کارشناس جامعه‌شناسی و پژوهشگر علوم اجتماعی، هم‌اکنون سومین سال از دوران محکومیتش را به اتهام محاربه در زندان اوین سپری می‌کند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، زهرا زهتاب‌چی، جامعه‌شناس و پژوهشگر، به اتهام «محاربه از طریق هواداری و فعالیت مؤثر در پیشبرد اهداف سازمان مجاهدین خلق ایران» توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و به ده سال حبس تعزیری محکوم شده است. این در حالی است که این زندانی سیاسی از حبس طولانی‌مدت در سلول انفرادی و شکنجه در وضعیت نامساعد روحی بوده و شرایط زندان وضعیت وی را وخیم‌تر می‌سازد. 

این محقق علوم اجتماعی در ۲۴ مهرماه سال ۹۲ توسط مأموران وزارت اطلاعات کلانتری میدان هروی در خیابان بازداشت شد و به مدت ۱۴ ماه در بند ۲۰۹ بازداشتگاه ویژه وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت.

اولین جلسه دادگاه وی در بیستم مردادماه سال ۹۳ برگزار شد که طی آن این زندانی سیاسی به ۱۰ سال حبس محکوم گردید و این حکم از سوی دادگاه تجدید‌نظر نیز به تایید رسید.

لازم به ذکر است بازجوها خانواده وی را تهدید کرده بودند که اطلاع‌رسانی در باره وضعیت او عواقب وخیمی برای ایشان به همراه خواهد داشت.

پس از بازداشت زهرا زهتاب‌چی، همسرش سید جواد خوش‌نیت، برای اطلاع از وضعیت او پیگیری‌های خود را شروع کرد اما او نیز دستگیر و پس از ۲۲ روز بازداشت آزاد شد.

زهرا زهتاب‌چی، متولد ۱۳۴۸، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی از دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگر علوم اجتماعی و مادر دو دختر، پیش‌تر نیز در سال ۱۳۸۸ به دنبال یک نظرسنجی برای جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران با موضوع نظر‌سنجی از مردم در یاره نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، توسط پلیس امنیت تهران بازداشت شد و پس از چند روز آزاد شد.

وی اکنون در بند نسوان زندان اوین نگهداری می شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.