اخراج یک دانش آموز بهایی از دبیرستان

بردیا روح الفدا، شهروند بهایی ۱۵ ساله و ساکن شهر رشت، به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دبیرستان اخراج شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از بهایی نیوز، بردیا روح الفدا از دبیرستان پسرانه کمیل در سال اول دبیرستان اخراج شد و دو دبیرستان دیگر این شهر نیز از ثبت نام وی جهت ادامه تحصیل ممانعت به عمل آوردند.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند عنوان کرده است که ” پدر بردیا از سوی مدیر دبیرستان دعوت شد و از وی خواستندکه فرم مربوط به ثبت نام را دوباره پر کند و وقتی به قسمت ستون مذهب رسید و متوجه شد از وی خواست که عنوان نکند که بهایی نیست در حالی که پدر بردیا پیشتر نیز نوشته بود که فرزندش بهایی است و مدیر مدرسه می گوید که این مدرسه جز مدارس نمونه مردمی و شاهد است و مجبور است که فرزندش را اخراج کند.”

بنابر این گزارش به نقل از یک منبع مطلع ” پدر این شهروند بهایی اخراج شده از دبیرستان به آموزش و پرورش مراجعه می کند اما مسئولین آموزش و پرورش به هیچ عنوان برگه ی که نشان دهد دلیل اخراج فرزندش بهایی بودن وی است را به او نداده اند.”

با وجودی بردیا روح الفدا از دبیرستان اخراج شد که سه مدرسه دیگر حاضر به پذیرش وی در مکان آموزشی خود نشدند و هم اکنون این شهروند بهایی در منزل خود به صورت خصوصی تحصیل می کند.

به گفته این منبع نزدیک به بهایی نیوز ” مدرسه صنایع پوشش به پدر وی می گوید که جایی برای پذیرش فرزندتان نداریم و مدرسه ملاصدار و شهید رجایی نیز به پدر وی توصیه می کنند که نباید عنوان کند بهایی است ودر اعتراض پدر بردیا که می گوید یعنی باید دروغ بگویم می گویند بله باید دروغ بگویی وگرنه فرزندت نمی توانند تحصیل کند.”

در حالی بردیا روح الفدا جوان بهایی ۱۵ ساله از مدرسه اخراج شده است که در زمان اخراج همکلاسی های وی نسبت به اخراج وی ناراحت شدند و در زمان خروج وی از دبیرستان ایستاده به احترام وی دست زده اند.

طی ماه گذشته بیش از دو هزار شهروند بهایی در نامه ی به حسن روحانی خواستار بهبود شرایط تحصیل برای بهائیان در ایران شده اند که پیشتر مجموعه بهایی نیوز آن را منتشر کرده است.پس از انقلاب اسلامی در ایران تا به امروز بیش از صدهزار شهروند بهایی از ادامه تحصیل منع شده اند.

بهائیان ایران نه تنها از ادامه تحصیل در دانشگاه های ایران محروم هستند بلکه طی سالهای اخیر دهها شهروند بهایی و یا بهایی زاده نیز از ادامه تحصیل در مقاطع ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان نیز محروم شده اند.

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.