تشکیل دادگاه دو نوکیش مسیحی زندانی و یک کشیش در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب

روز جاری دادگاه امین افشار نادری و هادی عسگری، نوکیشان مسیحی محبوس در زندان اوین و کشیش ویکتور بت تمرز، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۱ خردادماه سال ۹۶، امین افشار نادری، هادی عسگری و کشیش ویکتور بت تمرز در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده با اتهام “تشکیل کلیسای خانگی” (ماده ۴۹۸)، محاکمه شدند و آخرین دفاعیات خود را ارائه دادند؛ حکم این افراد طی روزهای آتی ابلاغ خواهد شد.

دادگاه قبلی امین افشار نادری و هادی عسگری برای رسیدگی به این پرونده‌ که در سال ۹۳ گشایش یافته، در تاریخ شنبه ۱۹ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۶ برگزار شد.

گفتنی است که این نوکیشان مسیحی پرونده دیگری نیز در دادسرا در دست بررسی دارند.

در روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه، بازرس‌های حقوق شهروندی قوه قضائیه در بازدیدی که  از زندان اوین داشتند به امین افشار نادری گفته بودند که «تو مرتد فطری هستی و حُکمَت اعدام است.»

 امین افشار نادری و هادی عسگری آخرین بار در روز جمعه پنجم شهریورماه سال ۹۵ به همراه چند تن دیگر از نوکیشان مسیحی، در یک باغ خصوصی در فیروزکوه به اتهام «عضویت در کلیسای خانگی» بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. این نوکیشان مسیحی بعد از گذشت سه ماه و اتمام بازجویی به اندرزگاه چهار، سالن سه زندان اوین منتقل و تاکنون در این بند نگهداری شده‌اند.

لازم توضیح است؛ ویکتور بت تمرز نیز پیش تر در پنجم دی ماه ۱۳۹۳ بهمراه ۱۲ نوکیش مسیحی دیگر از جمله امین افشار نادری در مراسم کریسمس (سالروز تولد عیسی مسیح) توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. این کشیش آشوری که پس از گذراندن ۶۵ روز حبس با قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *