بیش از ۸۰ درصد کارگران ساختمانی بیکار و سرگردانند

یک فعال صنفی کارگران ساختمانی با انتقاد از عملکرد دولت و نمایندگان مجلس در قبال کارگران ساختمانی گفت: بیکاری بیداد می‌کند، بیمه هم سهمیه‌بندی شده، این نهایت ظلم است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا، محسن امیرآبادی دبیر کانون کارگران ساختمانی استان خراسان رضوی گفت: از سال ۹۳ به بعد، ۸۰ درصد کارگران ساختمانی بیکار و سرگردانند و آن‌هایی که خوش‌شانس هستند و کار دارند هم با قیمت‌های پایین‌تر از نرخ‌های سال‌های قبل کار می‌کنند.

وی ادامه داد: سکوت نمایندگان مجلس و از جمله نمایندگان کارگری مجلس در قبال این اجحاف‌ها، تاسف‌بار است، آن هم در‌حالی‌که خیلی از این نمایندگان ادعا می‌کنند که از جنس کارگران هستند.

امیرآبادی با شاره به اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر این‌که حقوق پزشک از کارگر ساده هم کمتر است، گفت: سکوت در برابر برخی حرف‌ها و توهین‌ها، نه‌تنها به ضرر کارگران است بلکه حیثیت نمایندگان را هم زیر سوال برده است. با کمال تاسف آنچه می‌بینیم این است که کارگران فقط پله‌هایی هستند که خیلی‌ها را به قدرت می‌رسانند و به زودی هم فراموش می‌شوند.

وی ادامه داد: متاسفم برای وزیر بهداشت که چنین دیدی به کارگران دارد و بیشتر متاسفم از این‌که قصد دارد همین منابع محدود تامین اجتماعی را با پیش‌کشیدن طرح ادغام از کارگران بگیرد.

این فعال صنفی کارگران ساختمانی در ادامه با بیان این‌که هیچ کجای دنیا بیمه سهمیه‌بندی نیست، گفت: ناعادلانه‌ترین طرح ممکن، همین طرح سهمیه‌بندی بیمه کارگران ساختمانی است. باید گفت بیمه کارگران ساختمانی یکی از بی‌ارزش‌ترین بیمه‌های در حال اجراست و مسئولان به جای این‌که نواقص بیمه کارگران ساختمانی را اصلاح کنند، هر روز قصد تخریب دارند.

امیرآبادی به نواقص طرح بازنشستگی کارگران ساختمانی اشاره کرد و گفت: کارگران ساختمانی با ۳۵ سال سابقه بیمه و ۷۰ سال سن بازنشست می‌شوند و این عین بی‌عدالتی است چراکه در شرایط کار سخت و مشکلات، چگونه کارگران ساختمانی می‌توانند ۳۵ سال کار کنند و بیمه بپردازند. تجربه نشان داده که معمولا این پرداخت بیمه و بازنشستگی به کار خود بیمه‌شونده نمی‌آید و بدیهی است که این روند ناعادلانه بایستی تغییر کند.

دبیر کانون کارگران ساختمانی استان خراسان رضوی در خاتمه تصریح کرد: در سال‌های اخیر سطح زندگی ما کارگران ساختمانی به شدت پایین آمده و شرم‌آور است که نه در دولت و نه در مجلس، هیچ‌کس به فکر ما نیست.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.