رهبر ایران: دوچرخه سواری زنان در مکان‌های عمومی مفسده است

آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به استفتای خبرگزاری فارس درباره دوچرخه‌سواری زنان در مکان‌های عمومی، گفت که این کار «غالبا موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافی با عفت بانوان» است، به همین دلیل «لازم است ترک شود» و تنها در صورتی مجاز است که «در منظر نامحرم نباشد.»

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از زیتون، این نظر رهبر ایران درباره دوچرخه‌سواری زنان در حالی منتشر شده که روز اول شهریور شهین‌دخت مولاوردی، معاون امور زنان رییس جمهوری، در حساب توییتر خود با انتشار لینکی، به نقل از دفتر آیت‌الله خامنه‌ای نوشته بود: «دوچرخه‌سواری زنان با رعایت نکات شرعی جایز است.»

در هفته‌های اخیر و با مطرح شدن ایده «سه‌شنبه‌های پاک»، بحث دوچرخه‌سواری زنان مورد توجه گرفته است. این طرح ایده‌ بخشی از شهروندان ایرانی بود که دعوت می‌کردند یک روز در هفته به جای خودرو، از وسایلی نظیر دوچرخه استفاده شود. به دنبال اجرای این طرح در مریوان، نیروی انتظامی مانع از آن شد که زنان نیز دوچرخه‌سواری کنند. مساله‌ای که موجب اعتراض به ممانعت از دوچرخه‌سواری زنان شد.

خبرگزاری فارس به دنبال همین بحث‌ها و انتشار نظری از سوی آیت‌‌الله خامنه‌ای – که این خبرگزاری آن را «نسبت دادن فتوای بدون منبع» توصیف کرده بود – از رهبر ایران استفتا کرد. فارس با اشاره به توییت مولاوردی، نوشت که او «فتوایی را به رهبر معظم انقلاب نسبت داده و مدعی شده بود که ایشان با دوچرخه سواری بانوان در ملا عام در صورت رعایت مسائل شرعی مخالفتی ندارند، در حالی که بر اساس نظر رهبر انقلاب دوچرخه سواری بانوان تنها اگر در معرض دید عموم نباشد بدون اشکال است.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.