مرگ کارگر ساختمانی در ایلام به دلیل فقدان ایمنی در محیط کار

عصر شنبه در حادثه‌ای به علت سهل‌انگاری و کار غیرقانونی و بدون مجوز مالک ساختمانی در خیابان تختی ایلام در مرکز این شهر جوان کارگر بی‌گناهی جان خود را از دست داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، این حادثه در حالی مقابل دیدگان عمومی در یکی از خیابان‌های مرکزی شهر ایلام اتفاق افتاد که مالک ساختمانی که این کارگر در آن مشغول بکار بود بدون توجه به ایمنی کار ساخت‌وساز با دور زدن مقررات اقدام به توسعه و تغییر فضای داخلی این ساختمان برای تبدیل آن به واحدهای تجاری کرده بود.

این واقعه که موجی از تأثر و تأسف در افکار عمومی ایلام به وجود آورد هنگامی روی داد که مالک ساختمانی جنب پاساژ تیمورپور در خیابان تختی ایلام به‌صورت غیرقانونی و بدون مجوز در شلوغ‌ترین خیابان مرکزی این شهر در حال تغییر فضا و توسعه ساختمانی قدیمی و تبدیل آن به مکانی تجاری بود.

کارگر جوان غافل از این بی‌قانونی و به علت نبود ایمنی شرایط کار در این حادثه زیر آوار مدفون شد و با وجود داشتن دو فررند خردسال جان به جان آفرین تسلیم کرد.

واقعیت این است که شهرداری ایلام باید پاسخگو باشد که چگونه و چرا یک شخص آن هم در روز روشن مقابل دیدگان ماموران اجراییات شهرداری که فقط قانون را در حق افراد مستمند و بی بضاعت دستفروش اجرا می‌کنند، این چنین بی تفاوت از کنار ساخت و سازهای غیرقانونی آن هم در یکی از خیابان‌های مرکزی ایلام گذشته است؟!

شهروندان و افکار عمومی ایلام اکنون به دنبال پاسخ این پرسش هستند و از شهرداری انتظار دارند در این زمینه پاسخگو باشد.

شهردار منطقه یک ایلام که حادثه در حوزه کاری وی اتفاق افتاده در تماس تلفنی خبرنگار ایرنا گفت: «مالک ساختمان خیابان تختی هیچ گونه مجوزی برای تغییر یا تخریب ملک نداشته است و با وجود تذکرهای ماموران اجراییات درخواستی برای اخذ مجوز به شهرداری ارائه نداده بود.»

علی محمد نوری اظهار کرد: «با این وجود و مراجعه ماموران شهرداری به محل، مالک ساختمان بدون توجه به تذکر و هشدارهای اجراییات برای دریافت مجوزهای قانونی، بکار غیر قانونی تغییر و توسعه فضا و ساخت و ساز در این مکان ادامه داده است.»

وی با تاکید بر اینکه اقدام این فرد که منجر به وقوع حادثه تلخ و ناگوار مرگ کارگر ساختمانی شد خلاف قوانین و ضوابط است، افزود: «این مکان اکنون پلمپ و از ادامه کار آن جلوگیری شده است. »

شهردار منطقه یک ایلام ادامه داد: «تمام اقدام های قانونی علیه فرد متخلف انجام می شود که در یکی از آنها پرونده ای برای ساختمان یاد شده تشکیل و تحویل کمیسیون ماده ۱۰۰ شده است.»

نوری گفت: «مالک ساختمان افزون بر این، حتی در اقدام غیرقانونی دیگری بخشی از گذر خیابان را به تصرف خود در آورده که اقدام و تخلف آشکار از قانون و مقررات شهری است.»

وی تاکید کرد: «شهرداری ایلام به جد پیگیر اقدام های غیرقانونی این فرد است و پرونده تخلف های او را به مراجع قانونی ذیصلاح ارجاع داده است.»

شهر ایلام مرکز استان ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.