احضار آرش صادقی به دفتر حفاظت اطلاعات زندان پس از «دست‌دادن» با آتنا دائمی

طی هفته جاری مسئولان دفتر حفاظت اطلاعات زندان اوین آرش صادقی، زندانی سیاسی، را به دلیل «دست‌دادن» با آتنا دائمی توبیخ کرده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در هفته اخیر آرش صادقی پس از ملاقات با همسرش گلرخ ایرایی، با آتنا دائمی دست می‌دهد. سپس مسئولان زندان او را به دفتر حفاظت اطلاعات زندان احضار و به دلیل این کار او را توبیخ کرده‌اند.

این مسئله اعتراض این زندانی سیاسی را در پی داشته است.

آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین،‌ پیش‌تر در پی بازداشت دوباره و خلاف قانون همسرش دست به اعتصاب غذا زده بود اما ۱۸ بهمن‌ماه با وعده مسئولان زندان به اعتصاب غذایش پایان داد. او پس از پایان اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد اما ساعاتی بعد با مخالفت نیروهای امنیتی به زندان اوین بازگردانده شد.

مسئولان امنیتی تا کنون با اعزام آرش صادقی به مرخصی درمانی یا انتقال او به بیمارستان مخالفت کرده‌اند. این اقدامات مسئولان و ضابطان سپاه در حالی صورت می‌گیرد که عوارض ناشی از اعتصاب غذای طولانی‌مدت، جان این زندانی سیاسی را تهدید می‌کند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی، به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی‌ایرایی، در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ از سوی قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت شد.این زندانی سیاسی یکم دی‌ماه سال ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» به ۱۵سال حبس محکوم شد. همسرش گلرخ ابراهیمی‌ایرایی نیز به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال حبس محکوم شد.

گفتنی است حکم ۱۵ سال حبس آرش صادقی در دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار می‌گیرد و با حساب ۴سال تعلیقی در پرونده قبلی به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.

پیش‌تر نیز در سال ۱۳۸۹ ماموران برای بازداشت آرش صادقی به خانه مادر او مراجعه کرده بودند که با واردکردن ضربه‌ای به سر مادر این زندانی سیاسی او دچار خون‌ریزی مغزی شد و پس از چند روز بستری‌بودن در بیمارستان درگذشت. لازم به توضیح است، پزشک بیمارستان علت مرگ را ایست قلبی تشخص می‌دهد اما چهار ماه پس از حادثه، پزشک قانونی علت مرگ را «اصابت سر به شی‌ء سخت» اعلام کرد که باعث خونریزی داخلی و بعد ایست قلبی شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.