بستری شدن دانش آموز سروآبادی در بیمارستان در پی تنبیه بدنی معلم/ بی توجهی مسئولین

نارین عزیزی دختر دانش‌آموز کلاس سوم ابتدایی اهل روستای کرآباد از توابع شهرستان سروآباد که دو ماه پیش بر اثر تنبیه بدنی معلم دچار خونریزی از ناحیه بینی شد هم‌اکنون بعد از گذشت ۵۰ روز همچنان خونریزی از بینی دارد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، پارگی مویرگ بینی نارین عزیزی دانش‌آموز سوم ابتدایی و نیاز به عمل جراحی در حالی است که مسئولان اداره آموزش‌وپرورش این منطقه هیچ‌گونه واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداده‌اند.

کامل عزیزی پدر نارین در گفتگوی با خبرنگار زریوار خبر اعلام کرد: وقتی دخترم سر کلاس از هم‌کلاسی خود پاک کن خود را می‌خواهد با عکس العمل عجیب از سوی معلم مواجه می‌شود که ناگهان بر روی صورت نارین سیلی می‌زند.

پدر نارین آه بلندی می‌کشد و ادامه می‌دهد: سرکار در مرغداری روستای رزاب بودم که زنگ زدند، گفتند دخترت حالش بد شده است باید منتقل کنید به بیمارستان وقتی رسیدم بالای سر نارین کلی خون ازش رفته بود همکلایش تعریف می‌کردند که معلم دوبار به صورت دختر سیلی زده است.. دختری که تا اون موقع خودم از گل نازک‌تر بهش نگفته بودم اما الان …

کاک کامل ادامه داد: وقتی معلم به صورت دخترم نارین سیلی می زند بدون توجه به خونریزی و عدم انتقال او به مراکز درمانی به نارین می‌گوید برو صورتت رو بشور پس از چند بار شستشو باز هم خونریزی بند نمی یاد و معلم با گرفتن دماغ نارین به بالا باعث انتقال خون به داخل معده و روده‌ی دختر بچه‌ی ۹ ساله می‌شود که در نهایت با مراجعه به بیمارستان لخته‌های خون را از داخل روده با آندوسکوپی تشخیص و درمان کردند اما بعد از انتقال نارین به منزل روز بعد با استفراغ و خونریزی بینی مواجه شد.

پدر نارین گفت: وقتی نارین را به بیمارستان سروآباد و سپس به بیمارستان بوعلی مریوان منتقل کردم حدود یک هفته در بیمارستان بوعلی به دلیل عفونت شدید روده و معده و انباشته شدن خون در این قسمت از بدن بستری بود.

کاک کامیل که صاحب دو دختر و یک پسر است با ابراز ناراحتی از این موضوع که من تا کنون هیچ وقت از گل نازک تر به بچه های خود نگفته‌ام و اینکه چرا باید شخصی که نام مقدس معلمی که شغل انبیاست با بد نام کردن نام معلم این بلا را سر دخترم بیاورد، ادامه داد: وقتی دخترم را در بیمارستان آندوسکوپی کردند با توجه به اینکه من و خانمم از دردها و اذیت این آزمایش هراس داشتیم و وقتی نارین را بیهوش کردند هر دو گریه کردیم و با دلی آکنده از تالم و درد که چرا نباید در این مدت نه معلم و نه هیچ کدام از مسئولین آموزش و پرورش از وضعیت دخترم بی خبر باشند به قصد شکایت به دادگاه سروآباد رفتم.

پس از اینکه معلم نارین و خانواده اش متوجه شدند که شکایت کردم با موضع گیری های گاه و بیگاه خانواده‌ی معلم و خود او مواجه شدیم به این صورت که بعد از بازگشت از بیمارستان وقتی دخترم به مدرسه بازگشت و حالت سرگیجه داشته و برای دست و صورت شستن به سرویس بهداشتی مدرسه می رود خونریزی شدید می‌کند و وقتی موضوع سرگیجه و خونریزی را به معلم می گوید، بازهم نارین را به مرکز درمانی نمی رساند و خونریزی دخترم را باور نمی‌کنند تا اینکه معلم از یکی دو نفر از دانش آموزان می خواهد تا مطمئن شوند که واقعا نارین خوریزی بینی دارد یا نه؟! بعد از گزارش دانش آموزان از صحت ماجرال باور می کند.

پدر نارین با ابراز تاسف از مدیریت آموزش و پرورش گفت: مسئولین آموزش و پرورش به خود اجازه ندادند که یکبار حال دخترم را جویا شوند وی با ناراحتی گفت: حتی برای دلخوشی نارین از وی عیادت نکردند و از دانش آموزی که بیش از ۳۰ روز به مدرسه نرفته است احوالی نمی پرسند.

وی ادامه داد: این معلم حتی تاکنون از طرف مسئولین اداره آموزش و پرورش نیز تذکری دریافت نکرده چرا که چند روز پیش که خانم بنده نارین را به مدرسه باز می گرداند هیچکدام از عوامل مدرسه و آموزش و پرورش از وضعیتش خبری نداشتند و سراغش را نگرفتند برای دریافت کارنامه‌اش به مدرسه مراجعه می کند معلمش رو به مادر نارین می گوید که دیدید هیچ کاری از پیش نبردید و ونتوانستید هیچ کاری بکنید با یک سیلی که من رو اخراج یا تنبیه نمی کنند.

نارین نیز که هم اکنون به خاطر پارگی مویرگ های بینی خود در بیمارستان مریوان بستری شده بود و تشخیص دکترها انتقال نارین به مراکز درمانی سنندج یا استان های دیگر جهت عمل جراحی و سوزاندن مویرگ های بینی و جلوگیری از خوریزی به داخل معدوه و روده نارین است. کامل پدر نارین، گفت: نارین را از بیمارستان بوعلی مریوان مرخص کردند و درصورت تامین هزینه های بیمارستان نارین را در بیمارستان های کرمانشاه بستری می کنم.

نارین دانش آموزان کلاس سه ابتدایی روستای کرآباد با تعریف و تایید ماجرا گفت: دیگر نمی خواهم به مدرسه بازگردم و هر وقت چشمم به این معلم می افتد حالم خراب می شود و حالت سرگجه و تهوع دارم.

او می گوید چرا باید به خاطر یک اشتباه که از سوی همکلاسی ام رخ داده بود و ممکن بود از هر دانش آموزی در سن من رخ بدهد این گونه تنبیه شوم و این همه خون از من برود و حتی یکبار هم معلم از من عذر خواهی نکرد. نارین از این ناراحت بود که معلم حرف هایش را در خصوص خوریزی بینی اش باور نمی کند.

مادر نارین هم که خیلی از این وضعیت ناراحت و غمگین است به خبرنگار ما گفت: در حین انجام آندوسکوپی جگرم آتش گرفت. من همیشه از آندوسکوپی می ترسیدم و آن را برای هیچ کسی حتی دشمنانم آرزو نمی کردم آن وقت باید مقابل چشمان خود شاهد آندسکوپی دخترم باشم.

مادر نارین می گوید چرا نباید مسئولین مدرسه و آموزش و پرورش سروآباد پیگیر حال دختر ما باشند و چرا نباید حتی یکبار هم به ما زنگ بزنند آیا این قانون آموزش و پرورش درست است که یک محصل(دانش آموز) را این گونه به حال خود رها کنند؟ این واقعا بدور از انصاف است!

سایت زریوار خبر با هدف مشخص شدن این موضوع به آموزش و پرورش شهرستان سروآباد مراجعه کرد و خواستار پیگیری این موضوع و اعلام نظر آموزش و پرورش در این خصوص شد اما با گذشت بیش از چند روز مسئولین آموزش و پرورش سروآباد از ارائه گزارش و علت واقعی حادثه و همچنین از اقدامات آموزش و پرورش در خصوص این دختر دانش آموز و معلم خاطی هیچ اظهار نظری نکرده اند.

گفتنی است مطابق ماده ۷۷ آئین نامه انضباطی مدارس٬» اعمال هرگونه تنبیه از قبیل اهانت٬ تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است» اما برای برخورد با تخلفات احتمالی دانش آموزان٬ قانون سلسله مراتبی را بر اساس اصول تربیتی تعیین کرده است که برای تنبیه دانش آموزان باید به آن توجه شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.