ضربات شوکر بر تن دستفروش اهوازی

یکی از ماموران اجرائیات شهرداری اهواز با یک دستفروش در یکی از خیابان‌های مرکز شهر (بازار عبدالحمید)، درگیر می‌شود و با شوکر او را مضروب می‌کند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از جنوب‌نیوز، یکی از شاهدان عینی در این‌باره گفت: ظهر سه‌شنبه سه چهار نفر از ماموران اجرائیات شهرداری برای جمع‌آوری بساط یکی از دستفروشان در یکی از خیابان‌های فرعی نادری مراجعه کرده بودند؛ فرد دستفروش با ماموران درگیر نشد و فقط قصد داشت از ضبط اموال و اجناس خود که می‌گفت به صورت نسیه خریداری کرده، ممانعت کند اما ماموران نپذیرفتند و بعد از اصرار و فریاد زدن فرد دستفروش، با شوکر وی را مضروب کردند.

یک منبع آگاه در نیروی انتظامی خوزستان نیز در این باره اظهار کرد: بر اساس قانون مصوب ۱۳۹۰ ‘شوکر’ در زمره سلاح غیرمجاز به شمار می رود و استفاده و حمل آن ممنوع است و جزای حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه به همراه دارد.

باتوجه به نرخ بالای بیکاری (حدود ۲۶ درصد) و حاشیه‌نشینی در اهواز، دستفروشی یکی از مشکلات این کلانشهر است که در سال‌های اخیر بر شدت آن افزوده شده است. با این وجود هیچ‌گاه به صورت ریشه‌ای به این مساله پرداخته نشده است. برخورد با دستفروشان نیز همیشه مقطعی و قهری و در یک بازه زمانی خاص، آن هم در قالب جا به جایی تخریب و انهدام بوده است. به همین دلیل بعد از هر بار جابجایی، وضع به شکل سابق خود باز می گردد.

تعداد دستفروشان هسته مرکزی شهر اهواز هفتصد تا یک هزار نفر برآورد شده است که جمع‌آوری آن‌ها از مرکز شهر از آذر‌ماه پارسال و بعد از اعتراض کسبه بازار نادری آغاز شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *