۹۰ درصد کودکان کار خانواده دارند/ بچه‌های اجاره‌ای و در معرض فروش

عضو شورای شهر تهران گفت: در بررسی ۵۰۰ پرونده‌ «کودکان کار» در مناطق سه و یک بیش از ۹۰ درصد آن‌ها خانواده داشتند و سن بیشتر آن‌ها زیر ۱۲ سال بوده است و این‌که اعلام می‌کنند برخی از متکدیان ۳٫۵ میلیون درآمد دارند غلط است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری فارس،‌ فاطمه دانشور در خصوص بحث جمع‌آوری متکدیان و کودکان کار گفت:‌ صحبت‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرد بدون مطالعه است.

وی با بیان این‌که افرادی که در رأس امور اجتماعی در سازمان‌های مرتبط قرار می‌گیرند زود به زود تغییر می‌کنند و تجربه لازم در این زمینه را ندارند و برای افرادی که سال‌ها در این حوزه کار می‌کنند این صحبت‌ها عجیب و غریب است.

عضو شورای شهر تهران با تأکید بر این موضوع که فقط بحث جمع‌ کردن متکدیان نیست گفت:‌ زیرساخت‌های لازم برای ساماندهی این افراد وجود ندارد.

وی با بیان این‌که کودکانی را که جمع می‌کنند کجا می‌خواهند ببرند؟ گفت:‌ فقط جمع‌آوری راه حل کار نیست سال‌هاست که در این زمینه فعالیت‌هایی صورت گرفته ولی متکدیان از سطح شهر جمع نشده‌اند.

به گفته عضو شورای شهر پشت سر برخی از بچه‌های کار باندهایی وجود دارند اما باید بگویم این باندها کم هستند؛ بیشتر این کودکان خانواده دارند و خانواده‌ها به دلیل مشکلات معیشتی و اقتصادی آن‌ها را بر سر کار می‌گذارند.

دانشور با تأکید بر این موضوع که باید این مسئله به درستی شناسایی شود گفت: این‌که بگوییم باند هستند درست نیست.

به گفته دانشور در ۵۰۰ پرونده‌ای که از کودکان کار داشته‌ایم در بررسی صورت گرفته در مناطق سه و یک بالغ بر ۹۰ درصد آن‌ها خانواده داشتند و رنج سنی آن‌ها زیر ۱۲ سال بوده است.

دانشور تأکید کرد: برخی از این متکدیان پاکستانی و برخی دخترنما هستند که البته گدایان دخترنما زیاد شده‌اند.

وی با بیان این‌که حال فرض کنند می‌خواهند متکدیان را جمع‌آوری کنند، گفت: بگویند آن‌ها را کجا می‌برند. عده‌ای از آن‌ها در معرض فروش قرار دارند و این برای آن‌ها از کار بیشتر خطر دارد.

دانشور با بیان این‌که بچه‌هایی هم در معرض اجاره هستند گفت: عده‌آی را به زور وادار به گدایی می‌کنند.

وی ادامه داد: این‌که اعلام می‌کنند برخی از متکدیان ۳٫۵ میلیون درآمد دارند غلط است و نباید این موضوع را به همه تعمیم داد این تجویز غلطی است بهزیستی توان کمپ‌ها را ندارد بودجه کافی ندارد و نمی‌تواند این افراد را ساماندهی کند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.