پنج زندانی در اصفهان جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شدند

طی روز شنبه ۷ تیرماه دستکم پنج زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان اصفهان انتقال یافتند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، صبح روز گذشته ۷ مرداد ماه سه زندانی جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان اصفهان منتقل شدند؛ ساعاتی پس از این انتقال دو زندانی دیگر نیز در این زندان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی انتقال داده شدند.

اتهام تمامی این زندانیان مرتبط با مواد مخدر عنوان شده است.

هویت دو تن از منتقل شدگان سعید لطفیان و نادر فرخ نژاد احراز شده است.

انتقال این زندانیان در حالی صورت گرفته است که روز جمعه سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای درخواست کرد که ایران به طور کل مجازات اعدام را برای جرائم مربوط به مواد مخدر را ملغی کنند.

در این بیانیه مگدالنا مغرابی، معاون خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل، گفته است: «به جای لغو مجازات اعدام برای جرائم مربوط به مواد مخدر، مسئولان ایران خود را برای اتخاذ یک قانون بسیار ناامیدکننده آماده می‌کنند که به ریختن بنزین در ماشین اعدام‌ها ادامه خواهد داد و جایگاه ایران در جهان به عنوان یکی از کشورهای صاحب بالاترین میزان اعدام را همچنان ثابت نگاه خواهد داشت.»

مطابق به آمار سازمان عفو بین‌الملل، کشورهای چین، ایران، عربستان سعودی، عراق و پاکستان به ترتیب بیشترین اعدام‌ها را در سال ۲۰۱۶ داشته‌اند.

برپایه این گزارش سال ۲۰۱۶ دستکم ۵۶۷ نفر در ایران اعدام شده‌اند که نسبت به سال پیش از آن ۴۲ درصد کاهش داشته است. در سال ۲۰۱۵ مطابق این آمار در ایران دست‌کم ۹۷۷ نفر اعدام شدند.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.