تکذیب شلاق خوردن دانش‌آموزان/ آیا تهدیدی در کار است؟

یکی از فعالان فرهنگی در منطقه رودبار جنوب که پس از انتشار خبر شلاق خوردن دانش‌آموزان مدرسه شهید چمران در روستای مختارآباد کرمان برای مستند‌سازی سراغ این دانش‌آموزان رفته و از آن‌ها فیلم گرفته، گفته است که حالا اگر دوباره سراغ دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها بروند، خبری که تا چند روز پیش تأیید می‌کردند را تکذیب می‌کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری تابناک، شمار دانش‌آموزان شلاق خورده و اخراج شده قریب به ۱۰ دانش‌آموز اعلام شده و گفته شده که ضمن تهیه لیستی از دانش آموزان کتک خورده با خانواده‌های آن‌ها تماس گرفته شده و آن‌ها هم خبر را تأیید کرده‌اند.

سایت تابناک که در چند خبر و گزارش به پوشش این موضوع پرداخته، در تازه‌ترین گزارش خود درباره این موضوع با تیتر «انتشار خبر شلاق خوردن دانش آموزان خیانت است یا تکذیب این واقعه؟»، از قول این فعال فرهنگی که نامش نزد تابناک محفوظ است نوشته که او هم مثل مسئولانی تکذیب‌کننده خبر، دعا می‌کند این خبر دروغ باشد: «اما متأسفانه نه تنها این خبر دروغ نیست، بلکه کاملا درست است.»

سایت فردا هم نامه‌ای را منتشر کرده که گفته می‌شود یکی از دانش‌آموزان کتک خورده، آن را خطاب به وزیر آموزش و پرورش نوشته‌ و ماجرا را شرح داده است.

تابناک درباره دلایل احتمالی تکذیب این ماجرا از سوی سوی دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها از قول منبع محلی خود نوشته است که پس از انتشار خبر شلاق خوردن بچه‌ها در رسانه‌ها و فضای مجازی، مسئولان آموزش و پرورش این دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها را خواسته‌اند و با تهدید آن‌ها کاری کرده‌اند که دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها از ترس، افشاگری پیشین خود را انکار کنند. گفته شده است که مسئولان از دانش‌آموزان و خانواده‌های‌شان خواسته‌اند تا خبر منتشر شده را تکذیب کنند تا برای همیشه از مدرسه اخراج نشوند. این درخواست هم باعث شده است که مسئولان آموزش و پرورش شهرستان و استان، با آسودگی خیال خبر را تکذیب کنند و مطمئن باشند که اگر کسی دوباره سراغ این دانش‌آموزان و خانواده‌های‌شان برود، آن‌ها هم حرف مسئولان را خواهند زد.

این در حالی است که یک فایل ویدئویی در شبکه‌های مجازی منتشر شده است که در آن دانش‌آموزان تنبیه شده این مدرسه، با تأکید بر شلاق خوردن‌شان به دلیل ناتوانی مالی، ماجرا را شرح می‌دهند.

در همین زمینه یکی از کاربران توییتر به نام سیمرغ با انتشار یک ویدئو دیگر در توییتر خود نوشته است: «این هم کلیپ دوم … خدا از آدم‌های نادرست نگذره … اون معلمه جزو معلم‌های خوب رودبار جنوبه …»

در ویدئوی منتشر شده که ۳۵ ثانیه است، یک دختر خردسال در پاسخ به این سوال که اسمت چیست خانم، می‌گوید: «بسم‌ الله‌ الرحمن الرحیم. … هستم، دانش‌آموز کلاس سوم. من یک روز داشتم خانه می‌رفتم که خانم … صدای من کرد و به من گفت آیا آقای … تو را زده؟ من گفتم نه، آقای … من را نزده. از من پرسید گفت آقای … تو را بیرون کرده؟ گفتم نه، من را بیرون نکرده. گفت حالا که بیرونت نکرده بیا جلوی فیلم این حرف‌ها را بزن، بگو آقای … من را هشت تا ضربه شلاق زده، من را از مدرسه بیرون کرده، من مدرسه نرفتم. گفت اگر این حرف‌ها را بزنی ما یک کاری می‌کنیم که ۳۰ تومان را گرفته، ۳۰ تومان را به شما پس بده. ما را مجبور کرد که این حرف‌ها را بزنیم.»

جدای از شلاق خوردن یا نخوردن دانش‌آموزان، به نظر می‌رسد نکته محوری این داستان مطالبه و گرفتن ۳۰ هزار تومان پول برای مدرسه، آن هم در منطقه‌ای‌ست که از مناطق محروم ایران به شمار می‌رود و احتمالا برخی خانواده‌ها امکان پرداخت همین وجه ناچیز را هم به عنوان کمک به مدرسه یا هر عنوان دیگری ندارند. این در حالی‌ست که وزارت آموزش و پرورش هم پیوسته مدیران مدرسه‌ها و خانواده‌ها را از مطالبه و پرداخت هر وجهی (تحت هر عنوانی) در مدرسه‌های دولتی نهی می‌کند.

بر اساس اصل۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم کند.

بر اساس روایت‌های موجود اما مدیر مدرسه شهید چمران در روستای مختارآباد شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان، پس از چند بار تذکر به دانش‌آموزان برای پرداخت ۳۰ هزار تومان پول به منظور کمک به مدرسه، به دلیل عدم توانایی‌ برخی خانواده‌ها در پرداخت این پول، دانش‌آموزانی که شهریه را پرداخت نکردند با زدن هشت ضربه شلاق تنبیه و بعد آن‌ها را از مدرسه بیرون کرده است: مختارآباد کرمان: دانش‌آموزان به خاطر ناتوانی در پرداخت شهریه شلاق خوردند

احمد حمزه‌ای، نماینده شهرستان رودبار جنوب در مجلس در این‌باره به تابناک گفته است که به منطقه سر نزده و تنها پس از شنیدن ماجرا با مسئولان تماس گرفته که آن‌ها هم موضوع را کذب محض خوانده‌اند: «با توجه به فیلم‌های منتشره و اخبار و گزارش‌هایی که می‌رسد حتما ماجرا را پیگیری خواهم کرد.»

در ضمن محمد محسن بیگی، مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان فیلم دانش‌آموزان شلاق‌خورده روستای مختارآباد این استان را کذب و مغرضانه دانسته است.

 

Post source : زمانه

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.