امتناع دادستانی و مسئولین زندان اوین از اعزام آتنا دائمی به بیمارستان پس از پنجاه روز اعتصاب غذا

دادستانی و مسئولین زندان اوین از اعزام آتنا دائمی به بیمارستان، علیرغم وضعیت وخیم جسمانی او پس از پنجاه روز اعتصاب غذا، خودداری می‌کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آتنا دائمی، فعال مدنی زندانی که از ۱۹ فروردین‌ماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد، از ناحیه‌ی صفرا و کلیه در رنج است و همچنین معده وی نیز دیگر قادر به جذب آب نیست؛ بااین‌حال دادستانی و مسئولین بهداری زندان اوین از اعزام وی به بیمارستان و بستری کردن او سر باز می‌زنند.

این فعال مدنی اوایل هفته گذشته برای تکمیل آزمایش‌هایش به یک مرکز درمانی خارج از زندان منتقل شده و پزشک پس از معاینه او گفته است که وی باید به سرعت بستری شود اما مأموران به دلیل اینکه فقط مجوز معاینه پزشک را داشته‌اند، با بستری شدن او مخالفت کرده و او را به زندان برگرداند. پس‌ازآن، دادستانی و بهداری زندان اوین از رسیدگی و پاسخگویی خودداری کرده و واکنشی نسبت وخامت حال خانم دائمی و نیاز وی به بستری شدن نداشته‌اند.

شایان ذکر است، مادر این فعال حقوق مدنی در ۳۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ در نامه‌ای خطاب به عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران از او خواسته تا برای پیگیری خواسته دخترش و پایان اعتصاب غذای او کمک کند و صدای «آتنا» باشد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز اول اردیبهشت‌ماه در گزارشی ضمن ارائه شرحی از دلایل اعتصاب و آخرین شرایط خانم دائمی به نقل از وی آورده است که «دستگاه امنیتی از خانواده‌هایمان به عنوان ابزار شکنجه روانی و ایجاد فضای خفقان در جامعه استفاده کنند».

این سازمان در هفته گذشته نیز از وخامت حال این فعال مدنی ابراز نگرانی کرد.

آتنا دائمی اعلام کرده تا زمان برائت از حکم او و خواهرانش دست از این اعتصاب غذا برنمی‌دارد. آتنا، انسیه و هانیه دائمی به دو اتهام «تمرد در برابر مأموران در حین انجام‌وظیفه» و «توهین به مأمور دولت حین انجام‌وظیفه» در شعبه ۱۱۶۳ دادگاه کیفری شهید مقدس به سه ماه و یک روز حبس محکوم شدند که این حکم برای انسیه و هانیه به مدت یک سال به حالت تعلیق درآمده ولی برای آتنا به حکم فعلی هفت سال زندانش اضافه شده است.

خانواده خانم دائمی مستندات این اتهامات و حکم جدید را فیلمی می‌داند که به‌طور غیرقانونی و بدون اجازه خانواده‌اش در حین بازداشت او گرفته شده است.

آتنا دائمی چند روز پس از انتقالش به زندان اوین طی نامه‌ای از بند زنان این زندان علاوه بر شرح نحوه بازداشت توأم با تخلف و بدرفتاری مأموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران و ضرب و شتم خود در حین بازداشت، گفت که او و خانواده‌اش از مأموران به اجرای احکام دادسرای اوین شکایت کرده‌اند.

آتنا دائمی، فعال مدنی، روز ششم آذرماه بدون دریافت احضاریه کتبی برای اجرای حکم هفت سال حبس تعزیری از سوی مأموران سپاه ثارالله بازداشت شد؛ بازداشت این فعال مدنی در حالی صورت گرفت که وی تا آن زمان احضاریه‌ای از سوی اجرای احکام زندان دریافت نکرده بود.

آتنا دائمی، نخستین بار در بیست و نهم مهرماه سال ۹۳ بازداشت و در ۲۶ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ با تودیع وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از بند زنان زندان اوین (نسوان) آزاد شد.

این فعال مدنی در تاریخ ٢٣ اسفندماه سال ٩٣ در دادگاهی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «توهین به رهبری»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی» و «اختفای ادله جرم»، به ۱۴ سال زندان محکوم شد؛ رأی صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به هفت سال کاهش پیدا کرد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.