خودسوزی دختر ۱۶ ساله تهرانی در پارک جنگلی؛ معلم او را هنگام تقلب گیر انداخته بود

معلمان مدرسه دخترانه‌ای در شرق تهران که یکی از دانش‌آموزانش به خاطر برگه تقلب دست به خودسوزی مرگبار زده تحقیق شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، صبح روز چهارشنبه ششم بهمن‌ماه سال گذشته بود که مأموران پلیس پایتخت، از مرگ مشکوک دختر نوجوانی دریکی از بیمارستان‌ها در شرق تهران باخبر و راهی محل شدند. مأموران پلیس در محل حادثه با جسد دختر ۱۶ ساله‌ای روبه‌رو شدند که بر اثر شدت سوختگی  فوت کرده بود.

بررسی‌ها نشان داد دختر فوت‌شده که دانش‌آموز بوده، چند روز قبل در پارک جنگلی حوالی بزرگراه شهید بابایی در شرق تهران اقدام به خودسوزی کرده که نگهبان پارک متوجه می‌شود و پس از خاموش کردن آتش جسد نیمه‌سوخته دختر ۱۶ ساله را به بیمارستان منتقل می‌کند. همچنین مشخص شد تیم پزشکی پس از حادثه تلاش زیادی برای نجات دختر جوان انجام می‌دهد اما درنهایت وی پس از چند روز مراقبت‌های ویژه، به خاطر شدت سوختگی به کام مرگ می‌رود.

درحالی‌که بررسی‌های پلیس حکایت از آن داشت که دختر فوت شده به خاطر گرفتن نمره صفر از یکی از معلمانش دست به خودسوزی زده است، پدر وی به دادسرای جنایی تهران رفت و از معلم و مدیر مدرسه دخترش به اتهام تسبیب در قتل دختر ۱۶ ساله‌اش شکایت  کرد.

با طرح این شکایت پرونده به دستور قاضی مدیر روستا، بازپرس شعبه ششم دادسرای جنایی برای رسیدگی در اختیار تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت

تیم تحقیق در نخستین بررسی‌ها وصیتنامه به جا مانده از دختر فوت شده را که در آن قبل از حادثه علت خودسوزی خود را توضیح داده بود، مورد بررسی قرار داد. بررسی‌ها نشان داد دختر نوجوان علت خودسوزی‌اش را گرفتن نمره صفر و مشکل داشتن با یکی از معلمانش عنوان کرده است. همچنین دختر فوت شده قبل از فوت در تحقیقات مأموران پلیس گفته بود: مدتی است با معلم اقتصادم دچار مشکل بودم. چند روز قبل همراه دانش‌آموزان کلاس سر جلسه امتحان بودیم که معلم اقتصادم سر جلسه حاضر شد و در گوشی با مراقب جلسه امتحان حرف زد. پس از آن مراقب و یکی دیگر از معلمان به سراغ من آمدند و گفتند من برگه تقلب همراه دارم و به همین دلیل تمامی جیب‌های مرا جست‌وجو کردند، اما هیچ برگه‌ای پیدا نکردند. لحظاتی بعد آنها دوباره به سراغم آمدند و این بار برگه تقلب را که داخل جورابم پنهان کرده بودم، پیدا کردند. با التماس از آنها خواستم مرا ببخشند، اما آنها برگه امتحان مرا خط زدند و صفر دادند و اعلام کردند که حق شرکت در امتحان بعدی را ندارم. در حالی که به شدت عصبانی شده بودم، تصمیم گرفتم به زندگی‌ام پایان دهم.

بررسی‌ها نشان داد شورای مدرسه در تاریخ ۱۵ دی ماه و درست دو روز بعد از گرفتن تقلب از الهه تشکیل شده و مصوب کرده بود که نمره درس اقتصاد این ترم دختر نوجوان منوط به امتحان ترم دیگرش است و نمره ترم بعد در نظر گرفته شود.

همچنین طبق آیین‌نامه تخلفات امتحانی، اگر در امتحانات داخلی متوسطه یا نهایی متوسطه دانش‌آموز کتاب، جزوه و یادداشت به همراه داشته باشد، نمره درس صفر است.

مأموران پلیس در ادامه از معلم و مراقب جلسه امتحان تحقیق کردند.

یکی از معلمان گفت: روز امتحان ما متوجه شدیم که دانش‌آموز فوت شده قصد تقلب دارد. به همین خاطر او را زیر نظر گرفتیم تا از تقلب منصرف شود، اما دقایقی بعد دیدم که او برگه‌ای از جیبش بیرون آورد و در حال تقلب است. از زیر چشم نگاهی به او انداختم و او هم برگه تقلبش را در جیبش گذاشت، اما لحظاتی بعد دوباره او برگه را از جیبش بیرون آورد و در حال نوشتن تقلب بود که این بار هم به او تذکر دادم تا اینکه برای بار سوم شروع به نوشتن از روی برگه تقلبش کرد که این بار طبق آیین‌نامه با او برخورد کردیم. وی در پایان گفت: ما او را از امتحانات بعدی منع نکردیم و او هم در امتحان بعدی شرکت کرد.

در حالی که این سؤال برای تیم تحقیق مطرح است که چرا مراقب و معلم همان بار اول با دیدن برگه تقلب، برگه تقلب را پاره نکرده است، قاضی مدیر روستا دستور داد مأموران از دانش‌آموزان حاضر در جلسه امتحان تحقیق کنند تا صحت و سقم حر‌ف‌های دختر فوت شده و معلم و مراقب جلسه امتحان مشخص شود. تحقیقات درباره این حادثه از سوی مأموران پلیس ادامه دارد.

.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.