تجمع کارگران قند قهستان مقابل ساختمان فرمانداری درمیان

گروهی از کارگران کارخانه قند قهستان در استان خراسان جنوبی، حوالی ظهر روز گذشته در اعتراض به تعویق حقوق و سایر مطالبات صنفی‌شان در مقابل ساختمان فرمانداری درمیان تجمع کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا، یکی از کارگران معترض با اشاره به اشتغال حدود ۲۸۰ کارگر پیش از تعطیلی این واحد تولیدی گفته است: تجمع‌کنندگان کارگرانی هستند که بعد از اعلام تعطیلی کارخانه، آذرماه ۹۳ بیکار شده‌ و هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه مزدی خود را دریافت کنند.

این کارگر با بیان این‌که یکی از دلایل تعطیلی این کارخانه واردات بی‌رویهٔ شکراز سوی دولت بوده است؛ درباره تنوع قراردادهای کاری کارگران این واحد تولیدی در زمان فعالیت کارخانه گفت: در کارخانهٔ قند قهستان به صورت مستقیم ۲۸۰ نفر کارگر کار می‌کردند که از این میان ۱۱۰ کارگر به صورت دائمی و مابقی کارگران فصلی بودند که تا زمان تعطیلی مشغول به کار بودند. علاوه بر کارگران مستقیم، این کارخانه به صورت غیرمستقیم برای نزدیک به ۴ هزار نفر ایجاد شغل کرده بود که متاسفانه با تعطیلی آن همه بلاتکلیف شده‌اند.

به گفته این کارگر قند قهستان، کارفرما در زمان اخراج کارگران مرتبا وعده پرداخت مطالباتشان را می‌داد اما بعدا به بهانه‌های مختلف از جمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت.

این کارگر درباره روند پی‌گیری حقوقی دریافت مطالباتشان خود و سایر همکارانش می‌گوید: بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به صورت مجزا به اداره کار شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد اما تاکنون موفق به دریافت مطالباتمان نشده‌ایم.

به ادعای این کارگر کارخانه قند قهستان، همه کارگران این کارخانه همزمان با تعطیلی کارخانه دست کم ۸ ماه حقوق معوقه طلب داشتند، ضمن این‌که بعد از گذشت دو سال هنوز با کارگران تسویه‌حساب نشده و بیمه تامین اجتماعی آنان نیز پرداخت نشده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.