بیکاری در برخی شهرها به ۸۰ درصد می‌رصد/۲۱ درصد جامعه کارگری معتادند

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید:  یقیناً آمار معتادان قطعی کشور کمتر از ۲٫۵ میلیون نفر نیست و با در نظر گرفتن مصرف‌کنندگان تفننی‌ قطعا به ۴ میلیون نفر خواهند رسید.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی هاشمی گفت: یقیناً آمار معتادان قطعی ما کمتر از ۲٫۵ میلیون نفر نیست و با در نظر گرفتن مصرف‌کنندگان تفننی‌ قطعا به ۴ میلیون نفر خواهند رسید. البته نتایج شیوع‌شناسی جدید ستاد مبارزه با مواد مخدر  و سازمان بهزیستی می‌تواند مبنای درستی برای آمار باشد و امیدوارم هرچه زودتر منتشر شود.

وی در ادامه گفت: براساس آمارهای رسمی ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جوان مجرد داریم ونرخ واقعی بیکاری نیز در بعضی شهرهای کشور به ۷۰ تا۸۰ درصد رسیده است.

وی در ادامه عنوان کرد: حدود ۱۵ سال پیش طی تحقیقی متوجه شدیم که ۹۰ درصد افرادی که تحصیلات عالی نداشته و زیر دیپلم بودند به اعتیاد گرایش پیدا می‌کردند اما طی دهه گذشته شاهد مصرف مواد‌مخدر در میان افرادی با تحصیلات عالیه هستیم.

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به شیوع اعتیاد در جامعه کارگری اشاره کرد و گفت: طبق گزارشات ستاد مبارزه با مواد مخدر، ۲۱درصد معتاد در جامعه ۱۳ میلیونی کارگری وجود دارد.

هاشمی ادامه داد: در پایان دولت اصلاحات، به عنوان جانشین رییس ستاد مبارزه با موادمخدر، حداکثر ۱۰ هزار معتاد صنعتی را به دولت نهم تحویل دادیم؛ در آن زمان قیمت موادمخدر هر کیلو ۱۷۰ میلیون تومان بود اما ۸ سال بعد چشم باز کردیم و دیدیم دولت دهم هنگام تحویل ستاد رسما ۳۳۵ هزار معتاد صنعتی، با قیمت کیلویی ۹ میلیون تومان را به دولت یازدهم تحویل داد که این فاجعه نتیجه عدم رصد منظم و کنترل صحیح و عدم اجرای مصوبات مربوط به مدیریت مصرف از طریق کشت شقایق بوده است.

وی ادامه داد: آمارها می‌گویند ۳ درصد جامعه معتاد بوده و اگر قبول کنیم ۹۷ درصد جامعه سالم هستند، برای آن‌ها چه کردیم؟ این درحالی‌است که باید بدانیم جدی‌ترین اقدام برای معتادان نیز درمان و کاهش آسیب است با این حال باید بدانیم مهمتر از آن ۳ درصد، ۹۷ درصدی هستند که هنوز درگیر نشده‌اند.

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: صنعت اوقات فراغت کشور به نسبت ظرفیت کشور، تحولات جهانی و الگوهای بین‌المللی وضعیت مطلوبی ندارد و یا در حوزه صنعت سینما و تلویزیون، کار به جایی رسیده است که بیش از ۷۰ درصد مردم به اذعان وزیر ارشاد ماهواره می‌بینند؛ تا جائی‌که باید قانون ماهواره را تغییر داد زیرا در غیر این صورت تمام مردم مجرم محسوب می‌شوند که تمام این مسائل ناشی از عدم وجود صنعت پیشرفته و درست برای اوقات فراغت در کشور است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.