گزارشی از آخرین وضعیت ۱۷ زندانی معترض به «عدم رعایت اصل تفکیک جرایم» در زندان ارومیه

۱۷ زندانی سنی‌مذهب که در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم از روز چهارشنبه ۳ خردادماه در زندان مرکزی ارومیه اقدام به اعتصاب غذا کرده‌ بودند، طی روز های گذشته از سوی مسولین زندان ارومیه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و برای مدتی را به صورت تنبیهی در هواخوری انفرادی این زندان گذرانده اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، ۱۷ زندانی سنی‌مذهب که پیشتر در بند ۳ – ۴ و روان درمانی دو زندان مرکزی ارومیه محبوس و در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم دست به اعتصاب غذا زده بودند، در دومین روز اعتصاب غذا بعد از تجمع در دفتر نگهبانی توسط ماموران زندان به هواخوری سلولهای انفرادی منتقل شدند. بعد از چند ساعت ۱۴ تن از این زندانیان به بندهای مختلف عادی منتقل شده و سه زندانی دیگر به بند نظامی این زندان انتقال یافتند.

یک منبع مطلع به شبکه حقوق بشر کردستان گفته است: “از این ۱۴ زندانی، پنج نفر به بند روان‌درمانی یک، پنج نفر به بند روان‌درمانی دو و بقیه به بند ۳-۴ منتقل شدند. هویت احراز شده تعدادی از این زندانیان بهمن قادرپور، یعقوب نوره، عبدالغور اسوار، کاظم ( فامیلی نامشخص)، کمال علی اقدم، هژار فاروقی، بهزاد (فامیلی نامشخص) و منصور چوپانی، عبدالخالق محمدزاده است. سه زندانی دیگر به نام‌های ابراهیم غلامی، عبدالله چم و یوسف قادرپور به اتهام سازماندهی این اعتصاب در هواخوری سلول‌های انفرادی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و بعداً در جهت قطع ارتباط این سه زندانی با زندانیان دیگر، به دستور مسئولین زندان آنها را به بند نظامی منتقل شدند. این زندانیان در طول روزهای گذشته از حق تماس و ملاقات با خانواده خویش محروم شده‌اند.”

این منبع در خصوص احکام این زندانیان گفت: “عبدالغفور اسوار، کمال علی اقدم، هژار فاروقی، یعقوب نوره، عبدالخالق محمدزاده و منصور چوپانی همگی پیش‌تر به اتهام عضویت در گروه های گروهای سلفی به پنج سال حبس محکوم شده‌اند. همچنین ابراهیم غلامی نیز به همین اتهام دارای حکم سه سال حبس می‌باشد و بیش از دو سال است که در زندان بسر می‌برد از احکام دیگر زندانیان اطلاعی در دست نیست.”

این منبع در پایان افزود: “مسئولین زندان به زندانیان اعتصابی وعده داده‌اند در آینده نزدیک بندی در جهت نگهداری سنی‌مذهب در زندان مرکزی راه‌اندازی خواهد شد و کلیه زندانیان مذهبی به این بند منتقل خواهند شد و بر اساس این وعده نیز زندانیان به اعتصاب غذای خویش پایان دادند.”

در طول دو سال گذشته مسئولین زندان مرکزی ارومیه جهت انحلال بند ۱۲، بند زندانیان سیاسی فشارهای خود را تشدید کرده و در این مدت نیز کلیه زندانیان سیاسی جدید را بعد از ورود به زندان، به بندهای دیگر منتقل می‌کنند.

هم‌اکنون ده زندانی سیاسی، یک زندانی جرائم امنیتی و هشت زندانی جرائم عادی در بند ۱۲ بند مشهور به بند زندانیان سیاسی نگهداری می‌شوند و بر طبق اطلاعات به‌دست آمده حداقل ۵۰ زندانی سیاسی و مذهبی در بندهای دیگر زندان در میان زندانیان جرائم خطرناک نگهداری می‌شوند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.