کارگران کاشی اصفهان: «یک سال است حقوق نگرفته‌ایم»

کارگران کاشی اصفهان می‌گویند دستمزد و مزایای ما در یک سال گذشته پرداخت نشده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، حدود ۴۰۰ کارگر کاشی اصفهان، یک سال است که دستمزد و مزایا نگرفته‌اند؛ آخرین پرداخت مربوط به فروردین سال گذشته است؛ این روزها کار تولید هم به خوبی پیش نمی‌رود؛ کارخانه فقط به اندازه خرید مواد اولیه فروش دارد؛ چیزی برای پرداخت به کارگران نمی‌ماند.

کارگران این کارخانه می‌گویند: مشکلاتمان از سال ۸۷ شروع شد؛ از زمانی که در دولت قبلی کارخانه را به بخش خصوصی واگذار کردند؛ قبل از آن همه چیز خوب پیش می‌رفت اما بعد خصوصی‌سازی، ورق کاملاً برگشت.

«رضا صالحی»، رئیس شورای اسلامی کار این کارخانه است. می‌گوید بعد خصوصی‌سازی کارخانه، یواش‌یواش از حقوق و مزایای کارگران زدند؛ کم‌کم پای پیمانکاران خرد و درشت به بخش‌ها باز شد و سهام و املاک کارخانه را به بهانه بدهی فروختند. حالا به روز سیاه نشسته‌ایم. حتی پول نداریم خرج ایاب و ذهاب به کارخانه را تأمین کنیم.

صالحی از نامه‌نگاری‌ها و رایزنی‌های متعدد خبر می‌دهد و می‌گوید: به همه مقامات و مسئولان نامه نوشته‌ایم؛ به نمایندگان مجلس، به مسئولان محلی و کشوری اما هیچ گشایشی حاصل نشده؛ انگار صدای ما را نمی‌شنوند؛ انگار کسی گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست.

این فعال صنفی می‌گوید خصوصی‌سازی‌های بی‌رویه، صنعت را زمین زد؛ همین بغل دست ما، کاشی نیلو است؛ آن کارخانه هم همان سالها به بخش خصوصی واگذار شد؛ حالا کلا درش را تخته کرده‌اند و کارگران را فرستاده‌اند بیمه بیکاری.

کارگران صنعت کاشی در جریان خصوصی‌سازی ها و ورود پیمانکاران به این بخش صنعت، خیلی آسیبب دیده‌اند؛ اما کارگرانی که در کاشی اصفهان همچنان مشغول به کارند، مایوس و نگران آینده‌اند؛ این کارگران یک سال است که جیبشان خالی است و به شدت مستاصل هستند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.