سازمان تامین اجتماعی در حق کارگران خباز کوتاهی می‌کند

رئیس انجمن صنفی کارگران خباز استان تهران می‌گوید: خودداری سازمان تامین اجتماعی از انجام بازرسی سرزده و دوره‌ای از نانوایی‌های مستقر در این استان به زیان کارگران شاغل در این واحدهای صنفی تمام شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا، محسن موسوی گفت: ظاهرا این خودداری بر اساس توافق سازمان تامین اجتماعی و صنف کارفرمایان خباز بوده که بر مبنای ماده ۱۹۲ قانون نظام صنفی انجام شده است.

وی افزود: نتیجه این مسئله وضعیت مبهم اجرای قانون تامین اجتماعی در نانوایی‌های استان تهران و غیر شفاف شدن، سوابق بیمه‌ای کارگران شاغل در این واحدها در یک دهه گذشته بوده است.

این فعال صنفی یادآور شد: حرفه نانوایی اگرچه محصور به یک واحد کوچک صنفی با تعداد انگشت‌شماری کارگر است اما همچنان یکی از مشاغل سخت و طاقت فرسا محسوب می‌شود که برابر مقررات قوانین کار و تامین اجتماعی باید به کارگران آن مزایای بازنشستگی پیش از موعد تلقی بگیرد.

وی افزود: برای همین است که مسئله سوابق بیمه‌ای در خصوص کارگران شاغل در نانوایی بسیار حائز اهمیت است و این کارگران نسبت به ادامه اجرای توافق صورت گرفته صنف کارفرمایان نانوا با سازمان تامین اجتماعی معترض هستند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *