عیسی سحرخیز در سیزدهمین روز از اعتصاب غذا؛ وضعیت نامساعد جسمانی و عدم واکنش مسئولین

عیسی سحرخیز، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، هم‌اکنون در سیزدهمین روز اعتصاب غذا و در وضعیت نامساعد جسمانی به سر می‌برد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، فرزند عیسی سحرخیز، فعال سیاسی و روزنامه‌نگاری که از شنبه ۲۵ دی‌ماه دست به اعتصاب غذا زده، از کاهش وزن شدید پدرش طی این مدت خبر داده است.

مهدی سحرخیز به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفت پدرش اعلام کرده تا زمان تغییر در حکم «غیرقانونی شش ماه حبس مضاعف» اعتصاب خود را ادامه خواهد داد. فرزند این روزنامه‌نگار همچنین گفت تاکنون پس از گذشت ۱۳ روز از اعتصاب غذا، مسئولان قضایی به درخواست او هیچ واکنشی نشان نداده‌اند.

عیسی سحرخیز که بهمن ۱۳۹۴ به دلیل بیماری و مشکلات جسمی از زندان به بیمارستان مرکز قلب تهران منتقل شده و در این مرکز نگهداری می‌شود از روز ۲۵ دی‌ماه در اعتراض به صدور حکم جدید «شش ماه زندان» که به اتهام نشر اکاذیب علیه رهبری و «نقض مکرر قانون از سوی مقام‌های قضایی و امنیتی» برای او صادر شده، دست به «اعتصاب غذای تَر» زدهاست. پیش از صدور این حکم جدید، آقای سحرخیز قرار بود طبق حکم ۲۱ ماه حبس قبلی خود در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ از زندان آزاد شود. در حال حاضر آقای سحرخیز و اعضای خانواده‌اش منتظر تغییر این حکم در دادگاه تجدیدنظر اند.

از روز ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴ که عیسی سحرخیز بازداشت شده تاکنون این چهارمین باری است که در اعتراض به شرایطش دست به اعتصاب غذا زده است. پیش‌ازاین او در همان روز ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴ در اعتراض به بازداشت غیرقانونی‌اش دست به اعتصاب غذا زد.او به دلیل درخواست‌های شفاهی محمد خاتمی، رییس‌جمهور اسبق ایران، آیت‌الله صانعی یکی از مراجع تقلید حامی اصلاح‌طلبان، ابراهیم یزدی فعال سیاسی و وزیر امور خارجه سابق ایران و نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر در روز ۳۰ آذرماه ۱۳۹۴ اعتصاب غذای خود را شکست.

آقای سحرخیز مجدداً در روز ۱۶ دی‌ماه همان سال (۹۴) در اعتراض به ادامه وضعیت نامشخصش دست به اعتصاب غذا زد اما ۲۷ بهمن‌ماه۹۴) با قول مسئولان زندان درباره پیگیری وضعیتش به اعتصاب خود پایان داد. او مجدداً روز دوم اسفندماه (۹۴) برای سومین بار دست به اعتصاب غذا زد که روز ۱۹ همان ماه به دلیل وخیم شدن شرایط جسمی‌اش به بیمارستان منتقل شد و تاکنون در آنجا است.

مهدی سحرخیز همچنین یکی دیگر از دلایل اعتصاب غذای پدرش را «نقض مکرر قانون از سوی مقامات قضایی و امنیتی و رعایت نکردن حقوق زندانیان برخلاف قوانین موجود» عنوان کرد و گفت: «برخلاف نص صریح قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ازجمله اینکه زندانیان از حق مرخصی برخوردار هستند، پدر من از زمان بازداشت در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ تاکنون از مرخصی استحقاقی و استعلاجی محروم بوده و حتی دادستان تهران با پیشنهاد کمیسیون پزشکی زیر نظر اداره پزشکی قانونی مبنی بر اعطای شش ماه طول درمان در خارج از زندان و بیمارستان، مخالفت کرد.» عیسی سحرخیز به دلیل شرایط جسمی قادر به حضور در زندان نیست و ازآنجاکه مخارج بستری بودن در بیمارستان نیز زیاد است خواستار پیگیری درمان در منزل شده است.

عیسی سحرخیز، در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ به همراه سه روزنامه‌نگار دیگر و داود اسدی، برادر هوشنگ اسدی روزنامه‌نگار باسابقه ساکن فرانسه، چند روز پس از ابراز نگرانی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی درباره «نفوذ غرب و آمریکا» پس از برجام در ایران، توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و همگی آنها به نقش‌آفرینی در «پروژه نفوذ» متهم شدند. عیسی سحرخیز در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ به دلیل وخامت حالش از زندان به بیمارستان مرکز قلب تهران منتقل شد و تاکنون در آنجا به سر می‌برد و طبق گفته فرزندش، مهدی سحرخیز، «دچار مشکلاتی در ناحیه کبد، قلب و فشارخون است که حاصل طولانی بودن زندانش در دوره قبل (۱۲ تیر ۱۳۸۸ تا ۱۱ مهر ۱۳۹۲) بوده و هنوز مداوا نشده است.»

آقای سحرخیز در دومین دوره اعتصاب غذایش که در زندان اوین بود، نامه‌ای نوشت که روز ۱۸ اسفندماه۹۴) در رسانه‌ها و سایت‌ها منتشر شد. او در این نامه با افشای آنچه به او در زمان بازداشتش رفته، نوشته بود: «چند باری هم تشنج شدید به سراغم آمده که پس از سه ماه و نیم آن هم به دستور نماینده پزشکی قانونی، به درمانگاه زندان اوین اعزام شدم. از طرفی تاکنون حتی یک نوار مغزی ساده برای تشخیص این بیماری ناشناخته و جدید، از من گرفته نشده است. طبیعی است که در این شرایط وقتی موارد پزشکی که مرتبط با سلامت زندانی است، پشت گوش انداخته می‌شود، دیگر امور و حقوق اولیه متهم نیز نادیده گرفته خواهد شد.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.