دومین روز از اعتصاب غذای مهدی و حسین رجبیان، هنرمندان دربند

مهدی و حسین رجبیان، دو برادر هنرمند، هم‌اکنون در اعتراض به “ممنوع الملاقاتی”، “نگهداری در بندهای جداگانه” و “مخالفت با مرخصی استعلاجی” در دومین روز از اعتصاب غذا به سر می‌برند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مهدی و حسین رجبیان، هنرمندان محبوس در زندان اوین، در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی درمانی، نگهداری دربند جداگانه، محرومیت از حق ملاقات با خانواده و وکیل خود، از روز جمعه هفتم آبان ماه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

تارنگار حقوق بشر در ایران در اول آبان ماه گزارش کرد؛ مهدی و حسین رجبیان، دو برادر هنرمند محبوس در بندهای هفت و هشت اوین، طی هفته‌های اخیر از حق ملاقات با وکیل و خانواده محروم بوده‌اند.

گفتنی است که مهدی و حسین رجبیان در شهریورماه سال جاری، در پی مخالفت مسئولین با صدور مرخصی و انتقال به بندهای مختلف و جدا شدن از یکدیگر به دستور مسئولین زندان، اقدام به اعتصاب کردند.

این دو هنرمند ایرانی که پیش‌تر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” هرکدام به شش سال زندان محکوم شدند، در شانزدهم خردادماه جهت اجرای حکم راهی زندان اوین گشتند.

حکم صادره از سوی شعبه۵۴ دادگاه انقلاب اسلامی، برای هرکدام به سه سال حبس تعزیری، سه سال حبس تعلیقی و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه تعیین و به اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارسال‌شده بود.

این دو در جریان برگزاری دادگاه از حق داشتن وکیل محروم بوده‌اند، می‌گوید که محاکمه‌شان تنها یک ربع طول کشیده است. یک منبع آگاه می‌گوید: «آن‌ها در حین بازجویی وکیل نداشته‌اند. در دادگاه هم وکیل نداشته‌اند، چون گفته‌شده که پرونده‌شان به شکلی است که خودشان باید توضیح بدهند.»

مهدی رجبیان سال ۹۲ تدوین و ضبط آلبومی به نام «تاریخ ایران به روایت سه‌تار» را آغاز کرد که به نظر می‌رسد بیانیه‌ و توضیح او درباره این آلبوم و اعلام خبر پخش آن در سایت برگ‌ موزیک، از جمله دلایل بازداشتش بوده است. در این آلبوم تمام جنگ‌های ایران با سه‌تار روایت شده است.

گفتنی است که این دو برادر به دستور مسولین زندان و بدون دلیل مشخصی در بند های جداگانه نگهداری می شوند.

در اعتراض به کوتاهی در رسیدگی درمانی و نداشتن حق مرخصی از روز هفتم آبان ماه دست به اعتصاب غذا زده اند و همچنین در ادامه اعتراض با خانواده و وکیل خود نیز ملاقاتی نخواهند داشت.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.