دانش‌آموزان مدرسه شهید چمران کرمان به دلیل ناتوانی در پرداخت شهریه شلاق خوردند

مدیر مدرسه شهید چمران در روستای مختارآباد شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان برخی دانش‌آموزان را به دلیل ناتوانی در پرداخت ۳۰ هزارتومان پول، شلاق زد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از تابناک، پس از چندین بار تذکر مدیر مدرسه به دانش‌آموزان مبنی بر پرداخت ۳۰ هزار تومان پول برای کمک به مدرسه و ناتوانی ایشان در پرداخت، در نهایت مدیر مدرسه «م.م» همه دانش‌آموزانی که توان پرداخت شهریه اعلام‌شده را نداشتند با زدن ۸ ضربه شلاق تنبیه و در ادامه آن‌ها را از مدرسه بیرون کرد.
این درحالی‌است که مسئولان وزارت آموزش و پرورش همواره تاکید می‌کنند که مدیران مدرسه‌های دولتی حق ندارند هیچ وجهی را تحت هیچ عنوانی از خانواده‌های دانش‌آموزان مطالبه و دریافت کنند.

در رابطه با درستی خبر ابتدا به سراغ «پهلوان» رئیس آموزش و پرورش شهرستان رودبار جنوب رفتیم که او ضمن کذب محض خواندن خبر منتشر شده گفت: موضوعی که شما مطرح می‌کنید اصلاً با عقل و منطق همخوانی ندارد و کذب محض است.

صحبت‌های رئیس آموزش و پرورش شهرستان رودبار جنوب مبنی بر کذب بودن این خبر در‌حالی‌است که در یک فایل ویدئویی منتشرشده، دانش‌آموزان تنبیه‌شده این مدرسه، با تأیید خبر شلاق خوردنشان به دلیل عدم استطاعت مالی، ماجرا را کامل شرح می‌دهند و بر دو نکته تأکید می‌کنند؛ نخست این‌که در خانواده هایی زندگی می‌کنند که بنیه مالی بسیار ضعیفی دارند و قادر به پرداخت شهریه‌های تعیین‌شده از جانب مدرسه نیستند و دیگر آن‌که، مدرسه‌ای که در آن درس می‌خوانند از نظر امکانات رفاهی و حتی شرایط اولیه، وضعیت بسیار وخیم و غیرقابل قبولی دارد.

«تابناک» برای کسب اطمینان بیشتر از صحت خبر منتشره با خانواده برخی از این دانش‌آموزان صحبت کرد که والدین دانش‌آموزان ضمن تأیید خبر منتشر‌شده، نسبت به فشار وارده از سوی مدارس برای دریافت پول اعتراض داشتند و گفتند که شرایط اقتصادی آن‌ها به گونه‌ای نیست که بتوانند از پس هزینه‌های کمک به مدارس برآیند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.