کارگران نی‌شکر هفت‌تپه برای دومین بار تجمع کردند

شماری از کارگران واحد صنعتی مجتمع نی‌شکر هفت‌تپه در اعتراض به ادامه یافتن بلاتکلیفی و بی‌توجهی کارفرما به مطالبات صنفی‌شان، امروز نیز برای دومین روز در هفته جاری در مقابل ساختمان مدیریت کارخانه تجمع کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، یکی از کارگران در این‌باره گفت: در تجمع روز نخست، چهارشنبه ۱۰ شهریورماه، در مقابل ساختمان ادری این مجتمع هیچ پاسخ قاطعی از سوی مسئولان شنیده نشد و ما ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست‌رفته‌مان مجددا امروز نیز در مقابل ساختمان اداری و مقابل دفتر مدیریت تجمع کنیم.

 این واحد تولیدکننده شکر در بازار رقابت از فروش خوبی برخوردار است، بااین‌حال وضعیت مطالبات معوقه کارگران همچنان پرداخت‌نشده باقی‌ مانده است.

به گفته آنان معوقات مزدی حدود یک هزار و دویست کارگر رسمی کارخانه به ماه‌های تیر و مرداد مربوط می‌شود. این در صورتی است که  یک هزار کارگر روزمزد کارخانه نیز علی‌رغم داشتن ۴ ماه معوقات مزدی و ۵ ماه بیمه عقب‌افتاده هنوز فاقد قرارداد کار مشخصی با کارفرمای جدید هستند.

همچنین بر پایه این اطلاعات، حدود ۶۵۰ نفر از کارگران این واحد تولیدی که دست‌کم از دو سال پیش مشمول بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارند به دلیل آن‌که کارفرما هنوز بابت سهم ۴درصدی حق مربوط به سابقه سخت و زیان‌آور آن‌ها به سازمان تامین اجتماعی پرداختی نکرده است فعلا در وضعیت نامشخصی قرار دارند.

 وضعیت به‌وجودآمده درحالی ادامه دارد که ۵۰ نفر از کارگران مشمول بازنشستگی به دلیل پی‌گیری مطالبات مزدی خود و سایر همکارانشان از مدت‌ها قبل از کارخانه خارج شده‌اند اما خبری از پرداخت سهم ۴درصدی سختی کارشان از سوی کارفرما و سایر مطالبات آن‌ها نیست.

 همچنین کارگران در خاتمه درباره سایر مطالبات همکاران خود گفتند: جدا از مطالبات کارگران شاغل و بازنشسته در کارخانه حدود ۷۰ نفر از رانند‌های وانت‌های باری استیجاری به همراه حدود ۵۰ نفر از راننده‌های سرویس‌های ایاب‌وذهاب کارگران هرکدام به ترتیب شش و سه ماه معوقات مزدی طلبکارند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *