تجمع گسترده دستیاران پزشکی بیمارستان‌های دولتی در تهران

دستیاران پزشکی تعداد زیادی از بیمارستان‌های تهران، به‌ویژه بیمارستان‌های تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی بهشتی در اعتراض به معوقات حقوقی دست به اعتراض زدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، صبح شنبه ششم آذرماه، دستیاران پزشکی (رزیدنت‌های) بیمارستان‌های تهران در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماه کارانه و حقوق خود در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها دست از کار کشیدند و به تجمع پرداختند.

دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۰ هزار میلیارد تومان از بیمه‌ها طلبکار هستند و این مسئله به عدم پرداخت معوقات کارانه و حقوق منجر شده‌است.

 علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وعده پرداخت بدهی بیمه‌ها را به طور کامل داده‌است. تا کنون بخشی از این بدهی‌ها پرداخت شده و بخش دیگر به صورت اوراق قرضه منتشر خواهد شد.

همچنین محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت گفت:  بیمه‌ها ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این وزارت بدهکارند.

دستیاران پزشکی (رزیدنت‌ها) در کنار کارآموزان (انترن‌ها) بیمارستان‌ها در قسمت تکمیلی تحصیلات خود، به کسب تجربه عملی می‌‌پردازند و در عین حال، بدنه نیروی کار ارزان‌قیمت بیمارستان‌ها را تشکیل می‌دهند. استفاده از این نیروها که حقوق بسیار کمتری نسبت به پزشکان رسمی دریافت می‌کنند، هم به لحاظ آموزشی و هم به لحاظ اقتصادی منفعت‌زا است، اما بحث عدم توجه دولت و وزارت بهداشت به این بخش از نیروهای خود از دیرباز وجود داشته‌ است.

محمد حسین طریقت‌منفرد، وزیر بهداشت سابق ایران وضعیت معیشتی انترن‌ها و رزیدنت‌های بیمارستان‌های ایران را «شرم‌آور» خوانده بود و حسن هاشمی، وزیر فعلی نیز بارها وعده پرداختن به وضعیت آن‌ها را داده‌است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.