بیکاری چهار میلیون نفر در صنعت فرش دستبافت ایران ظرف دو دهه

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های تولیدکنندگان فرش روستایی و شهری گفت: بنا به آماری که مرکز ملی فرش ایران ارائه داده است، در حال حاضر یک میلیون بافنده داریم یعنی ظرف دو دهه چهار میلیون نفر شغل شان را از دست داده اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، عبدالله بهرامی، درباره وضعیت فرش دستبافت ایران گفت: میزان تولید سالانه فرش دستباف در کشور در حال حاضر سه میلیون و دویست هزار متر مربع است. از این میزان در سال گذشته، حدود ۳۲۳ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که ۷۵ میلیون دلار آن مربوط به کشور آمریکا بود. این آمار نسبت به سال ۹۴ حدود ۱۳ درصد رشد داشته است.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش روستایی و شهری وضعیت صادرات را نسبت به یک دهه گذشته بسیار پایین‌تر عنوان کرد و بیان داشت: در دهه ۷۰ یک میلیارد و دویست میلیون دلار صادرات فرش دستبافت به کشورهای دیگر داشتیم که این چهار برابر ظرفیت موجود است.

وی خاطرنشان کرد: در دهه ۷۰ و ۸۰، دو میلیون بافنده داشتیم و ظرفیت حدود شش میلیون متر مربع بود و به همان نسبت نیز صادرات بالایی داشتیم. بعد از مواجه شدن با تحریم و مشکلات دیگری مانند سوء مدیریت و همچنین رکودی که بر اروپا حاکم شد، باعث شد نتوانیم با موقعیت و ظرفیت فرش در کشور هماهنگ شویم و با کاهش صادرات روبرو شدیم.

بهرامی از رشد بیکاری در حوزه فرش گفت و عنوان داشت: در سال‌های اخیر افرادی که در حوزه فرش بیکار شده‌اند، رشد داشته است. بنا به آماری که مرکز ملی فرش ایران ارائه داده است، در حال حاضر یک میلیون بافنده داریم یعنی ظرف دو دهه چهار میلیون نفر شغلشان را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به شعار سال، گفت: بهترین هنر و صنعتی که در کشور موجود است و پایه‌های اصلی آن از نظر منابع انسانی و تولیدی در کشور به طور کامل و زیاد وجود دارد و همچنین نزدیک به ۸۵ درصد آن صادراتی است، فرش دست بافت است. بنابراین مسئولان باید این موضوع را جدی بگیرند و با توجه به اینکه زمینه‌های آن محیا است، نیازی به هیچ سرمایه گذاری اضافه‌ای ندارد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.