گزارشی از وضعیت آزیتا رفیع‌زاده؛ شهروند بهایی محبوس در زندان اوین

آزیتا رفیع‌زاده، زندانی بهایی، هم‌اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت چهار ساله خود در زندان‌ اوین ‌می‌باشد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آزیتا رفیع‌زاده، شهروند بهایی، از آبان‌ماه سال ۱۳۹۴ جهت تحمل چهار سال حبس تعزیری در زندان اوین نگهداری می‌شود.

در اواخر خردادماه سال ۱۳۹۰ به دنبال یک برنامه هماهنگ، دستگاه امنیتی برای تعطیلی موسسه علمی بهاییان، به منازل مدیران و تعدادی از اساتید این موسسه مراجعه کرد که از‌جمله منزل خانم رفیع‌زاده و همسرش، پیمان‌کوشک‌باغی نیز مورد تهاجم و تفتیش قرار گرفت و کلیه کتاب‌های اعتقادی و مکتوبات دیگر، وسایل الکترونیکی از جمله لپ‌تاپ و کامپیوتر شخصی‌اش ضبط شد. این دو تن در روز بعد نیز به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در موسسه آموزشی ـ علمی بهاییان» برای بازجویی به دادسرای اوین فراخوانده شدند.

دادگاه آزیتا رفیع‌زاده و همسرش، در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۴ تشکیل گردید و از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهائیت با هدف اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت غیرقانونی در موسسه آموزشی (BIHE) به ترتیب به تحمل ۴ و ۵ سال حبس تعزیزی محکوم شدند که این حکم در مهرماه سال ۱۳۹۴ در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شد.

خانم رفیع‌زاده در آبان‌ماه سال ۹۴ پس از دریافت ابلاغیه اجرای حکم، خود را به دادسرای اوین معرفی کرد.

این زوج خواستار این بودند که آقای کوشک‌باغی با اطلاع قبلی و پس از دریافت ابلاغیه اجرای حکمش به زندان برود چراکه آن‌ها فرزند ۶ ساله‌ای دارند که در غیاب مادرش، تنها با پدرش زندگی می‌کند و دستگیری احتمالی بدون اطلاع قبلی به فرزندشان صدمه زیادی وارد خواهد کرد.

اما علی‌رغم این درخواست وقتی آقای کوشک‌باغی در تاریخ نهم اسفندماه سال ۱۳۹۴ برای ملاقات خانم رفیع‌زاده به زندان اوین رفته بود، بدون اطلاع قبلی و در حضور فرزندشان دستگیر و برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد و هم‌اکنون فرزند ۷ساله این زوج در غیاب والدین روزهای سختی را به‌ناچار نزد خانواده دیگری سپری می‌کند.

 آزیتا‌ رفیع‌زاده متولد اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۹، کارشناس ارشد رشته کامپیوتر و مدرس موسسه آموزشی عالی بهاییان، هم‌اکنون در بند زنان زندان اوین مدت حبس خود را می‌گذراند.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.