تحصن زندانیان بند نسوان اوین در اعتراض به ممانعت از ملاقات گلرخ ایرایی و آرش صادقی

زندانیان بند نسوان زندان اوین، روز جاری، در اعتراض به مخالفت مسئولان با ملاقات بین گلرخ ایرایی و همسرش، آرش صادقی، دست به تحصن زدند و در پی آن، این زوج دربند پس از ساعاتی موفق به ملاقات با یکدیگر شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۴ آذرماه، پس از ممانعت مسئولان زندان اوین از ملاقات هفتگی آرش صادقی و گلرخ ایرایی، جمعی از زندانیان بند نسوان زندان اوین اقدام به تحصن کرده و در نهایت این کنشگران مدنی، در ساعت ۷ شب در دفتر اجرای احکام به مدت نیم ساعت با یکدیگر ملاقات داشته اند.

آرش صادقی که در اعتراض به نقض قانون در روند پرونده خود و همسرش در چهل و دومین روز اعتصاب غذا به سر می برد، در طی این مدت دچار افت شدید فشار، هفده کیلو کاهش وزن، کاهش شدید قدرت تکلم، بیهوشی‌های پیاپی، مشکل کلیوی و معدوی، تپش قلب و همچنین تنگی تنفس شده است.

آرش صادقی در شامگاه پنجشنبه بر اثر افت فشار و بالا آوردن لخته های خون به بیمارستان منتقل شد و پزشکان ضمن تجویز آندوسکوپی، به او اعلام داشته اند باید سرم تراپی نیز برای وی انجام شود، اما این زندانی سیاسی از دریافت سرم خودداری کرده و صبح روز جمعه به زندان بازگردانده شده است.

با وجود وخامت حال آرش صادقی، تاکنون مسئولان قضایی هیچ واکنشی به خواسته‌های قانونی این زندانی سیاسی محکوم به نوزده سال حبس نشان نداده‌اند.

شایان ذکر است که آرش صادقی به دلیل درد در ناحیه کتف، بر اثر شکنجه‌های دوران بازجویی، نیازمند مصرف دارو بوده و اعتصاب غذا و عدم دریافت دارو، سلامت وی را در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار داده است؛ با این‌حال این زندانی سیاسی اعلام داشته که تا زمان رسیدن به خواسته‌اش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

این زندانی سیاسی در نامه‌ای که پیش‌تر از سوی تارنگار حقوق بشر در ایران منتشر شد، به‌تفصیل درباره دلایل اعتصاب غذای خود توضیح داده است. وی هم چنین با انتشار نامه ای به نقض قانون مکرر در روند پرونده همسرش اشاره کرده است.

آرش صادقی پیش‌تر به مسئولین پرونده و زندان اوین گفته بود که در صورت اجرای حکم همسرش دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

این دانشجوی محروم از تحصیل رشته فلسفه اعلام کرده که نیروهای امنیتی در پرونده آن‌ها دخالت داشته و قانون به‌طور مرتب در پرونده آن‌ها نقض شده است.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند که این حکم برای آرش صادقی طی دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار می‌گیرد که با حساب چهار سال تعلیقی در پرونده قبلی حکم به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.

پیش‌تر نیز در جریان مراجعه مأموران امنیتی به خانه مادر آرش صادقی برای بازداشت پسرش در سال ۱۳۸۹، مأمورین با واردکردن ضربه‌ای به سر مادر وی باعث خونریزی مغزی شده که مادر این فعال دانشجویی پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان درگذشت. لازم به توضیح است، پزشک بیمارستان علت مرگ را ایست قلبی تشخص می‌دهد اما باگذشت چهار ماه پس از مرگ، پزشک قانونی علت مرگ را «اصابت سر به شی‌ء سخت» اعلام کرده است که باعث خونریزی داخلی و بعد ایست قلبی شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.