پس از سی‌ونه روز؛ پایان اعتصاب غذای سعید شیرزاد

ساعاتی پیش سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی کرج، با دریافت سرم پس از سی‌ونه روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سعید شیرزاد، زندانی سیاسی، روز شنبه ۲۵ دی ماه، پس از دیدار با نماینده دادستان و قاضی ناظر بر زندان رجایی شهر و وعده رسیدگی در خصوص مسئله ضرب و شتم زندانیان و توهین‌ها به خانواده‌هایشان، با دریافت سرم اعتصاب غذای خود را متوقف کرد.

این زندانی سیاسی اعلام داشته که در صورت تکرار این مسائل اعتصاب خود را مجدداً از سر خواهد گرفت.

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی در اعتراض “وضعیت نامساعد بندها”، “توهین‌ها و رفتارهای نامناسب مأموران”، “خودداری مسئولین از دریافت نامه اعتصاب غذای زندانیان”، “بازداشت اعضای خانواده زندانیان در سالن ملاقات”، “جلوگیری از اعزام زندانیان به بیمارستان” و “ضرب و شتم زندانیان سیاسی”، از ۱۷ آذرماه با دوختن لب‌ها دست به اعتصاب غذا زده بود.

سعید شیرزاد در نامه اعلام اعتصاب غذایش، خطاب به مسئولان قضایی نوشته بود: «مسئولان زندان رجایی شهر کرج برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت، از دریافت نامه‌های اعلام اعتصاب غذا خودداری می‌کنند»، چرا که براساس قانون در صورت پذیرفتن نامه اعتصاب غذا باید مراقبت‌های پزشکی از زندانی در حال اعتصاب را بیشتر کنند و مسئولیت بیشتری در قبال جان و سلامتی زندانی متوجه مسئولان زندان است.

گفتنی است که پیش تر چهارده نفر از زندانیان زندان رجایی‌شهر در بیانیه‌ای از اعتصاب غذای سعید شیرزاد حمایت و خواسته‌های او را «صنفی، مشروع و قانونی» توصیف کردند.

در این بیانیه، نویسندگان با اشاره به اعتصاب غذای سعید شیرزاد نوشتند که زندانیان در شش سال اخیر «مطالبات صنفی خود را طی مکاتبات و مذاکرات متعدد و فراوان» با «مدیریت زندان، سازمان زندان‌ها و دادستانی تهران» در میان نهاده‌اند، اما مطالبه‌های آنان «بی‌پاسخ» مانده است.

سعید شیرزاد اولین‌بار در پی امدادرسانی به زلزله‌زدگان آذربایجان بازداشت و پس از ۱۹ روز به قید ضمانت از زندان آزاد شد. وی مجدداً در ۱۲ خرداد ۹۳ در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و به زندان اوین منتقل شد؛ چندی بعد به دلیل پیگیری اعتراضات صنفی زندانیان به زندان رجایی‌شهر تبعید گشت.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.