ندامتگاه مرکزی کرج؛ عدم رسیدگی درمانی به دو زندانی در اعتصاب غذا

رسول رضوی و مرتضی مرادپور هم اکنون در آستانه چهل و یکمین و بیستمین روز از اعتصاب غذا، در وضعیت وخیم جسمانی و محروم از حق درمان به سر می برند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، رسول رضوی و مرتضی مرادپور دو فعال مدنی در اعتصاب غذا، روز سیزدهم آبان ماه از زندان تبریز به ندامتگاه مرکزی کرج تبعید شده و هم اکنون در بند ویژه زندان نگهداری می شوند. گفته می شود که مسئولین زندان از قرار دادن نمک و قند که اقلام ضروری در طی دوران اعتصاب غذای تر محسوب می شود، در اختیار آنها امتناع می کنند.

اویان نیوز در این باره گزارش کرد؛ قاضی ناظر زندان اعلام کرده است این دو زندانی تا شکستن اعتصاب غذا در بخش ویژه خواهند بود.

رسول رضوی از ۱۲ مهرماه سال جاری در اعتراض به «احکام صادره دادگاه انقلاب و فشار نیروهای امنیتی در خصوص روند پرونده‌اش» دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

رسول رضوی در تیرماه سال ۱۳۹۴ از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. گفته می‌شود که حکم شش ماه حبس او که قبلاً با عفو مشروط بخشیده شده بود دوباره به اجرا گذاشته‌ شده است.

آقای رضوی در شهریورماه سال جاری بار دیگر بدون محاکمه و به‌صورت غیابی، از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به ۱۳ ماه حبس محکوم گردید.

این فعال مدنی پیش‌تر نیز در اعتراض به بلاتکلیفی پرونده خود به مدت ۲۸ روز در اعتصاب غذا به‌سر برده بود.

همچنین مرتضی مرادپور از ۴ آبان‌ماه سال جاری در اعتراض به «عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده خود و ممانعت از آزادی خود» اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

گفتنی است که مرتضی مرادپور روز سه‌شنبه ۱۱ آبانماه در بند ۱۲ زندان مرکزی تبریز پس از اعتراض به عملکرد مسئولان بند، مورد ضرب و شتم ماموران انتظامات قرار گرفت و برای مدتی دچار بیهوشی شد.

مرتضی مرادپور به همراه برادر خود فردین مرادپور و چندین نفر دیگر از فعالان مدنی در جریان راهپیمایی خانوادگی ۱خرداد۸۸ در تبریز بازداشت و پس از نزدیک به شش ماه به صورت موقت به قید وثیقه آزاد شد. وی در دادگاه انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم گشت.

این فعال مدنی در روز ۲۸اردیبهشت۹۴، از سوی مأموران امنیتی در محل کارش بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *