آمریکا: برای آزادی شهروندانمان در ایران هرگز باج نمی‌دهیم

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با ابراز نگرانی نسبت به خبر احتمال محکومیت یک تبعه آمریکایی دیگر در ایران گفت: ما همواره برای آزادی شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران تلاش می‌کنیم.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به سوالی درباره این‌که  فردی به نام رضا (رابین) شاهینی در ایران به ۱۸ سال حبس محکوم شده است گفت: ما از گزارشات محکومیت رضا شاهینی که گفته می‌شود یک شهروند آمریکایی است آشفته شده‌ایم. ما باز هم از ایران می‌خواهیم تا به حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین احترام بگذارد و تضمین کند که در رویه‌های قانونی و محاکمه‌های خود شفاف و عادلانه و براساس حقوق و الزامات بین‌المللی عمل کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره انگیزه مقامات ایران از بازداشت شهروندان ایرانی – آمریکایی و این‌که تهران برای گرفتن باج از واشنگتن دست به چنین اقداماتی می‌زند گفت: من نمی‌توانم درباره آن‌چه در سر مقامات ایران می‌گذرد صحبت کنم. من نمی‌توانم درباره انگیزه آن‌ها در این زمینه حرف بزنم اما می‌توانم بگویم که ما هرگز باج نمی‌دهیم. پیش از این، این کار را نکرده  و اکنون نیز چنین کاری نخواهیم کرد. ما سیاست‌مان را تغییر نداده‌ایم. بنابراین باز هم نگرانی‌هایمان را درباره شهروندان بازداشت‌شده در ایران به مقامات این کشور اعلام می‌کنیم.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، این کشور تحریم‌های مرتبط با موضوع حقوق بشر را علیه ایران حفظ کرده‌ و از قطع‌نامه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص حقوق بشر ایران حمایت می‌کند. کربی در این نشسته خبری تاکید کرد که آمریکا چشم خود را روی نقض حقوق بشر در ایران نمی‌بندد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم‌چنین به هشدار واشگنتن درباره سفر شهروندان آمریکایی به ایران اشاره کرد و گفت: ما درباره خطرات سفر به ایران با مردم آمریکا صادق بوده‌ایم اما باز هم تاکید می‌کنم که اگر اظهار‌نظری مبنی بر این وجود دارد که ما برای آزادی شهروندانمان باج می‌دهیم چنین چیزی نیست و من آن را رد می‌کنم. ما همواره برای آزادی آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران تلاش می‌کنیم اما باج نمی‌دهیم و این سیاست ما تغییر نکرده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *