انتقال آیت‌الله نکونام از بیمارستان به منزل

آیت‌الله محمدرضا نکونام، استاد محبوس حوزه علمیه، که پنج‌شنبه‌شب از زندان خارج شده بود، روز گذشته پس از دو روز بستری بودن در بیمارستان به منزل خود منتقل شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کلمه، آیت‌الله نکونام که از شب‌ پنج‌شنبه، چهارم آذرماه، توسط نیروهای امنیتی دادگاه ویژه روحانیت به بیمارستانی ناشناس در تهران انتقال داده شده بود، بعد‌از‌ظهر روز گذشته به منزل خود منتقل شد.

پیش از این نیروهای امنیتی، آیت‌الله نکونام را از زندان ساحلی شهر قم خارج کرده‌ بوند  و مشخص نبود این استاد دربند حوزه به بیمارستان منتقل شده یا در مکانی دیگر نگهداری می‌شود.

این استاد حوزه محبوس که علاوه بر بیماری و سن بالا بیش از یک‌سوم محکومیت خود را تحمل کرده است به طور قانونی می‌تواند مشمول قانون آزادی مشروط شود اما تحت فشار مافیای قدرت در حوزه‌های علمیه و نهادهای امنیتی موازی، از آزادی وی ممانعت می‌شود.

این مدرس حوزه علمیه قم که هنگام بازداشت در سلامت کامل به سر می‌برد، از تاریخ ۱۲ اسفند سال ۹۳ تا کنون به بیماری‌های مختلفی از جمله فشار و قند خون بالا، لمس شدن طرف چپ بدن، کم شدن بینایی، نارسایی در کارکرد قلب، کلیه‌ها، تیروئید و کبد مبتلا شده است. بیماری‌هایی که همه ناشی از عوارض سکته مغزی وی در انفرادی دادگاه ویژه روحانیت است.

آیت‌الله نکونام اولین‌بار در دی‌ماه سال ۹۳، پس از آن‌که از مواضع آیت‌الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت انتقاد کرد، بازداشت شد. هرچند مکارم چندی بعد، ارتباط خود با این موضوع را رد کرد.

با این‌حال آیت‌الله نکونام بدون شاکی خصوصی و در دادگاهی که هیچ جزئیاتی از آن تاکنون برای افکار عمومی روشن نشده، به دو سال حبس محکوم شده بود که پس از اعتراض دادستانی، به پنج سال افزایش پیدا کرد.

وی در پایان سال ۹۳، در پی وخامت حالش پس از سکته مغزی از زندان آزاد شد. اما انتشار مطلبی در روزنامه قانون در فروردین‌ماه به بازداشت دوباره وی منتهی شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.