هشدار عفو بین الملل درباره وضعیت حمید بابایی، دانشجوی نخبه ایرانی

سازمان عفو بین الملل با انشار بیانیه ای درباره وضعیت نامساعد جسمانی حمید بابایی، دانشجوی نخبه ایرانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، هشدار داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین الملل در بیانیه یی که در روز جمعه ۲۹ مردادماه منتشر شده است، اعلام می دارد؛ مسئولین قضایی از رسیدگی پزشکی به حمید بابایی و اعزام وی به بیمارستان جلوگیری می کنند. این درحالی است که این دانشجوی نخبه از بیماری عفونت گوش رنج برده و نیازمند عمل حراحی در خارج از زندان می باشد.

عفو بین الملل در بخشی از این بیانیه اشاره کرده است که این زندانی در مدت سه سال حبس خود تنها دو بار جهت معاینه به مراکز درمانی اعزام شده و بار‌ها از انتقال وی به بیمارستان در زمان تعیین شده خودداری شده است.

گفتنی است که پیش تر عفو بین‌الملل شاخه بلژیک با صدور بیانیه‌ای خواستار رسیدگی فوری پزشکی به حمید بابایی، دانشجوی زندانی شده بود.

بنا به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولین قضایی علیرغم واجد شرایط بودن حمید بابایی برای اخذ آزادی مشروط، از موافقت با آن امتناع می‌کنند.

حمید بابایی، دانشجوی دکترای فاینانس دانشگاه لیژ بلژیک، روز ۲۲ مرداد ١٣۹٢، اندکی پس از ورود به ایران برای دیدار خانواده توسط وزارت اطلاعات احضار و بازداشت شد. به گفته یک منبع مطلع بازداشت او پس‌ازآن صورت گرفت که حمید بابایی درخواست نیروهای امنیتی برای همکاری با وزارت اطلاعات و فعالیت در بلژیک را رد کرد. او بلافاصله پس از بازداشت به سلول انفرادى در زندان اوین منتقل شد، بابایى ٢٠ روز در انفرادى بند ٢۴٠ گذرانده و بعدازآن به بند ٢٠۹ منتقل و نهایتاً بعد از تحمل ٣۵ روز انفرادى در تاریخ ٢۷ شهریورماه ۱۳۹۲ وارد بند ۳۵۰ زندان اوین شد. او طی مدت بازجویی امکان تماس با خانواده یا وکیلش را پیدا نکرد.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، حمید بابایی را به اتهام «جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم» به ۶ سال حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم کرد و حکم صادره در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر نیز تأیید شد. به گفته منبع مطلع این دادگاه بدوی کمتر از ۱۰ دقیقه طول کشیده و وکیل تسخیری حمید بابایی، سکوت کرده و هیچ دفاعی از او نکرده است، این وکیل تسخیری در اولین ملاقاتش با حمید بابایی در زندان اوین نیز از موکلش خواسته بود که اعتراف کند. بابایی در تمام مدت دادرسی اتهام وارده را رد کرده و گفته است که به دلیل عدم همکاری با نیروهای امنیتی، قربانی شده است.

کبری پارساجو، همسر حمید بابایی نیز در مهرماه ۱۳۹۳ به دلیل اطلاع‌رسانی و مصاحبه با رسانه‌ها درباره وضعیت همسرش، بازداشت و محاکمه شد و به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *