صدور مرخصی برای جواد خاکی، فعال فرهنگی، پس از تودیع وثیقه

جواد خاکی، کنشگر فرهنگی و از فعالین در فضای مجازی که به حبس تعزیری محکوم است، پس اجرای حکم در سال گذشته، طی روز های اخیر با تودیع وثیقه به مرخصی اعزام شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، جواد خاکی، فعال فرهنگی در شهر فامنین با حکم پنج سال حبس، در اول اسفندماه سال گذشته جهت اجرای حکم حبس راهی زندان گشته و ۲۵ خردادماه با قرار وثیقه به مرخصی آمده است.

جواد خاکی در پی انتشار مطالب انتقادی در شبکه‌های اجتماعی با اتهامات «توهین به رهبری»، «تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب به‌وسیله سامانه مخابرات» و «تبلیغ علیه نظام»، از سوی شعبه اول دادگستری فامنین جمعاً به تحمل پنج سال حبس و پرداخت چهل میلیون ریال جزای نقدی به نفع صندوق دولت محکوم گشته که با اعمال ماده ۱۳۴ دو سال از آن قابل‌اجرا و یک سال از آن مشمول عفو گشته است.

حکم وی در تیرماه سال جاری صادر و در مهرماه از سوی دادگاه تجدیدنظر تأیید شده است.

لازم به ذکر است، این شهروند فامنینی در تاریخ ۱۷ اسفند سال ۹۴ از سوی مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از تحمل نزدیک به دو هفته حبس و بازجویی، در اواخر اسفندماه با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

یک منبع آگاه در خصوص بازداشت جواد خاکی به گزارشگر تارنگار حقوق بشر ایران گفت: “در تاریخ ۱۷ اسفندماه سال گذشته مأموران امنیتی به منزل جواد خاکی مراجعه کرده و ضمن ایجاد رعب و وحشت، ابتدا همسر جواد خاکی را به علت فعال کردن یک سیم‌کارت و تماس از طریق آن با خارج از کشور بازداشت می‌کنند. سپس جواد خاکی به دادگاه مراجعه کرده و اظهار می‌دارد که این شماره را وی فعال کرده و همسر این شهروند پس از ۲۴ ساعت بازداشت، آزاد می‌شود اما خودش با  قرار ۵۰ میلیون تومانی روانه زندان می‌گردد؛ آقای خاکی پس از چندین بار انتقال به دادسرا و تفهیم اتهام با قرار ۱۰۰ میلیون تومانی در اواخر اسفندماه آزاد می‌شود.”

این منبع مطلع همچنین اظهار کرد: “از همسر جواد خاکی در مدت بازجویی خواسته شده بود که علیه همسر خود شهادت بدهد و حتی در زمان تشکیل دادگاه مجدداً برای همسر جواد خاکی احضاریه می‌آید که به دادگاه مراجعه کند؛ آقای خاکی در پی این اقدام دستگاه قضایی، خودش در دادگاه حاضر می‌شود و اتهامات را قبول می کند.”

این منبع همچنین افزود: “روز دستگیری آقای خاکی، پسر وی که در مدرسه بوده و از موضوع اطلاعی نداشته، پس از بازگشت به خانه با مأموران لباس شخصی مواجه می‌شود؛ این مأموران خود را دوستان پدر او عنوان می‌کنند و از این طریق از پسر وی بازجویی می‌کنند. پس از مدتی پسر آقای خاکی متوجه رفتار مشکوک مأموران شده و از آنان می‌خواهد خانه را ترک کنند که پس‌ازآن، مأموران اقدام به ضرب و شتم شدید وی و توهین به وی کرده‌اند. ضرب شتم این نوجوان در حدی شدید بوده که تا چندین ماه آثار آن همچنان بر بدن و سر وی نمایان بوده است.”

منبع مطلع درباره مصادیق اتهامات این فعال فرهنگی به تارنگار حقوق بشر در ایران گفت: “در پرونده به مطالبی که وی در گروه‌های تلگرامی منتشر کرده است، اشاره‌کرده‌اند که ازجمله این مطالب، مقاله محمد نوری زاد درباره مفقود شدن سعید زینالی و همچنین نوشته‌هایی در خصوص رسوم زرتشتیان و ایران باستان بوده است.”

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *