اخراج دو دانشجوی بهایی از دانشگاه به دلیل باور دینی

مائده حسینی راد و درنا اسماعیلی به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی در شهر های اصفهان و شیراز از دانشگاه اخراج شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از بهایی نیوز، درنا اسماعیلی، شهروند بهایی، در میانه امتحانات ترم ٧ از موسسه آموزش عالی ارم در شیراز اخراج شده است.

به گفته یک منبع نزدیک به این دانشجوی محروم از تحصیل ” خانم اسماعیلی روز ١٩ دی در حالیکه برای دادن دومین امتحان حاضر شده بود ، مسئول امتحانات با وی تماس می گیرد و می گویدکه از سازمان سنجش تهران با او تماس گرفته اند و اینکه درنا اسماعیلی اجازه شرکت در امتحانات را ندارد و از دانشگاه اخراج شده؛ این دانشجوی محروم از تحصیل از رئیس دانشگاه نیز دلیل اخراج خود را جویا می شود و ریاست دانشگاه عنوان می کند که “گفته شده این موضوع محرمانه است و خودشون باید به سازمان سنجش مراجعه کند.” خانم اسماعیلی به تهران مراجعه می کنند و آقای نور بخش پاسخی که دادند این بود که ” از اطلاعات با ما تماس گرفته شده و من مسئولیتی ندارم.”

از سویی دیگر مائده حسینی راد، شهروند بهایی ساکن اصفهان، به دلیل باور دینی از تحصیل در دانشگاه صنعتی اصفهان محروم شده است.

این شهروند بهایی پیشتر در کنکور سراسری امسال با نقض در پرونده روبرو بود و پس از رفع نقض پرونده و ورود به دانشگاه از دانشگاه اخراج شده است.

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.