بلاتکلیفی کارگران روغن‌نباتی گلناز ادامه دارد

با گذشت چندین ماه از توقف فعالیت کارخانه روغن‌نباتی گلناز در استان کرمان، هنوز برای بازگشت به کار و پرداخت معوقات مزدی کارگران این واحد تولیدی اقدامی صورت نگرفته است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا، تعطیلی واحد روغن‌نباتی گلناز تقریبا اوایل شهریور‌ماه سال جاری (۹۵) و در زمانی اتفاق افتاد که کارفرما به دلیل  آنچه مشکلات مالی عنوان می‌کند، فعالیت کارخانه را در خطوط تولید متوقف کرد و از آن زمان تاکنون تعداد بیش از  هزار و ۲۰۰ کارگر شاغل در آن بدون دریافت معوقات مزدی بیکار شده‌اند.

کارگران روغن‌نباتی گلناز با بیان این‌که طی حدودا شصت روز گذشته مسئولان کارخانه هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای به آن‌ها نداده‌اند، در ادامه افزودند: جدا از بی‌توجهی کارفرما در پرداخت مطالبات کارگران، مسئولان شهرستانی همانند فرمانداری و اداره کار که متولی پیگیری مطالبات کارگران شهرستان هستند هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند.

طبق اظهارات کارگران،  عمده‌ترین مشکل شرکت روغن‌نباتی گلناز تامین نشدن مواد اولیه تولید است چرا که به صورت مشخص جهاد کشاورزی مجوز واردات روغن خام کارخانه را لغو کرده است.

کارگران با بیان این‌که کارفرما معتقد است آنچه باعث تاخیر در تامین منابع مالی کارخانه شده است، طولانی شدن روند پرداخت  تسهیلاتی است که قرار است برای تامین مواد اولیه تولید به این واحد داده شود در ادامه افزودند: اخیرا کارفرما با تامین منابع مالی بخشی از مطالبات  چندین ماهه کارگران را پرداخت کرده ولی از پرداخت مابقی مطالبات آن‌ها خبری نیست.

آن‌ها می‌گویند: آنچه برای کارگران این کارخانه حائز اهمیت است بازگشایی کارخانه و بازگشت به کارشان است چرا که در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد.

به گفته این کارگران وضعیت پیش‌آمده در حالی ادامه دارد که طی  یک ماه گذشته در برخی از روزها کارگران کارخانه گلناز مقابل در ورودی کارخانه تجمعات متعددی را انجام داده‌اند اما نتیجه‌ای جز دریافت بخش کمی از مطالبات خود در پی نداشته است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.