بانوان تیم بسکتبال که در ترکمنستان بازی کردند به کمیته انضباطی احضار شده‌اند

دیروز، وزارت ورزش و جوانان، خبر از نشست یک ساعته میان «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان با «محمود مشحون» رئیس فدراسیون بسکتبال داد. «نصرالله سجادی» معاون ورزش قهرمانی در مورد این جلسه گفت: «با دستور وزیر ورزش و جوانان، فدراسیون بسکتبال موضوع حضور بانوان ایران باحجاب اسلامی در میادین بین‌المللی را مجدداً در فدراسیون جهانی مطرح می‌کند.»

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایران وایر، در بخش دیگری سجادی گفته است: «آقای سلطانی فر از فدراسیون بسکتبال خواست هر چه سریع‌تر موضوع حضور زنان بسکتبالیست ایرانی در رقابت‌های بین‌المللی را با حفظ ارزش‌های فرهنگی و حجاب شرعی مجدداً در نامه‌ای به فدراسیون جهانی این رشته مطرح کند و وزارت ورزش و جوانان هم با کمک گرفتن از توان حوزه دیپلماسی کشور تلاش می‌کند فرصت حضور دختران بسکتبالیست ایران در مسابقات بین‌المللی این رشته مانند سایر رشته‌های توپی فراهم شود.»

اما یک روز بعد (امروز یکشنبه) رئیس فدراسیون بسکتبال ایران در سایت رسمی این فدراسیون، موضع خود در قبال دخترانی که با هزینه شخصی به ترکمنستان رفته بودند را تکرار کرد و مدعی شد به‌زودی با آنها برخورد خواهد کرد. او حتی از قول وزیر ورزش گفته است که وزارت خواهان برخورد جدی با این دختران شده.

«محمود مشحون» رئیس فدراسیون بسکتبال گفته است: «من باید پاسخ وزارت ورزش را در مورد اجرا نشدن قانون در این مورد بدهم یا هجمه‌های موجود درباره این کار غیراصولی را کنترل و مدیریت کنم؟ تأکید و دستور وزیر ورزش این بود که با این افراد طبق قانون برخورد کنیم. ما هم از آنها خواسته‌ایم تا سه‌شنبه ساعت ۱۰ صبح در کمیته انضباطی حضورداشته باشند تا مورد بازپرسی قرار بگیرند. ما باید نتیجه را هم به معاونت ورزش قهرمانی اعلام کنیم که حضور ۴ جوان از خراسان شمالی در ترکمنستان چه معنایی دارد.»

در خبر منتشر شده از سوی وزارت ورزش، نشانه‌ای از لزوم برخورد با دختران بسکتبالیستی که به رقابت‌های ترکمنستان رفتند وجود ندارد. پیش از این فدراسیون بسکتبال از اعزام این دختران به دلایلی نامعلوم سر باز زده بود و این دختران با کمک «عاشور گل محمدی» و از سوی دانشگاه آزاد راهی رقابت‌های بین‌المللی ترکمنستان شده بودند.

رئیس فدراسیون بسکتبال، این رفتار را نمونه بارز قانون‌شکنی دانسته. از سویی دیگر «فاطمه کرم‌زاده»، نایب‌رییس بانوان فدراسیون بسکتبال هم به ایسنا گفته بود: «ما از کجا باید بفهمیم که واقعاً بازیکنان حجاب داشته‌اند؟! به هر حال، این اعزام بدون مجوز فدراسیون و شورای برون‌مرزی انجام گرفته است و ما هم برخوردهای لازم را با آن‌ها انجام خواهیم داد.»

به نظر می‌رسد قدرت وزارت ورزش و جوانان در مقابله با فدراسیون بسکتبال ازآنچه تصور می‌شد هم نازل‌تر باشد. رئیس فدراسیون بسکتبال یک روز پس از دیدار با وزیر ورزش، خبر از برخورد قاطع با این دختران را داد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *